Zprávy | Z archivu rubriky


Do České republiky se vrátilo několik set turistů, kteří se rozhodli kvůli sobotním teroristickým útokům přerušit svou dovolenou v Egyptě. Navzdory explozím však zhruba stejný počet lidí do egyptského letoviska Šarm aš-Šajch odletěl. Zájezdy měli předplacené a nezrušili je, i když tak podle cestovních kanceláří mohli učinit zadarmo. "Rušení zájezdů zatím není hromadné. Co mám zprávy od kolegů, tak může jít tak o jedno procento lidí," uvedla majitelka kladenské cestovní agentury LC Kontakt Romana Literová. Větší část turistů letěla podle Daniely Hupákové z tiskového oddělení ČSA do Egypta z Prahy, přibližně čtvrtina startovala z Ostravy. Pracovnice ostravské kanceláře Exim Tours ale řekla, že od explozí agentura zatím žádný nový zájem o pobyt v Šarm aš- Šajchu nezaznamenala. Zájezdy do jiných egyptských letovisek se ale podle ní prodávají. Podle odhadů ministerstva zahraničí se v oblasti nachází 1500 až 2000 českých občanů, kteří jsou ubytováni v několika desítkách hotelů. Informace pochází od velkých cestovních kanceláří i z odhadů diplomatů. Při sobotních explozích v Šarm aš-Šajchu zahynulo odhadem šest až osm desítek lidí, mezi nimi jeden mladý Čech. Ministerstvo zahraničí ale na rozdíl od některých dalších zdrojů neeviduje žádné zraněné české občany. "Můžeme mluvit o štěstí, že to nezasáhlo více Čechů," řekl mluvčí ministerstva Vít Kolář. Dodal, že český konzul nyní objíždí místní nemocnice a po případných dalších raněných českých občanech pátrá. Češi, které oslovila ČTK po jejich příletu na ruzyňském letišti, zaznamenali sobotní útok především jako obrovskou ránu, bydleli často blízko exploze. Následoval strach z toho, co přijde. Někteří si stěžovali, že veškeré aktuální informace v místní televizi byly k dispozici pouze v angličtině či němčině.

Václav Babinský, stále živá loupežnická legenda, zemřel 1. srpna před 126 lety téměř čtyřiaosmdesátiletý jako poctivě se živící zahradník v ženském klášteře v Praze-Řepích. Pohřben je tam na dnes už neužívaném vězeňském hřbitově. K pomníku mu tam lidé dosud nosí květiny a zapalují u něj svíčky, třebaže hrob už čas srovnal se zemí. Před lety prý u pomníku ještě byla měděná tabulka, z níž se bylo možné dovědět něco o jeho životě. Kdosi ji prý ale ukradl, říkají místní lidé, kteří ochotně ukazují zájemcům jeho hrob. Z Babinského udělala legendu až lidová tradice, zvláště kramářské písně, dávno potom, co skončil s loupežnickou živností. Podle autora Muzea zločinu Miloslava Jedličky byl jen tuctovým zločincem. Kolem roku 1830 dal dohromady loupeživou bandu a přepadával pocestné. Zatkl ho v lednu 1832 rychtář v obci Kuří Vody, když se mu prokázal falešným pasem. Navíc jeho milence Apoleně Hoffmanové vypadly dvě nabité bambitky. Při zatýkání prý Babinský kousl rychtáře do prstu a zranil dva biřice. Po čtyřech měsících vazby uprchl. V srpnu 1834 přepadl v Horní Kamenici pláteníka, kterého ubodal nožem a oloupil a pak utekl do polské Lodže. Dopaden byl na podzim 1835, když přišel navštívit své příbuzné na Litoměřicko. Dvacetiletý trest, ke kterému byl odsouzen, si odpykával v letech 1841 až 1861. Vězněn byl v Brně na hradě Špilberku a v pražských Kartouzích. Na Špilberku ukazují jeho celu a přepilovanou mříž, kudy prý utekl a nakrátko pobyl na svobodě. V archivních dokumentech o tom ale není zmínka. Píše se o něm naopak, že byl pokorným vězněm, nosil růženec a při každé příležitosti se modlil. Babinský se dokonce stal ošetřovatelem nemocných vězňů. Při tom poslouchal jejich příběhy. Když se jako pětašedesátiletý dostal na svobodu, vysedával v pražských hospodách a vyprávěl tyto historky jako příběhy ze svého loupežnického života. Rok po jeho propuštění vyšla v Hradci Králové i kniha "Babinský, vůdce loupežníků v českých zemích", uvádí Jedlička.

