Zprávy | Z archivu rubriky


Jen tři procenta Čechů a Češek si nechávají část své dovolené proplácet a nevybírají si ji celou. Naopak 55 procent českých pracovnic a pracovníků chce vyčerpat všechno volno. Vyplynulo to z internetového průzkumu, jehož výsledky ČTK poskytl Petr Nachtmann ze serveru www.jobpilot.cz. Průzkum se uskutečnil v 16 státech střední a západní Evropy, zapojilo se do něj více než 10.000 lidí. Ve střední a západní Evropě si celou dovolenou vybere v průměru 45 procent lidí. Zhruba třetina dotázaných si její část převádí do dalšího roku. Z Čechů a Češek volí tuto možnost čtvrtina. Každý desátý evropský pracovník tvrdí, že si ale volné dny musí vybra ve střední a východní Evropě. Nejvíce si na dovolenou potrpí lidé v Dánsku. Celou si ji vybírá 70 procent Dánů a Dánek.

Odborníci lidem doporučují, aby si volné dny vybírali. Vypřáhnutím z pracovního stresu a odpočinkem lze podle expertů předcházet mnohým zdravotním problémům či vzniku nemocí z povolání. Trvalá únava a přepracování s sebou přinášejí navíc konflikty na pracovišti a zvyšují riziko pracovních úrazů. Energii na zvládání stresových situací by lidé ale neměli čerpat jen na dovolené. Odborníci doporučují, aby proti stresu bojovaly různými opatřeními i firmy. Samotní pracovníci by se pak měli snažit vnímat svět z lepší stránky, všímat si pozitivních věcí a využívat co nejvíce humoru.

Zástupci státu a ruské ocelářské a těžební skupiny EvrazHolding smluvně stvrdili prodej takřka 99procentního podílu ve společnosti VÍTKOVICE STEEL. Kupující strana zaplatí za hutní firmu 7,05 miliardy korun. Šlo o první velkou privatizaci, kde je vítězem firma z Ruska, řekl na tiskové konferenci náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina. Nového majitele označil Pecina za seriózního partnera, který prokázal bonitu a schopnost zaplatit kupní cenu. Výhodou je podle něj také to, že podniká v oboru a není jen finančním investorem. Zaplacení celé ceny a převod akcií se uskuteční do 20 pracovních dnů po splnění stanovených odkládacích podmínek. Jde především o rozhodnutí Evropské komise o slučitelnosti transakce s právem EU o poskytování veřejné podpory a spojení soutěžitelů. "Ukončení procesu bychom viděli tak na konec října či začátek listopadu," odhaduje Pecina. Ruská strana zatím uhradila půlmiliardovou zálohu.

Stát podepsal smlouvu přes nové sporné okolnosti. O vlastnictví jednoho z klíčových výrobních závodů EvrazHolding se podle internetové verze týdeníku Czech Business Weekly vedou soudní spory. Evraz tak možná spáchal trestný čin podvodu na trhu s cennými papíry. "Oficiální informaci, že by došlo k něčemu takovému, nemáme," reagoval Pecina. Ruská strana se snažila důvěryhodnost potvrdit i poukazem na kotaci akcií Evraz na londýnské burze. Firma MP Consult pak podle pátečních Hospodářských novin v žalobě podané loni v prosinci u Krajského soudu v Ostravě zpochybňuje vlastnictví VÍTKOVICE STEEL státní firmou Osinek, a tím i oprávněnost prodeje této hutní firmy. Společnost MP Consult odkoupila dluhopisy Vítkovic, které ale hutní firma nesplatila. Posléze je MP Consult uplatnil při soudním vyrovnání s věřiteli. Firma podle vlastního vyjádření přišla o desítky milionů korun. První řízení, jež mělo proběhnout koncem července, bylo odročeno. Pecina označil právní spor za nepříjemnost, ale riziko budoucích komplikací označil za malé.

Rusové slíbili mj. rozšíření výrobního programu, zvýšení kvality produktů a zachování zaměstnanosti. Do rozvoje podniku by měli podle dřívějších informací vložit další 2,5 miliardy a rozvoj regionu podpořit ještě částkou 800 milionů.

