Zprávy | Z archivu rubriky


Česká republika se stává stále vyhledávanějším cílem cest amerických a kanadských turistů. Podle zprávy European Travel Comission, o níž ČTK informovala mediální agentura GCI, a zjištění Českého statistického úřadu zaznamenalo Česko loni mimořádný meziroční nárůst jak v počtu příjezdů turistů z USA, tak i počtu přenocování. Počet příjezdů amerických turistů vzrostl meziročně o více než 32 procent, počet přenocování byl vyšší zhruba o čtvrtinu. Ve srovnání s evropským průměrem či výsledky okolních zemí je tento nárůst dvojnásobný. Evropské statistiky podle GCI uvádějí v průměru 16procentní nárůst v počtu příjezdů a 11procentní v počtu přenocování.

Ještě pozitivnější vývoj vykazuje podle ČSÚ příjezdová turistika z Kanady. Počet příjezdů z této země loni vzrostl o více než 50 procent. I přesto však do České republiky míří stále méně severoamerických turistů než do Maďarska nebo Rakouska.

V České republice tvoří američtí turisté šestou nejpočetnější skupinu s podílem 4,8 procenta podle počtu příjezdů. V roce 2004 jich přicestovalo více než 350.000. Služeb hromadných ubytovacích zařízení jich využilo 82 procent. V Česku utratili v průměru 103 dolarů na osobu a den. O téměř 20 procent tak předstihují Italy, kteří v ČR utratí v průměru 86 dolarů. Američané utratí také o 35 procent více než Němci, kteří utratí 76 dolarů za den, ale tvoří nejpočetnější skupinu zahraničních návštěvníků v ČR. Američané v České republice stráví průměrně necelé čtyři dny.

Kanadští turisté se v Česku co do početnosti řadí až do druhé desítky. Loni zaujali 17. místo, když jich přicestovalo přes 47.000. Statistika počtu přenocování vykazuje nárůst o 43 procent. V průměru kanadští turisté v ČR stráví podobně jako Američané necelé čtyři dny a utratí 92 USD na noc a den. Jak američtí, tak kanadští turisté stále více upřednostňují individuální turistiku na úkor skupinové. "Otázka bezpečnosti a jistoty je pro ně důležitým tématem, avšak v mnoha případech ji zastiňuje snaha získat co nejlepší hodnotu za vynaložené prostředky," uvádí GCI.

Sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost chce, aby poslanecké kluby posoudily možnost zřízení parlamentní vyšetřovací komise ke kauze CzechTek. Po téměř pětihodinové diskusi výbor vyjádřil přesvědčení, že na technoparty CzechTek 2005 jednali ve vyhrocené atmosféře neadekvátně a protiprávně jak její účastníci, tak i policie. Klíčové části usnesení výboru navrhl a prosadil sociální demokrat Petr Ibl. Dokument také žádá ministra vnitra a ministra spravedlnosti, aby veškeré výsledky šetření související s akcí CzechTek sdělovali neprodleně výboru pro obranu a bezpečnost. Poslanci požádali vládu, aby vyhodnotila zahraniční zkušenosti a připravila právní normy, které by konání podobných akcí umožnily za jasně daných podmínek. Poslanci se kvůli projednání policejního zásahu proti účastníkům CzechTeku sešli s ministrem vnitra Františkem Bublanem, ombudsmanem Otakarem Motejlem a náměstkem policejního prezidenta Vladislavem Husákem. Jednání byli přítomni také zástupci Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace. Podotkli, že se okolnostmi CzechTeku, a to například s ohledem na zahraniční účastníky a členy agresivního jádra technařů, nezabývají. Do debaty se se souhlasem poslanců zapojili i aktivisté a účastníci CzechTeku. Poslanci si na akci udělali názor na základě ministerské zprávy o zásahu, předložených map a promítnutých policejních záběrů. Zhlédli však také záběry, které pořídili účastníci technoparty. Byl mezi nimi i mediálně známý záznam, na němž několik policistů bije účastníka technoparty. Uvedený incident již prošetřuje Inspekce ministra vnitra. "Je velice nezodpovědné něco hodnotit pouze podle jednoho záběru. Je třeba je k tomu nechat vyjádřit a potom rozhodnout. V tuto chvíli k tomu nemám dostatek informací. Ten záběr je velice dramatický. Já si toho samozřejmě jsem naprosto vědom, ale myslím si, že by se k tomu měli vyjádřit všichni kompetentní," řekl Husák. Uvedl, že policisté, kteří zákrok provedli, se k němu sami přihlásili a chtějí vysvětlit, co je k němu vedlo. Dodal, že takový postup není obvyklý a "mělo by se to ocenit". Ministr Bublan také naznačil, jak by se dalo podobným konfliktům předcházet. "Vytypování prostoru by bylo asi nejjednodušší, ale já se obávám toho, že by to příznivci těchto myšlenek odmítli s tím, že by to byl násilný zásah státu do jejich svobody," řekl novinářům. Informoval, že o vytypování prostorů pro podobné akce již mluvil s ministrem obrany. "Stále si ale vnitřně říkám, že to asi nebude průchodné. Spíš bych to nechal na organizátorech," podotkl. Podmínkou by však podle něj měl být i souhlas příslušné obce a vlastníků pozemků. "To je předmětem zákonné úpravy, kterou se pokusím vládě dát ještě v srpnu," informoval.

