Zprávy | Z archivu rubriky


Dárcovské SMS slaví první narozeniny. Od 12. dubna 2004 jich lidé poslali více než tři miliony. To představuje zhruba 81 milionů korun pro ty, kdo potřebují pomoc a podporu. ČTK to sdělila Simona Pohlová z Fóra dárců. Nejvíce charitativních krátkých textových zpráv přišlo ve prospěch lidí postižených loni v prosinci přírodní katastrofou v jihovýchodní Asii. Sešlo se jich 1,7 milionu. Na pomoc slovenským Tatrám, které loni poničila vichřice, poslali lidé 300.000 zpráv. Do sbírky pro znevýhodněné děti Pomozte dětem přispělo 267.000 lidí. V současnosti lze zasílat dárcovské zprávy, nazývané DMS, 39 neziskovým organizacím různého zaměření. Pomoc prostřednictvím mobilních telefonů existuje ve světě již delší dobu a lidé pomáhají většinou jednorázově jednotlivým projektům. Podle ředitelky Fóra dárců Pavlíny Kalousové také Češi v minulých letech mohli několikrát přispět na jednotlivé sbírky. Před rokem však vznikl v ČR systém DMS, do kterého se mohou zapojovat neziskové organizace. Česko je unikátní v tom, že do systému se zapojili všichni mobilní operátoři. DMS je projekt občanského sdružení Fórum dárců a Asociace provozovatelů mobilních sítí. Dárcovské SMS získaly letos mezinárodní cenu Asociace mobilní komunikace v Cannes jako jeden ze čtyř nejlepších projektů, které prostřednictvím mobilních telefonů pomáhají potřebným. Stejný systém bude brzy zahájen i na Slovensku, zájem o něj projevily také Bulharsko, Británie a Německo.

Česká republika bude moci vypouštět v příštích třech letech 97,6 milionu tun skleníkových plynů ročně. Podle sdělení mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Iva Mravinace to je výsledek jednání mezi českými představiteli a zástupci Evropské komise ohledně tzv. Národního alokačního plánu, který musí mít schválený každý stát Evropské unie. Definitivně by měla komise plán schválit v úterý. Česká republika původně navrhovala o deset milionů tun více, komise naopak požadovala o 7,6 milionu tun méně. Místopředseda vlády Martin Jahn říká: "Komise napřed vyjádřila ochotu akceptovat 95 milionů tun; experti pak zvedli toto číslo na 96,8 milionu a nyní jsme se ustálili na 97,6 milionu tun. Je to pro nás ještě přijatelné číslo. Jeho schválení komisí považuji za velmi pravděpodobné." "Výsledný kompromis mezi požadavkem Bruselu a ČR je pro nás plně přijatelný," uvedl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. "Toto množství by v příštích letech mělo stačit na to, aby české firmy nemusely nakupovat povolenky a měly zajištěno i dostatečné množství povolenek pro rozvoj," řekl ČTK náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina.

"Tato dohoda je pozitivnější než požadavek Evropské komise, ale horší než původní návrh České republiky. Bereme to jako fakt s kterým se musíme vypořádat," uvedl mluvčí výrobce elektřiny společnosti ČEZ Ladislav Kříž. V případě nižšího objemu povolenek by podle průmyslníků firmy mohly tratit. Při objemu 91,6 milionu tun, který před rokem původně navrhovalo ministerstvo životního prostředí, například společnost ČEZ předpovídala nutnost uzavření až jedné elektrárny. Evropská komise má tendenci snižovat návrhy všech států na objem emisních povolenek a obvykle nepřipouští velké změny oproti svým výpočtům. Polsku seškrtala jeho plán o 16 procent a nepřistoupila na žádné zvýšení, Slovensko si vyjednalo jen malou změnu oproti jejímu návrhu. Systém obchodování s povolenkami platí v EU od 1. ledna a národní alokační plány měla komise schválit do konce loňského roku. Zatím je nemají ČR, Řecko a Itálie. Poslední dvě zmíněné země ještě nedospěly do konečného stadia jednání jako Česko. Alokačními plány se řídí rozdělování povolenek mezi podniky. Ty pak musejí na konci každého kalendářního roku vrátit tolik povolenek, kolik škodlivin vyprodukovaly, zbytek mohou prodat na trhu EU. Národní plány hlídá Evropská komise, aby zamezila státům nadhodnocováním očekávaného objemu emisí nepovoleně podporovat firmy. Systém je součástí mechanismů, s nimiž počítá Kjótský protokol, který stanovuje limity pro vypouštění skleníkových plynů.

