Zprávy | Z archivu rubriky


Výrobce letadel Aero Vodochody uzavřel v těchto dnech první kontrakt na dodávky leteckých součástek pro koncern EADS/Airbus, který je evropskou jedničkou ve výrobě letadlové techniky. "Hodnota kontraktu se v první fázi pohybuje ve statisících eur," řekl ČTK mluvčí Aera Vodochody Vítězslav Kulich. Aero si od této spolupráce slibuje další kontrakty pro EADS/Airbus.

Aero Vodochody bude podle uzavřené smlouvy dodávat augsburské pobočce vojenského programu koncernu EADS podsestavy pro letouny Airbus A320 a A340. V první fázi budou montovány v Aeru z dílů vyrobených v Augsburgu, později by se měly vyrábět přímo ve Vodochodech. "Věříme, že tak získáme přístup k dalším objemově významnějším projektům v koncernu EADS," uvedl marketingový ředitel programu kooperací Aera Vodochody Jan Dvořák. Dodal, že první fáze spolupráce s EADS/Airbus by měla trvat zhruba do konce letošního roku. "Tato prestižní zakázka je prvním krůčkem k naplnění našeho strategického záměru zapojit se do celoevropských projektů a do zhruba pěti let prakticky zdvojnásobit současný obrat programu kooperací," podotkl Dvořák.

Vláda letos v červenci odstartovala prodej Aera Vodochody. O novém majiteli podniku by mělo rozhodnout dvoukolové veřejné výběrové řízení. Nový vlastník by měl být znám na jaře příštího roku. V Aeru Vodochody vlastní 53,3 procenta akcií státní společnost Letka a 46,6 procenta Česká konsolidační agentura. Ta by měla podle rozhodnutí vlády podíl Letky nejprve převzít, a prodej Aera poté zorganizovat. Aero Vodochody zaměstnává zhruba 1600 lidí, o 700 méně než před zhruba třemi roky. Do konce minulého roku firmu ovládal americký Boeing, největší konkurent Airbusu. Loni na podzim však po dohodě se státem z podniku odešel. Za Aero zaplatil stát symbolické dvě koruny a převzal zároveň dluhy podniku přes devět miliard korun. Stát dal v minulosti firmě záruky na její úvěry, které nyní musí splácet.

Domažlice jsou v těchto dnech zcela v zajetí příprav na 50. ročník tradičních Chodských slavností. Slavnosti patří k Vavřinecké pouti a oslavují zejména chodské tradice i svéráz zdejší krajiny. Návštěvníci slavností, kterých bývají každoročně desítky tisíc, se mohou od 12. do 14. srpna těšit na folklorní vystoupení, lidovou a dechovou muziku, ponocného a lidový jarmark, řekl ČTK ředitel městského kulturního střediska a šéf festivalu Kamil Jindřich. "Chodské slavnosti jsou za půl století už opravdový pojem. Je těžké spočítat, kolik lidí na ně od pátku do neděle přijde, ale některé údaje hovoří o 70.000 až 80.000 lidí," zmínil Jindřich. Na slavnosti míří tradičně nejen lidé z celých Čech, ale také ze sousedního Německa. Letos bude návštěvníky na několika scénách bavit téměř 600 účinkujících. Kromě všech místních chodských souborů přijedou folklorní soubory z Čech, Moravy, Slovenska, Německa, Rakouska a Maďarska.

Každý, kdo Chodské slavnosti navštíví, se může seznámit s typickými dudami, vyhlášenými chodskými koláči, krojem, keramikou i místním nářečím. Ke slavnostem už tradičně patří obchůzky ponocného domažlickým náměstím a jarmark lidových řemeslníků. "Letos bude na náměstí 210 stánků, dbáme na to, aby to byli skutečně jen lidoví výrobci a řemeslníci," zdůraznil Jindřich.

Slavnosti začnou v pátek navečer a maraton hudby bude pokračovat na několika scénách až do neděle. Hlavní náplní je zejména dudácká muzika a vystoupení folklorních souborů, při doprovodných programech se návštěvníci setkají i s dechovkou, country a rockovou hudbou. Do slavností patří neodmyslitelně také národní přehlídka dudáků, slavnostní mše nebo tradiční sobotní noční pořad Dudácké šandrle, při němž mohou diváci zpívat, tancovat a povídat si s vystupujícími umělci.

Zhruba pět set poutníků dorazilo ve středu v poledne na vrchol 1602 metrů vysoké Sněžky v Krkonoších, aby se zúčastnili tradiční Svatovavřinecké pouti. Ta vyvrcholila bohoslužbou, kterou přímo na vrcholu nejvyšší české hory sloužili společně čeští a polští duchovní. Pobyt lidí na Sněžce ztěžovalo poměrně chladné počasí kolem pěti stupňů Celsia a silný vítr, který dosahoval rychlosti až 80 kilometrů v hodině. Mezi poutníky, kteří na Sněžku vyrazili z Pece pod Sněžkou Obřím dolem byl také prezident Václav Klaus, který zhruba osmikilometrovou trasu zdolal za necelé tři hodiny. "Počasí je takové, jaké má být. Není to procházka růžovou zahradou, párkrát musí fouknout. Všichni si to prožili a to je dobře," řekl k počasí prezident, který na cestu vyrazil s rodinou svého syna. Obřím dolem na Sněžku také stoupal šéf Senátu Přemysl Sobotka či radní Královéhradeckého kraje.

Prezident Klaus po cestě diskutoval s představiteli krkonošských horských středisek, členy horské služby a také se zástupci vedení Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Prezident například podpořil snahu provozovatelů lanovky na Hnědý vrch v Peci pod Sněžkou o letní provoz, se kterou správa parku nesouhlasí či výstavbu nového lyžařského areálu v Horním Maršově. "Hory se nedají zabrzdit a nedá se říci, že tady už nemůže nikdy nic vzniknout, to by bylo nerozumné," řekl Klaus. Vedení správy KRNAP se názorům prezidenta nebrání. "Slyšet jeho názory je pro člověka občas poučením a je to zajímavé, protože je to důvod k zamyšlení nejen ze strany Správy KRNAP, ale i kraje a jednotlivých obcí," řekl k rozpravě s prezidentem ředitel Správy KRNAP Jiří Novák.

Svatovavřinecká pouť se na Sněžce konala již v předchozích letech, Klaus se ji poprvé zúčastnil loni. Svatý Vavřinec je nejen patronem kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Jméno svatého Vavřince také nese kaple, která je umístěná na vrcholu Sněžky. Pouti se proto každoročně účastní také členové polské i české horské služby. Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.