Slavnostním nástupem na přerovské vrtulníkové základně se rozloučily se svými kolegy dvě desítky vojáků, kteří v pondělí příští týden odlétají do Bosny a Hercegoviny. Společně s Belgičany a Turky se zde zapojí do mezinárodní mise EUFOR. Na tomto místě vystřídají přerovské vojáky, kteří na Balkán odletěli v dubnu. "V mezinárodní vrtulníkové jednotce budou společně s Belgičany a Řeky přepravovat především osoby a materiál podle požadavku EUFOR. Z 90 procent létají nad územím Bosny a Hercegoviny a mají mandát i pro létání do Chorvatska," řekl ČTK mluvčí základny Milan Kouřil.

Létat budou na pancéřovaných vrtulnících Mi-17, se kterými létala na Balkáně již I. vrtulníková jednotka, kterou nyní po čtyřech měsících jejich přerovští kolegové vystřídají. Mandát II. vrtulníkové jednotky bude rovněž na čtyři měsíce, plánovaný návrat je v polovině prosince letošního roku. "Vrtulníková jednotka plní úkoly v rámci operace Althea, což je zejména přeprava příslušníků společné česko-rakouské roty ale i dalších příslušníků mnohonárodních sil. Cílem operace Althea je zachovat bezpečí a mír, ale mise má také přispět k většímu pokroku Bosny a Hercegoviny na cestě evropské integraci a k potírání korupce a organizovaného zločinu," dodal mluvčí základny. Součástí jejich práce tak budou i průzkumné lety, při kterých se vojáci například snaží odhalit pašování lidí či dobytka mezi Bosnou a Srbskem či nelegální kácení lesů.

Ministr obrany Karel Kühnl při odletu první jednotky v dubnu uvedl, že je tato mise jednou z nejdražších, a její náklady vyčíslil na 300 milionů korun. Nový čtyřiadvacetičlenný vrtulníkový tým z Přerova má být současně poslední rotací. Příští rok se s podobnou misí zatím nepočítá.

Ministerstvo školství letos vydá 149,7 milionu korun na studijní programy, které jsou součástí zahraniční rozvojové spolupráce. Vláda ročně udělí 250 takovýchto "stipendií" studentům z rozvojových zemí. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytlo ministerstvo školství. "Tento typ stipendií se uděluje na základě výběru ministerstva zahraničí. Jsou určeny pro bakalářské i magisterské studium," řekla ČTK Lubomíra Černá z tiskového odboru ministerstva školství.

Ministerstvo řídí deset projektů zahraniční rozvojové pomoci. Na dva z nich připadá většina z přidělených prostředků. Hlavním projektem je poskytování vládních stipendií ke studiu na veřejných vysokých školách pro studenty z rozvojových a dalších potřebných zemí na léta 2003 až 2007. Na tento projekt letos připadá 100 milionů korun. Tito studenti studují v češtině, a proto v prvním roce pobytu zpravidla absolvují kurzy ve střediscích Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze. Až po zvládnutí přípravy mohou jít k přijímacím zkouškám.

Druhým nejdůležitějším projektem je poskytování vládních stipendií pro 30 krajanů ročně a vysílání českých učitelů ke krajanským komunitám v zahraničí v letech 2001 až 2005 s rozpočtem 17 milionů korun. Část studentů je přijímána na základě bilaterálních mezinárodních smluv vládní nebo resortní kategorie o spolupráci v oblasti školství. Tento druh stipendia se většinou týká studentů z členských států Evropské unie, Japonska či Izraele. Celkem jich do Česka přijíždí zhruba 200 ročně na tři až devět měsíců. Poskytování těchto stipendií je na rozdíl od rozvojové pomoci reciproční.

Hned deset českých atletů se představí o tomto víkendu na helsinském stadionu, který od soboty bude hostit jubilejní desáté mistrovství světa. Devět Čechů nastoupí do kvalifikačních bojů, rovnou finále na 20 kilometrů čeká v neděli dopoledne chodkyni Barboru Dibelkovou. Magnetem víkendu bude finále mužské stovky, které je na programu v neděli ve 20:35 SELČ.