Špičky ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody- DEU se v neděli večer sešly na úřadu vlády, aby se pokusily domluvit na nové vládě. Vyjednavači stran bývalé koalice přijížděli s ochotou vyjednávat a dohodnout se. Cesta k dohodě ale nebude snadná ani krátká. Lidovci nemíní přistoupit na požadavek ČSSD, aby se v novém kabinetu už neobjevili jejich odstoupivší ministři. I unionisté chtějí ponechat výběr svých zástupců na vlastním uvážení. Kromě lídrů tří stran se schůzky účastní i kandidát ČSSD na budoucího premiéra Jan Kohout, který kolem novinářů prošel mlčky a s úsměvem. "Věřím, že uděláme první krok k dohodě," uvedl před příchodem do Strakovy akademie první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. I šéf poslanců nejsilnější vládní strany Michal Kraus je mírným optimistou. ČSSD si podle něj neklade žádné předběžné podmínky a věří, že schůzka nebude zbytečná. "Kdyby naše jednání nebylo k ničemu, tak půjdeme radši na fotbal," podotkl. KDU-ČSL podle svého předsedy Miroslava Kalouska nerozumí tomu, proč by se "zkompromitovaným" premiérem Stanislavem Grossem měli odcházet i schopní ministři, jejichž pověst není nijak pošramocena. Proto nevidí důvod, proč by KDU-ČSL znovu neměla nominovat své dosavadní ministry. I když lidová strana nechápe logiku, proč by ve vládě neměli být straničtí lídři, Kalousek ani první místopředseda strany Jan Kasal ambice zasednout v kabinetu nemají. "Chceme být vstřícní," poznamenal. Pokud se jednorázová dohoda stran bývalé koalice podaří uzavřít, po předchozí dohodě s prezidentem Václavem Klausem Gross rezignuje a na jeho místo nastoupí Kohout, nynější velvyslanec při EU a řadový člen ČSSD. Pokud jednání zkrachují, pak hodlá sociální demokracie vládnout do řádných voleb sama.

Miss České republiky 2005 se v sobotu večer v karlovarském Grandhotelu Pupp stala třiadvacetiletá Lucie Králová z Teplic. Titul první vicemiss a druhé místo obsadila dvacetiletá Petra Macháčková z Hudlic, druhou vicemiss se stala devatenáctiletá Agáta Hanychová z Prahy. Lucie Králová, která byla například i favoritkou sázkových kanceláří, dostala dvě úvodní ceny sobotního večera. Vybrali si ji jako nejkrásnější dívku posluchači rozhlasu i čtenáři několika časopisů. Dostala cenu Nej hlas udělovanou za nejkrásnější hlas a Miss sympatie. Od poroty získala titul Miss talent. Vítězka je sedmnáctou královnou krásy v českých zemích od obnovení soutěže v roce 1989; letos se však poprvé o svůj post nejkrásnější dívky země dělí s další kráskou. První vítězkou konkurenční České Miss se koncem února stala dvaadvacetiletá studentka Kateřina Smejkalová. Vybrali ji diváci ze šesti superfinalistek, které předtím určila porota.

Také soutěž Miss ČR dala prostor veřejnosti a vítězku poprvé zvolili nikoli porotci, ale diváci. Hlasovalo jich přes 220.000. Porota zvolila jen vítězky tří vedlejších cen. Miss elegance i Miss silueta se stala Daniela Frantzová, jediná finalistka s krátkými vlasy. Králová už se soutěže zúčastnila loni. Byla vyhlášena nejkrásnější dívkou severních Čech a postoupila do finále. Po osobní tragédii ze soutěže odstoupila. Tři dny před finálovým večerem tragicky zemřel její snoubenec. Zelenooká dívka s mírami 95-65-94 pracuje jako asistentka v advokátní kanceláři. Narodila se ve znamení Vodnáře.