Zprávy | Z archivu rubriky


Situace na trhu práce se v Česku rychle zlepšuje, registrovaných nezaměstnaných osob bylo v červnu nejméně za poslední tři roky, uvedli analytici v reakci na červnový mírný pokles počtu lidí hledajících práci. Důvodem pozitivního vývoje je podle nich rychlý růst hospodářství. Míra nezaměstnanosti zůstala na květnových 8,6 procenta. Na začátku letošního roku byla 9,8 procenta.

"Situace na trhu práce se poměrně prudce zlepšuje. Měsíc od měsíce můžeme pozorovat, že pro nezaměstnané je stále snazší najít si novou práci," řekla ČTK analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Na jedno volné pracovní místo v červnu připadalo 8,6 uchazeče, což je nejlepší výsledek od listopadu 2001. Například na počátku roku 2004 se o jedno místo ucházelo v průměru 13,7 osob. Zvyšování produktivity práce v podnicích podle Šichtařové prozatím narazilo na mantinely. "Restrukturalizace skončila. Aby nyní podniky mohly vyrábět více, musí již opět najímat nové zaměstnance. Nová pracovní místa vznikají hlavně v průmyslu a stavebnictví," podotkla.

Relativně příznivé je pro ČR i mezinárodní srovnání, uvedla ekonomka Komerční banky Eva Zamrazilová. Podle metodiky statistického úřadu Eurostat je v ČR míra nezaměstnanosti pod osmi procenty, zatímco průměr EU je o procentní bod výše. Sousední Německo hlásí téměř desetiprocentní nezaměstnanost, Slovensko přes 15 procent a Polsko téměř 18 procent.

V červnu se snížil počet lidí bez práce v 55 ze 77 okresů České republiky. Největší pokles zaznamenaly úřady práce v okrese Jeseník, kde ubylo 5,7 procenta nezaměstnaných. Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 30 okresů České republiky. Nejvyšší byla v okrese Most, kde je bez zaměstnání 21,9 procenta práce schopného obyvatelstva. Míra nezaměstnanosti v Praze stagnuje, v červnu zůstala na květnových 3,3 procenta.

Zemědělci letos sklidí zhruba 7,3 milionu tun obilovin. Proti mimořádně vysoké úrodě z loňského roku jde o pokles o 0,9 milionu tun, tedy o 11,2 procenta. Letošní produkce řepky by měla činit přibližně 754 tisíc tun, což je propad o 180 tisíc tun. Odhady podle stavu k 20. červnu dnes zveřejnil Český statistický úřad. Na nižší letošní produkci základních obilovin se podílí jak pokles osevních ploch, tak snížení průměrného hektarového výnosu, uvedl ČSÚ. Osevní plochy u základních obilovin se meziročně snížily o půl procenta na 1,505.346 hektarů. Průměrný výnos pak poklesl o 10,7 procenta na 4,85 tuny na hektar. Na poklesu očekávané produkce se podílí především pšenice, které se sklidí meziročně méně o 800 tisíc tun. Žita zemědělci vypěstovali o 115 tisíc tun méně a ovsa o 42 tisíc tun méně. Meziročně vyšší sklizeň je očekávána u ječmene, a to o zhruba 59 tisíc tun. U řepky bude nižší sklizeň pouze vzhledem ke snížení průměrného hektarového výnosu z loňských 3,60 t/ha na letošní 2,82 t/ha. Osevní plocha se proti loňsku zvýšila o 7700 hektarů. Letošní sklizeň bude podle agrárníků lepším průměrem. Počasí je podle nich příznivé. Po loňské nadprůměrné sklizni se zemědělci potýkali s přebytky obilí a intervenční nákup vázne na nedostatku skladovacích prostor. Ministerstvo zemědělství chce od příštího roku rolníky podpořit při budování skladů.