Největší pozornost českých fanoušků bude upřena na diskařku Věru Cechlovou-Pospíšilovou. Adeptka na jednu z medailí nastoupí do bojů o finále v neděli. Až v sobotu po poledni ale bude jasné, do které ze skupin bude nasazena. První začne házet v 10:30, druhá v 11:40. Do finále projde dvanáct nejlepších diskařek, postupovou jistotu znamená výkon 61 metrů.

Jako první zasáhnou do šampionátu koulař Petr Stehlík a trojskokanka Šárka Kašpárková, jejichž kvalifikace se hned na úvod sobotního programu rozběhnou v rozmezí pěti minut. Mistryně světa z roku 1997 se dušuje, že letošní sezona je její závěrečná a helsinský šampionát jejím posledním. "Já bych klidně skákala dál, ale dávám tomu víc, než dostávám zpět," řekla před odletem Kašpárková, čtvrtá žena z halového ME v Madridu. Kvalifikační limit je 14,35 metru. Stehlík potřebuje pro jistotu postupu do večerního finále předvést limit 20,35, pokoušet štěstí budou i kladivář Lukáš Melich (77,50), výškařka Iva Straková (193) a diskař Libor Malina (63,50), postoupit z rozběhu bude chtít i překážkář Jiří Mužík. Z rozběhů projdou do tří semifinále první dva a další dva běžci s nejlepším časem.

Spolu s Dibelkovou a Cechlovou nastoupí v neděli do kvalifikace i tyčkařka Pavla Hamáčková (445) a do rozběhu na 100 m překážek Lucie Martincová. V sobotu jsou připravena tři finále, v neděli pak o dva medailové boje více. Závěr víkendového programu obstarají v ostře sledovaném závodu sprinteři na 100 metrů. Pokud uspějí v kvalifikaci, mohou vedle Stehlíka o víkendu bojovat o medaile diskař Malina a trojskokanka Kašpárková, semifinále by čekalo na Olympijském stadionu pro 40 tisíc lidí v běhu na 400 metrů překážek Mužíka.

Sobotní technoparty CzechTek na Tachovsku byla protiprávní, a policie měla proto povinnost proti jejím účastníkům zasáhnout, uvedl premiér Jiří Paroubek. Intenzita zákroku přitom musela být podle něj natolik silná, aby překonala odpor mnohatisícového davu. "V jednotlivostech proto mohlo přirozeně dojít i k excesům," stojí v prohlášení, které premiér poskytl ČTK. Zdůraznil však, že tuto situaci zapříčinili organizátoři i účastníci CzechTeku. CzechTek podle Paroubka podléhal režimu zákona o shromažďování, a bylo proto povinností jeho organizátorů akci ohlásit. "Samotná existence nájemní smlouvy proto představuje pouze jednu z mnoha dalších podmínek a nesplnění ohlašovací povinnosti vytvořilo od počátku protiprávní stav s důsledky z toho vyplývajícími," míní premiér.

Podle podkladů, jež má k dispozici, je údajně zřejmé, že účastníci akce neoprávněně provozovali svou činnost i na pozemcích v rozsahu 90 hektarů, které nebyli oprávněni jakkoliv užívat. "Nezákonnost akce a protiprávní stav" podle Paroubka logicky vedl k tomu, že policie byla povinna zasáhnout. Kdyby policie nezasáhla, porušila by podle premiéra zákon, neboť by rezignovala na své úkoly při ochraně pořádku, majetku i práv občanů. Jak dodal, požaduje na jedné straně prošetření jednotlivých eventuálních excesů policie, zároveň ale konstatuje, že to nic nemění na jeho základním hodnocení, že v demokratické společnosti je nutno se postavit proti porušování práva se vší odpovědností. "Opačný postoj by ve svých důsledcích vedl k podkopávání základů právního státu," uzavřel.