Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) obdržel výzvu policie, aby se dostavil a vysvětlil okolnosti svého postupu v případu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního stíhaného za sex s mladičkými dívkami. "Podat vysvětlení má jít počátkem příštího týdne," potvrdil informaci ČTK Němcův mluvčí Petr Dimun.

Člen katarské královské rodiny byl minulý týden nepravomocně odsouzen za sex s 16 nezletilými a mladistvými dívkami ke dvěma a půl roku vězení. Na místě se odvolal, kauza tak míří k pražskému městskému soudu.

Několik dní po podání obžaloby, rozhodl ministr Němec o předání stíhání Sáního do Kataru. Obvodní soud pro Prahu 2 a posléze i Městský soud v Praze ale rozhodly, že ministrovo rozhodnutí bylo nezákonné. Jediným orgánem, který může navrhnout předání případu do ciziny, je soud, role ministerstva je ryze formální a nemá žádné rozhodovací pravomoci, tvrdí obvodní soudkyně Monika Křikavová. Názor nezměnila ani poté, co Katar poslal urgenci žádosti s potvrzením, že stíhání převzal, a Sáního odsoudila.

Němcův postup v případu označila za podezřelý také nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové, která dala policii pokyn, aby jej prověřila. V tisku rovněž ministra a jeho podřízené obvinila z politických zásahů do práce státních zastupitelství. Objevily se i spekulace, že katarská strana nabízela tomu, kdo dostane Sáního z vazby, milion dolarů.

Nebývalé drama slibuje čtvrteční rozuzlení letošního ročníku druhé fotbalové ligy. O prvním postupujícím mezi elitu, týmu Mostu, je sice už několik týdnů jasno, ale o druhou postupovou pozici stále svádějí souboj tři týmy - Plzeň, Jihlava a Kladno.

Na druhém místě je zatím Plzeň, ta ale má ve čtvrtek kvůli odstoupení Bohemians volno. Na západě Čech tak budou s napětím sledovat, jak ve svých posledních duelech uspějí Jihlava s Kladnem.

Nejlepší výchozí pozici a postup ve vlastních rukou mají právě Jihlavané. Pokud zatím třetí tým tabulky porazí Kroměříž, bude postup definitivně jeho. V případě jihlavské remízy a výhry Kladna v Mostu se bude z postupu radovat díky bilanci v minitabulce Plzeň. Kladno mezi elitu poskočí pouze tehdy, zvítězí-li v Mostu a Jihlava prohraje s Kroměříží.

Ale na Vysočině si nic takového připustit nechtějí. Klub by jedinečnou možnost nechtěl promarnit i proto, že se nemusí ohlížet na kladenský výsledek. Výhra v duelu s Kroměříží by byla šperkem v klubové historii. "Bude to nejdůležitější zápas, který naši kluci kdy v životě sehráli," řekl novinářům jihlavský trenér Karel Večeřa.

Ale ani Kladno se ještě nechce vzdát, přestože na půdě jistého postupujícího Mostu bude mít nepoměrně těžší úlohu než Jihlava doma. "Na zázraky moc nevěřím, ale ve fotbale se může stát všechno," prohlásil kouč Kladna Miroslav Koubek. "Dokud máme šanci, budeme se o ni rvát".

Český pavilon na světové výstavě Expo 2005 v Japonsku ve středu navštívil japonský korunní princ Naruhito. Při asi dvacetiminutové prohlídce expozice Zahrada fantazie a hudby se princ zajímal jak o expozici, tak o Českou republiku, k níž si vytvořil vztah díky svému zájmu o klasickou hudbu. Česká expozice prý korunního prince zaujala právě svou muzikálností a tím, že většinu objektů tvoří hudební nástroje, které návštěvníci mohou sami rozeznít. Během své návštěvy se Naruhito údajně několikrát zmínil o Antonínu Dvořákovi a Bedřichu Smetanovi, stejně jako o Talichově kvartetu, s nímž si v roce 2002 společně zahrál a které minulý měsíc na Expu vystoupilo.

"Jedná se o mimořádně významné gesto směrem k České republice, která dneškem jen potvrdila svou pozici v elitní skupině účastnických států na světové výstavě," řekla ČTK mluvčí generálního komisaře České republiky na Expu Martina Hončiková. Podle generálního komisaře české účasti Vladimíra Darjanina je dnešek pro českou expozici a pro celou Českou republiku nesmírně významný i tím, že se naplnila historická souvislost s československým pavilonem na Expo v Ósace v roce 1970, kam svého času opakovaně zavítal i tehdejší korunní princ, dnešní japonský císař (Akihito).

Česká republika se Expo 2005, jehož hlavním tématem je Moudrost přírody, účastní expozicí, pro níž zvolila podtéma Umění života. Samotná expozice je pojata jako relaxační prostor s optickými a zvukovými objekty. Na český národní den, který se uskuteční 24. června, navštíví prezentaci ČR na Expu premiér Jiří Paroubek v rámci své asijské cesty do Číny a Japonska.

Plénum Ústavního soudu ve středu rozhodlo, že hrad Kokořín na Mělnicku bude možné vrátit restituentům parcel pod hradem. Soud zrušil část zákona o půdě, která neumožňovala restituentům vydávat majetek zapsaný na seznamu národních kulturních památek. Ústavní soudci označili spornou část zákona za diskriminující, neboť objekty, které na seznamu NKP nejsou, vydávat lze. O restituci požádalo osm dědiců bývalých majitelů hradu - rodiny Špačků.

Výrok soudu je precedenční - nejen Kokořín, ale i další NKP budou moci případně získat restituenti, kteří si o ně včas zažádali. Pokud splňují všechny náležitosti restitučního zákona, nic už tomu nebude podle mluvčího ÚS Michala Spáčila bránit. Co konkrétně bude dál s Kokořínem, záleží na dalším jednání okresního soudu; bude už ale rozhodovat bez existence části zákona, která restituci znemožňovala, uvedl Spáčil.

"Jaký to bude mít precedenční účinek, se dá těžko předpokládat," řekl ČTK náměstek ministra kultury Zdeněk Novák. Míní, že rozhodnutí soudu pravděpodobně neotevře cestu ke změně vlastnictví u mnoha památek. "Samozřejmě to automaticky neznamená, že stát ihned vydá státní hrad Kokořín nebo jiné národní kulturní památky," sdělila ČTK mluvčí ministerstva kultury Kateřina Besserová. I kdyby však k vydání hradu došlo, nebere to ministerstvo "jako tragédii". "Památkový zákon stanoví totiž povinnosti směřující k péči o kulturní památky všem vlastníkům stejně," konstatovala Besserová, jež se ani neobává, že by případný nový vlastník hrad pro veřejnost uzavřel.

Hrad Kokořín pochází z první poloviny 14. století, kdy ho vystavěl Hynek Berka z Dubé. Od poloviny 17. století nebyl Kokořín obýván a pustl. Roku 1894 koupil zříceninu Václav Špaček ze Starburku, který v letech 1911 a 1918 nechal hrad přestavět do současné podoby. Autorem jedné z posledních romantických restaurací středověkého objektu byl architekt Eduard Sochor.