Zprávy | Z archivu rubriky


Tisícovky lidí o víkendu oslavily vodní toky při Evropském dni koupání v řekách. Jen zlomek z nich se však v rámci akce označené také heslem Velký skok odhodlal do vody ponořit. Mezinárodního dne, který má upozorňovat na čistotu vody a budovat pozitivní vztah lidí k řekám, se zúčastnilo 12 zemí. V České republice akci, kterou doprovází kultura i úklid řek, organizuje ekologické sdružení Arnika.

V Česku, kde se letos koupání v řekách konalo na 17 místech, se nejvíce lidí sešlo v Děčíně. Na Slavnosti Labe přišlo v neděli na 10.000 lidí a deset odvážlivců se do řeky ponořilo. Sdružení Arnika koupací den na Labi uspořádalo poprvé před třemi lety. Také díky této tradici se Labe pyšní největším počtem koupacích míst ze všech evropských povodí. Na různých místech Labe v Česku a Německu je jich asi 70.

Na ostatních koupacích místech Česka tak vysoká účast jako v Děčíně nebyla. Ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku do Labe vstoupilo zhruba 15 lidí, v centru Hradce Králové se ke dni koupání v řekách zapojilo na 40 milovníků vodních radovánek. V Římově na řece Malši se už v sobotu uskutečnila módní přehlídka historických koupacích a plážových oděvů. Ve Volyni na Strakonicku čistila asi desítka lidí řeku Volyňku. V Černošicích u Prahy na břehu Berounky otevírali novou městskou pláž. Kvůli evropské akci její zpřístupnění načasovali právě na dnešek. Někde, například v Klatovech, se koupací den teprve uskuteční. V Litoměřicích se zase akce za účasti 50 lidí konala už před týdnem.

Evropský den koupání v řekách sleduje vedle oslavy řek a znovunalezení vztahu lidí k řekám i konkrétní cíl. Organizátoři se touto kampaní domáhají naplnění rámcové směrnice Evropské unie o vodách, jejímž cílem je do roku 2015 dosáhnout dobrého stavu vody v řekách a jezerech. Podle průzkumu Eurobarometer znepokojuje znečištění vod 47 procent Evropanů.

Nedostatek ubytovacích kapacit byl podle pořadatelů zřejmě jediným problémem právě skončeného 13. ročníku kulturního festivalu v Boskovicích na Blanensku, který propaguje tamní židovskou čtvrť. Obsazeny byly všechny hotely a takřka vyčerpána byla i možnost spaní v tělocvičnách a v kempu, řekl ČTK Čestmír Huňát z pořádajícího sdružení Unijazz. Pořadatelé podle něj chtějí před příštím ročníkem jednat s boskovickou radnicí o možnostech rozvoje ubytování. Samotnou akci ale pořadatelé více rozšiřovat nechtějí. Monstróznější podoba festivalu by narušila genia loci festivalu; město má své limity, míní Huňát. "Příští rok se chceme zaměřit spíše na zvýšení komfortu návštěvnických služeb," dodal.

Letos se podle něj na akcích vystřídalo zhruba 2500 platících návštěvníků. Překvapila jej účast na "menších" akcích. Vyprodán byl například koncert Zdenka Vřešťála v synagoze, ač začínal až před půlnocí a konal se paralelně s koncerty na hlavní scéně. Největším tahákem podle něj byly koncerty maďarské zpěvačky Erzi Kiss Music a domácích Tata Bojs.

Přehlídka na několika místech po celém městě nabídla po čtyři dny koncerty, autorská čtení, divadelní vystoupení, výstavy či filmové projekce. Boskovický hrad nabídl divadelní představení, prostor před hradem vystoupení dýdžejů, zámecký skleník jazzové koncerty. Rocková scéna byla za muzeem, do amfiteátru letního kina se mohli zájemci vydat na koncerty folkových interpretů. Muzeum Boskovicka představuje i nadále fotografie Dany Kyndrové a Michaely Thelenové.

Unijazz pořádá festival pro zachování a obnovu židovské čtvrti od roku 1993. Židovská komunita v Boskovicích patřila k nejvýznamnějším na Moravě a v době největšího rozkvětu v polovině 19. století tvořila třetinu obyvatel.

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman podpoří ve volbách do Poslanecké sněmovny premiéra Jiřího Paroubka. Naopak s jeho podporou nemůže počítat předseda ČSSD Stanislav Gross, bude- li ve volbách kandidovat. Nepovažuje ho totiž za dobrého šéfa strany. Zeman to řekl novinářům v Lučanech nad Nisou na Jablonecku, kde trávil víkend u Paroubka na chalupě.

