Zprávy | Z archivu rubriky


V brněnské nemocnici zemřel ministr kultury Pavel Dostál. ČTK to v neděli ráno řekla mluvčí nemocnice Zuzana Joukalová. Dvaašedesátiletý člen vlády a poslanec za sociální demokracii podlehl po téměř ročním boji rakovině. Před politickou kariérou a účastí ve čtyřech vládách sociálnědemokratických premiérů byl Dostál dramatikem a divadelníkem. Poslední premiéry své hry nazvané Dva na smetišti, kterou napsal s Miroslavem Horníčkem, se osobně zúčastnil loni v listopadu v Praze. Do divadla přijel z Karlových Varů, kde pobýval po operaci slinivky břišní, při níž mu lékaři odstranili zhoubný nádor. Ten mu zjistili při vyšetřeních spojených s ortopedickým zákrokem a odoperovali 15. září. Ministr o povaze své nemoci sám informoval a lékaři po zákroku tvrdili, že odstranění napadené tkáně zabránilo dalšímu šíření nemoci. Dostálova léčba měla být původně ukončena jen krátkou chemoterapií. Opakovaně se ale začaly objevovat horečky a zápaly plic a ministr se v prosinci rozhodl zahájit desetitýdenní intenzivní ambulantní chemoterapii. Během léčby se věnoval práci, byl v kontaktu s ministerstvem a jezdil do Prahy na některá jednání vlády a sněmovny. V Brně absolvoval chemoterapii a menší chirurgický zákrok. Zvažovala se i další operace. Nejdříve na léčebné procedury ministr dojížděl jednou týdně, v poslední době ale v nemocnici již několikrát delší dobu pobýval.

Kouzlu roztomilých růžových čumáčků propadá stále více českých chovatelů. Vedle tradičních mazlíčků si v posledních letech pořizují fretku, přítulné zvířátko, jehož předností je hbitost a aktivita. Vodí je na procházky, předvádějí v soutěžích a snaží se i vycvičit. Oceňují na nich hravost i poměrně nenáročný chov. Většinu dne totiž toto zvíře prospí.

"Stále častěji se stává, že si lidé ke kočce a psovi pořizují fretku. Po letech však zjistí, že jim vyhovuje nejvíc. Má totiž od každého trošku. Jako s pejskem se s ní dá chodit na procházky, ale nemusí. Má také kočičí hravost a svéhlavost," řekla ČTK předsedkyně klubu Chovatelů a příznivců fretek Petra Nerandžičová.

Podle chovatelů jsou fretky povahově "někde mezi psem a kočkou". "Fretka je ale aktivnější a čipernější. Je to zvíře, se kterým se člověk nenudí. Není jako kočka, která když zestárne, přestane si hrát. Je hravá celý život," chválí zvíře Nerandžičová. Podle ní spousta lidí dnes dává přednost fretkám před tradičními kočkami a psy. Paničky s fretkami na vodítku ovšem stále vzbuzují pozornost. "Někdo to může brát jako módu. V USA je to třetí nejrozšířenější domácí zvíře, hned za psem a kočkou. V Česku však zatím chov fretek není tak masový, jako je jinde ve světě," řekla Nerandžičová. Může za to prý nedostatek informací. Jen v posledních letech se na trhu objevil dostatek literatury a k popularizaci zvířátek přispěla i internetová osvěta v češtině. Chovatelé na fretkách oceňují, že je to zvíře výhodné pro zaměstnané lidi. Aktivitu totiž zpravidla projevuje ráno a večer, zatímco přes den spí a to až 18 nebo 20 hodin. Na rozdíl od psa se netrápí, že je celý den doma sama.

Jako na báječného člověka, statečného muže a dobrého ministra kultury vzpomínají na Pavla Dostála umělci, které ČTK oslovila. Podle ředitele Divadla Na Fidlovačce Tomáše Töpfera byl Dostál nejlepším porevoluční ministrem kultury. Skvěle se orientoval v oboru a měl velký respekt. "Byl to báječný rovný chlap. To vám asi řekne každý, ale já teď především myslím na to, že to byl také manžel a táta. Myslím na jeho skromnou tichou ženu a na jeho děti, protože ti tady zůstanou," řekl. Ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý uvedl, že Dostál si svým osobním zaujetím dokázal získat pro českou kulturu respekt veřejnosti. Vyznával princip "ručení osobností". Věděl co to je, nést kůži na trh. Uměl bojovat, byl to skutečný muž. "Měl jsem ho rád, vážil jsem si ho," doplnil Černý. Také ředitel Národního divadla Daniel Dvořák vyzdvihl Dostálovu statečnost v životě i v boji s chorobou. Podle ředitele Národní galerie Milana Knížáka si Dostál získal přízeň až lásku obrovskou pracovitostí a odvahou, se kterou vstupoval do problémů. Neváhal podpořit i politické odpůrce, pokud byli profesně zdatní. Byl jemný, bláhový, hektický a především báječný kamarád. "Jsem přesvědčen, že tak obětavého ministra kultury Česká republika hned tak nenajde," řekl Knížák ČTK. Zpěvák Karel Gott rozhlasové stanici Frekvence 1 řekl, že společně s přáteli se v posledních dnech snažil Dostála podporovat a dát mu najevo, že si ho jako člověka nesmírně váží. Hodně lidí si s ním o tom povídalo, a hlavně ve chvílích, když už věděl, že je to špatné, dodal Gott.

Turisté si nemohou užívat krás Prahy zcela bez stresu. V pražských ulicích se ztrácejí, čelí kapsářům a nepoctivým taxikářům a směnárníkům. ČTK to potvrdili pracovníci městské policie a turistických informačních center i oslovení turisté. Návštěvníci české metropole se často potýkají s nepříjemnými nebo banálními problémy: jak se dostat do metra či na poštu nebo jak se vyhnout kapsářům. "Během dvanáctihodinové směny máme na tomto stanovišti kolem 20 hlášení kapesních krádeží," potvrdil ČTK strážník František Janda na stanovišti městské policie v dolní části Václavského náměstí. Nechat se okrást však není jediný způsob, jak zbytečně přijít o všechny úspory. Turisté si prý často stěžují na nepoctivé směnárny. "Většinou to bývá tím, že je poplatek napsán tak drobným písmem, že si toho nikdo nevšimne, a velkými číslicemi je vyznačen zdánlivě výhodný kurz. Někdy chybí označení, co je nákup a co prodej," dodal Janda. "Účtují si neuvěřitelné poplatky," postěžoval si například starší pár turistů z jihošpanělské provincie Murcie. "My máme z Prahy jen pozitivní dojmy. Vadí nám snad jen mapy v češtině. Najít Václavské náměstí je pro nás velký problém," doplnil asi šedesátiletý anglický turista. Manželé ze Španělska dodávají, že nechápou pražský systém značení ulic. "Na křivolaké uličky jsme zvyklí ze španělských měst, ale tady jsou cedule s názvy ulic na rozdíl od Španělska pouze na rohových domech na koncích ulic," říká čtyřiapadesátiletý Javier. "A je tu málo záchodů," konstatuje.