Prezident Václav Klaus a jeho choť Livia stráví tento týden v tyrolských Alpách. V rakouských horách trávil prezidentský pár letní dovolenou i loni. Klausův předchůdce v čele státu Václav Havel relaxuje již týden v Portugalsku. "Zhruba ještě týden tam zůstane," řekl exprezidentův tajemník Jakub Hladík. Havel vlastní v Portugalsku letní rezidenci v přímořském letovisku v Olhos d'Agua. Především kvůli komplikacím s dopravou ji však naposledy navštívil v roce 2003. Do Alp se v srpnu chystá stejně jako Klaus i premiér Jiří Paroubek. Tento týden chtěl šéf české vlády strávit v Chorvatsku na lodi svého kamaráda Bohumíra Ďurička. Když ale média začala informovat o Ďuričkově spolupráci s StB, premiér sdělil, že s ním na dovolenou neodjede a že místo toho bude odpočívat v České republice. Po dobu vládních prázdnin bude ministerského předsedu zastupovat vicepremiér a ministr financí Bohuslav Sobotka. Ministři budou odpočívat doma na svých chalupách a chatách, u příbuzných, v mořských letoviscích či na horách. Mnozí se budou kvůli pracovním povinnostem čas od času do svých úřadů vracet, hned první týden dovolené čeká některé z nich obhajoba vládních předloh v Senátu. Po návratu z třítýdenních prázdnin se zástupci vlády sejdou v Poslanecké sněmovně, která na polovinu srpna svolala mimořádnou schůzi. Na ní mají poslanci projednat několik vládních předloh.

Jako na báječného člověka, statečného muže a dobrého ministra kultury vzpomínají na Pavla Dostála umělci, které ČTK oslovila. Podle ředitele Divadla Na Fidlovačce Tomáše Töpfera byl Dostál nejlepším porevoluční ministrem kultury. Skvěle se orientoval v oboru a měl velký respekt. "Byl to báječný rovný chlap. To vám asi řekne každý, ale já teď především myslím na to, že to byl také manžel a táta. Myslím na jeho skromnou tichou ženu a na jeho děti, protože ti tady zůstanou," řekl. Ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý uvedl, že Dostál si svým osobním zaujetím dokázal získat pro českou kulturu respekt veřejnosti. Vyznával princip "ručení osobností". Věděl co to je, nést kůži na trh. Uměl bojovat, byl to skutečný muž. "Měl jsem ho rád, vážil jsem si ho," doplnil Černý. Také ředitel Národního divadla Daniel Dvořák vyzdvihl Dostálovu statečnost v životě i v boji s chorobou. Podle ředitele Národní galerie Milana Knížáka si Dostál získal přízeň až lásku obrovskou pracovitostí a odvahou, se kterou vstupoval do problémů. Neváhal podpořit i politické odpůrce, pokud byli profesně zdatní. Byl jemný, bláhový, hektický a především báječný kamarád. "Jsem přesvědčen, že tak obětavého ministra kultury Česká republika hned tak nenajde," řekl Knížák. Zpěvák Karel Gott rozhlasové stanici Frekvence 1 řekl, že společně s přáteli se v posledních dnech snažil Dostála podporovat a dát mu najevo, že si ho jako člověka nesmírně váží. Hodně lidí si s ním o tom povídalo, a hlavně ve chvílích, když už věděl, že je to špatné, dodal Gott.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec podal návrh na zahájení kárného řízení proti soudci Okresního soudu v Teplicích Jindřichu Pojkarovi. Ten podle Němce zavinil, že se členové údajného mezinárodního gangu, který v Česku organizoval prostituci, dostali na svobodu. "Důvodem je zaviněné porušení povinností soudce a ohrožení důvěry veřejnosti v nezávislé, nestranné, spravedlivé a zákonné rozhodování soudů," uvádí se v prohlášení ministerstva spravedlnosti. Pokud by se kárný senát ztotožnil s Němcovým názorem, mohl by Pojkar přijít o talár. Kárný senát může potrestat soudce také důtkou či snížením platu. Kdyby se soudce rozhodl řady soudců opustit dobrovolně, řešil by jeho rezignaci prezident republiky. Policie členy údajného mezinárodního gangu, jehož šéfem by údajně Sergej Onyskiv, zadržela před rokem při velkém zátahu na nevěstince v Dubí na Teplicku. Akce tehdy skončila obviněním 14 lidí z Česka, Ukrajiny, Běloruska, Chorvatska a Bosny a Hercegoviny z kuplířství. Před soudem jich stálo 13. Chorvat Alahudin Halilagič uprchl, je na něj vydán mezinárodní zatykač. Skupina podle obžaloby vytvořila systém transportu dívek z Běloruska do Česka. Dívky údajně odjížděly z domova s vidinou, že v Česku vydělají peníze. V Dubí však prý některé z nich byly donuceny k prostituci. Ve vazbě bylo osm mužů a žena, která údajně zprostředkovávala cesty dívek z Běloruska. Soud s obviněnými začal koncem května. Ústecký krajský soud již dříve uvedl, že obviněné muže musel propustit právě kvůli vážným chybám Okresního soudu v Teplicích. Hlavní pochybení vidí Němec především v tom, že ačkoliv o ponechání obžalovaných ve vazbě rozhodl Pojkar již 4. dubna, spis s námitkami obžalovaných předložil krajskému soudu až 11. července, tedy více než tři měsíce po podání stížnosti proti vzetí do vazby. Kromě toho před rozhodnutím o vazbě nezajistil účast obhájců při výslechu obžalovaných. Tím omezil jejich právo na obhajobu. Podle ministra mohl Pojkar také případ osmi obžalovaných ukončit už na začátku června. Kvůli devátému z mužů ale věc odročil na neurčito a až do 11. července nenařídil hlavní líčení.