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová zůstává nadále ve své funkci. Ve sporu s ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem (US-DEU) se jí zastal předseda vlády Jiří Paroubek (ČSSD). Zároveň ale naznačil, že začne hledat jejího nástupce. Předpokládá, že Benešová ve funkci vydrží do konce volebního období. Jiný názor má ale Němec. Výměna Benešové je pro něj otázkou několika týdnů. Kandidáty prý již má. Nejvyšší žalobkyni považuje premiér za čestnou a neúplatnou. Ministr spravedlnosti má však poněkud jiný názor. S její prací není spokojen. Benešová podle něj měla ve své funkci dostatečnou dlouhou dobu na to, aby ze státního zastupitelství udělala výkonnou složku v trestním řízení. Tento úkol se jí však splnit nepodařilo, řekl novinářům Němec. Úvahám o výměně Benešové předcházela roztržka s Němcem. Spory rozvířila reportáž, v níž nejvyšší státní zástupkyně řekla, že zpravodaj Novy vzal údajně úplatek od mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna. Šéf Novy Petr Dvořák Benešovou vyzval, aby doložila svá tvrzení o úplatku a o neetickém zpracování reportáže. Také Němec řekl, že státní zástupkyně by měla své tvrzení buď dokázat, nebo odejít. Benešová později uznala, že výrokem o uplácení reportéra televize Nova pochybila. Výroky Benešové neschvaluje ani premiér. Měla by se podle něj Nově omluvit. Na omluvu zatím komerční televize čeká. Benešová ČTK řekla, že se seznámí s Paroubkovým vyjádřením a až po té se rozhodne o omluvě. Svůj výrok považuje za chybu, ale i chování televize Nova nebylo podle ní korektní.

Davidu Berdychovi a dalším čtyřem mužům z jeho údajného gangu přibylo v samém závěru vyšetřování největšího případu organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky ještě jedno obvinění. Jde v něm o další loupežné přepadení a únos podnikatele, řekl ČTK zdroj obeznámený s vyšetřováním. Jednačtyřicetičlenný gang kolem Berdycha má podle dosavadních obvinění na svědomí vraždy, loupeže a vydírání bohatých podnikatelů. Případ neblaze proslul zejména napojením údajných zločinců na elitní policejní důstojníky. Zatím poslední skutek, kvůli kterému byl Berdych se čtyřmi muži minulý týden obviněn, se týká události z března 1996. Pětice prý tehdy v Praze 10 napadla podnikatele. Udeřili ho baseballovou pálkou do obličeje a naložili do auta, popsal ČTK zdroj. Pak podnikatele údajně odvezli na chatu jednoho z nich a chtěli po něm výkupné deset milionů korun. Ačkoli sumu hledali i v bezpečnostní schránce oběti, neuspěli. Nakonec tedy podle obvinění uneseného podnikatele přiměli k tomu, aby telefonicky přesvědčil známého k vydání dvoumilionové částky. Té se prý také nakonec dočkali. Uneseného podnikatele pak pachatelé odvezli na neznámé místo, kde ho zanechali, uzavřel zdroj. Vyšetřování rozsáhlé kauzy odstartovalo loni v září, kdy byla při akci Uniforma pozatýkána a obviněna většina podezřelých. Kauza je ojedinělá zejména podezřením, že se s podsvětím spolčili i bývalí elitní detektivové, kteří možná gangu šéfovali. Jsou mezi nimi i důstojníci, kteří měli u policie bojovat s organizovaným zločinem. Vyšetřování je téměř u konce. Na sklonku července se mají obvinění, s výjimkou tří mužů stíhaných na útěku, začít seznamovat s vyšetřovacím spisem. Členové gangu se podle policie v letech 1996 až 2002 obohatili o desítky milionů korun. Podle obvinění v přestrojení za policisty přepadli a unesli řadu podnikatelů, dva prý zavraždili. Navíc při fingovaných dopravních kontrolách přepadali kamiony. Díky napojení na detektivy využívali znalostí policejní taktiky, používali policejní výstroj, výzbroj a padělané doklady. Jednatřicetiletému Berdychovi soud v červnu vyměřil pětiletý trest vězení za vydírání podnikatele. Verdikt je pravomocný. Už v červenci má ale usednout na lavici obžalovaných znovu, tentokrát kvůli únosům tří jiných podnikatelů.