Zeman zopakoval, že nebude usilovat o žádnou funkci. Uvedl, že je připraven, bude-li o to požádán, selektivně podpořit i jiné poslance. Mnohé z nich prý ale rozhodně nepodpoří, protože pochybuje o jejich "intelektuálních a mravních kvalitách" a považuje je za "žvanily" a lidi, které podezřívá z klientelismu. Jejich počet ani jména však neuvedl.

Podle mluvčí ČSSD Lucie Vaverové se Gross s Paroubkem dohodl na tom, že ke schůzce se Zemanem bude vyjadřovat pouze premiér, jakožto její účastník. "Pan předseda Stanislav Gross se dohodl na celkovém postupu i na cílech jednání s Jiřím Paroubkem," řekla ČTK. "Pan předseda již dříve řekl, že by byl rád, kdyby byl lídrem Jiří Paroubek. Je dobře, že má Miloš Zeman stejný názor," dodala Vaverová později.

Zeman rozhodně odmítl, že by kritikou některých sociálních demokratů poškozoval sociální demokracii. Nekritizuje prý stranu, ale jednotlivé sociální demokraty, kteří straně škodí deficitem inteligence, pracovitosti nebo charakteru. Taková kritika podle jeho přesvědčení nejsilnější vládní straně neškodí.

Paroubek ale očekává, že se Zeman nebude vyjadřovat kontroverzně ke kandidátům, kteří mu nesedí. Selektivní podpora v kampani mu ale nevadí. Kdo je důchodcem a neusiluje o žádné funkce, tak si může vybírat, koho podpoří, nebo nepodpoří, řekl. Paroubek uvedl, že se Zemanem se shodli na tom, že je potřeba se vymezit vůči Modré šanci ODS a v zájmu země zamezit jejímu rozkvětu. Zeman uvedl, že program nejsilnější opoziční strany tři měsíce studoval a dospěl k závěru, že by Českou republiku vrátila o 150 let zpět do éry divokého kapitalismu.

Dlouhodobějším úkolem, na kterém se Paroubek se Zemanem rovněž shodl, je vypracování kariérního řádu ČSSD. Měl by umožnit politický postup úspěšným komunálním politikům, ale i zkušeným manažerům, a naopak neúspěšným v kariéře zamezit. "Lidé, kteří pracují druhé nebo třetí volební období jako starostové či místostarostové, tak by měli být vyzdviženi," uvedl jako příklad Paroubek. Zeman dodal, že se shodli na zrušení antidarwinismu, kdy je za úspěch trest a za neúspěch odměna.

Zeman a Paroubek spolu o víkendu hovořili dlouhé hodiny. Diskutovali v chalupě i na zahradě. V neděli ráno si našli čas i na hledání hub. Víkend s oběma politiky v Jizerských horách strávily i jejich manželky. Zeman poznamenal, že paní Paroubková je znamenitá kuchařka.

Přenášení až 170 kilogramů těžkých kovových kufrů nebo převracení pneumatiky o váze 350 kilogramů patřilo do sobotního siláckého šestiboje, kterého se v Liberci zúčastnilo 16 závodníků z Česka, Slovenska a Slovinska. Klání sledovalo několik tisíc diváků.

"Pneumatiku převraceli siláci na dráze dlouhé 20 metrů a nejrychlejší z nich, Jan Bártl, ji překonal za necelých 39 vteřin," řekl ČTK jeden z organizátorů Ladislav Slánský. Při druhé disciplině závodníci soutěžili, kdo dostane za jednu minutu víckrát nad hlavu kládu těžkou 125 kilogramů. Tři z nich to dokázali šestkrát. Potom siláci tahali po třech schodech břemena o váze 200, 220 a 250 kilogramů. Nejlepší z nich, Zdeněk Sedmík, je dostal všechny nahoru za 43 vteřin. Navíc ještě stihl vynést na schody dva padesátilitrové sudy s pivem. Mezi magnety šestiboje patřily soutěže, v nichž hrály klíčovou roli automobily. Siláci museli na laně táhnout kamion a překonat s ním vzdálenost 20 metrů. Nejrychlejšímu Zdeňkovi Sedmíkovi trvala cesta do cíle necelých 22 vteřin. Závodníci dostali rovněž za úkol, aby udrželi co nejdéle na v klidu dvě octavie. Auta stála na šikmé ploše se sklonem zhruba 30 stupňů a siláci s rozpaženýma rukama mezi nimi. Nejlepší z nich, Josef Masaryk, tam zůstal jednu minutu a 16 vteřin.

"Celkovým vítězem se stal Martin Štefl před Zdeňkem Sedmíkem a Janem Bártlem, který byl jako osmatřicetiletý nejstarším účastníkem soutěže," shrnul Slánský.