Česká policie zvýší v reakci na útoky teroristů v Egyptě bezpečnostní opatření, zavede některé novinky a aktivnější budou pro případné odhalování teroristů i české tajné služby. "Je jisté, že zpravodajské služby budou muset některá jiná témata utlumit a napřít své síly tímto směrem," oznámil po zasedání Ústředního krizového štábu ministr vnitra František Bublan. Premiér Jiří Paroubek doplnil, že bezprostřední nebezpečí útoku teroristů České republice nehrozí, ale zároveň se taková akce nedá předem vyloučit. "České republice bezprostředně nehrozí riziko, ale to neznamená, že je z tohoto rizika vyloučena," řekl premiér s tím, že zásahy teroristů se objevují po celém světě. Krizový štáb podle Bublana rozhodl, že větší bude dohled nad přepravou nebezpečných látek, výbušnin a zbraní a více bude oblastí, kam v letadlech létá policejní doprovod. Policie bude rovněž sledovat aktuální dění v ulicích přes kamerové systémy strážníků, nebude dění jen zpětně vyhodnocovat. Dalším opatřením je zvýšení počtu policejních psů schopných odhalovat výbušniny a policisté také budou vyjíždět do krizových zemí, kde se budou podílet na vyřizování vízových žádostí cizinců. Bublan předpokládá, že plánované cvičení simulující likvidaci následků teroristického útoku se bude konat v polovině září. Premiér dále požádal všechny úřady, které mají co do činění s protiteroristickými opatřeními, aby přišly s náměty na zlepšení bezpečnosti. Ministr vnitra by je měl shromáždit a postupně uvádět v život. Paroubek i Bublan se zdráhají dávat přímá doporučení, zda například do Egypta cestovat, či ne. Oba uvedli, že teroristé jsou nevypočitatelní a každý si musí odpovědět sám na otázku, kam pojede. Bublan nicméně radí sledovat aktuální cestovatelská doporučení českého ministerstva zahraničí. Paroubek v souvislosti se situací ve světě uvedl, že vláda neplánuje stáhnutí Čechů z Iráku. I když má výhrady k tomu, že Američané do Iráku vtrhli i bez rezoluce Rady bezpečnosti OSN, soudí, že poraženecký odchod by nyní byla "nedozírná rána" pro celý západ i pro spojence. Ústřední krizový štáb se schází po mimořádných událostech. Útoky v Egyptě přišly krátce po teroristických akcích v Londýně. Vláda po situaci v Londýně rozhodla o prvním posílení bezpečnosti. Více policistů je v metru, na mezinárodním ruzyňském letišti i před některými velvyslanectvími.