Česká republika musí provést řadu reforem, aby udržela vysoký hospodářský růst, vyplývá z hodnocení Mezinárodního měnového fondu, které zveřejnila Česká národní banka. MMF sice hodnotí Česko jako jednu z nejotevřenějších a nejrozvinutějších ekonomik mezi novými členskými státy Evropské unie, ale zároveň varuje před vysokými rozpočtovými deficity, malou pružností trhu práce a stárnutím populace. "Udržení dobré výkonnosti ekonomiky si vyžádá jednotnou reakci hospodářské politiky na tyto výzvy," uvedli zástupci MMF a upozornili, že především k odvrácení nepříznivého dopadu stárnutí celé populace bude zapotřebí ambiciózní penzijní reformy, jinak se situace stane neudržitelnou. Varovali rovněž před zpožďováním reformy zdravotnictví a před opakovaným poskytováním finanční pomoci zdravotním pojišťovnám, které by mohlo zvětšit případné rozpočtové závazky.

Fond naopak vyjádřil uznání státním orgánům za dosažení nízké inflace a podpořil nedávná snížení úrokových sazeb. "Zejména nejistota ohledně fiskální politiky však vyžaduje opatrný přístup k budoucímu snižování úrokových sazeb," uvedla výkonná rada MMF. Konkurenceschopnost ČR není v nejbližší době údajně ohrožena, ale pokračující růst mzdových nákladů ve srovnání s obchodními partnery by byl znepokojivý. MMF rovněž vyzval státní orgány, aby přijala opatření, která povedou k větší pružnosti trhu práce. Měl by se zpřísnit nárok na sociální dávky, zvětšit podpora rekvalifikace a zvýšit ochota lidí ke stěhování za prací. ČR by navíc měla zrychlit reformu konkurzního řízení, která stěžuje restrukturalizaci špatně hospodařících firem. Kladného hodnocení se naopak dočkalo obnovení privatizace státních podniků.

Sedmadvacet starostů a místostarostů z Tachovska vyzvalo vládu, aby po nedávných zkušenostech s technoparty v tomto okrese iniciovala změny příslušných zákonů. Premiér Jiří Paroubek při přebírání podpisových archů v Kramářově vile zástupcům obcí slíbil, že jeho kabinet se změnou legislativy počítá a bude na ní pracovat.

V pasáži Lucerna v centru metropole mladí aktivisté sbírali podpisy naopak proti policejnímu zásahu. Vadí jim hlavně to, že policie zasahovala i na místě, které si účastníci CzechTeku řádně pronajali.

Starosta Přimdy Ján Sopko novinářům řekl, že obcím chybí kompetence, jak při akcích typu CzechTek postupovat. V petici starostové vyjádřili přesvědčení, že nebylo možné nečinně přihlížet nezákonnému chování účastníků technoparty a že policie má povinnost pomoci samosprávě, pokud o to požádá. K iniciativě se přidali i poslanci Václav Votava (ČSSD), Josef Švarcbek (KSČM) i senátor a starosta Tachova Ladislav Macák (ČSSD). "Je třeba, aby podobné akce byly organizované, aby nebyly problémy jako teď," míní Sopko. Vláda by se podle něj měla inspirovat v zemích EU. Masové technoparty mají být organizované a předem ohlášené, a ne aby se o nich obce dovídaly až pár hodin před začátkem, uvedl starosta. Formu policejního zásahu v Mlýnci hodnotit nechtěl.

Prezident Václav Klaus v pondělí znovu vyzval vládu, aby mu zadání, organizaci a průběh zásahu vysvětlila, Paroubkův kabinet bude o technoparty jednat příští středu. Prezident si v pondělí pozval na Pražský hrad jen Bublana. Premiér pozvání, které očekával, ještě nemá. "Pozvání jsem zatím nedostal, určitě se s panem prezidentem sejdeme," řekl Paroubek.

Organizátoři petice kritizující přístup policie počítali s tím, že je svým podpisem podpoří přední osobnosti kulturní scény. U podpisového archu se však odpoledne zastavilo jen několik lidí včetně člena spolku Šalamoun Johna Boka, výtvarníka Josky Skalníka či bývalého člena skupiny Support Lesbiens Yardy Helešice. "Policie neměla právo vytlačovat lidi z louky, kterou měli řádně pronajatou. Pokud ale porušil zákon někdo z účastníků CzechTeku, tak policie měla konat," řekl Štěpán Dlouhý z internetového serveru www.policejnistat.cz. Dodal, že očekává nezávislý posudek od Inspekce ministra vnitra, která nyní policejní zákrok prošetřuje. Další z pořadatelů podpisové akce Pavel Eichler uvedl, že od začátku protestních akcí petici podepsalo přes 10.000 lidí. Ze známých osobností jmenoval Michaela Kocába a Halinu Pawlowskou. Listina prý poputuje také do divadla Ta Fantastika a k písničkáři Jaromíru Nohavicovi, který v reakci na zásah těžkooděnců složil písničku "Už zase bijou naše děti".