Zprávy | Z archivu rubriky


Stát zahájí exkluzivní jednání se společností ČEZ o prodeji státního většinového podílu v Severočeských dolech. Na svém středečním zasedání o tom rozhodla vláda. ČEZ bude mít na předložení nabídky 90 dnů. Ekonomové odhadují, že ČEZ za uhelnou firmu nabídne mezi osmi až deseti miliardami korun.

ČEZ uvedl, že je připraven nabídku předložit a možnost získat většinový podíl v dolech považuje za významnou. "Jde o možnost získat jistotu pro budoucí provoz nových nebo kompletně obnovovaných elektráren, do kterých ČEZ investuje v následujících letech přes sto miliard korun. Faktické vlastnictví nám dává větší jistotu pro spolehlivý provoz elektráren v budoucnu," uvedl generální ředitel ČEZ Martin Roman.

SD jsou největší tuzemskou hnědouhelnou firmou s loňskou produkcí 22 milionů tun a téměř polovičním podílem na trhu s hnědým uhlím. Více než tři čtvrtiny uhlí firma dodává právě ČEZ. Dalšími dvěma dodavateli jsou Mostecká uhelná společnost a Sokolovská uhelná.

ČEZ je jednou z největších firem v České republice. Provozuje 13 hnědouhelných, jednu černouhelnou, dvě jaderné a desítky vodních elektráren. Firma je nejziskovějším podnikem v zemi. Celá skupina zaměstnává v České republice zhruba 18.000 lidí. Firma zaměstnává také několik tisíc lidí v Bulharsku, kde loni koupila tři distribuční firmy. Vyhrála soutěž také na prodej rumunského distributora a zájem má o podniky a elektrárny v dalších střední a východní Evropy.

S cenou stříbrný Remi se vrátil z 38. ročníku MFF v Houstonu, známém též jako WorldFest, snímek scenáristy, režiséra a producenta Václava Marhoula Mazaný Filip. V Texasu byl uveden v hlavní soutěži v kategorii fantasy/horor. ČTK to řekla mluvčí filmu Pavlína Fechterová. Podle Marhoula bylo těžké dostat na mezinárodní filmový festival klasickou komedii. Podobné přehlídky podle něj dávají přednost dílům se závažnými tématy, aktuálně se vyjadřujícími k problémům současného světa. "O to větším překvapením bylo vítězství v kategorii, ve které byli v minulosti oceněni například Steven Spielberg nebo David Lynch. Cena je uznáním pro celý náš štáb i herce, kteří se na filmu podíleli," uvedl Marhoul. Ostře nabitou parodii na motivy povídek Raymonda Chandlera o šarmantním detektivovi Philu Marlowovi natočil v roce 2003 na základě vlastního scénáře a stejnojmenné divadelní hry pro divadlo Sklep.

Houstonský filmový festival byl založen v roce 1961 jako třetí filmová přehlídka v Severní Americe po San Francisku a New Yorku. Z původní přehlídky nezávislých filmů a videí (prý nejstarší na světě) se v roce 1968 stala mezinárodní soutěž. Kromě nezávislých filmů jsou na festival přijímána zajímavá díla vždy z jedné vybrané země; soutěž je pořádána i v kategorii televizní produkce, reklamních klipů, studentských a experimentálních snímků, hudebních videí, webového designu a scénářů.

Muzeum Škoda v Plzni dostalo tento týden unikátní exponát od bývalého amerického pilota, který 25. dubna 1945 bombardoval se spojenci Plzeň. Dvaaosmdesátiletý David Lustig z Waldenu ve státě New York věnoval muzeu svůj takzvaný únikový balíček. Je to plátěný nepromokavý sáček s mapami a dalšími pomůckami pro piloty, kteří by museli při bombardování seskočit padákem a ocitli by se na cizím území.

"Je to pro nás velice cenné. Je to unikátní kousek, který se velice málo nachází muzeích. Málokdy se po celých 60 let zachoval v tak kvalitní podobě," řekl ČTK Vladislav Krátký z Muzea Škoda. V balíčku, který piloti nosili v kapse kombinézy, byla zejména dvoustranná mapa bombardovaného území a přilehlých států. Letci se podle ní měli v případě potřeby dostat na neutrální nebo spojenci kontrolovaná území. I po 60 letech je mapa tištěná na hedvábí jako nová, nikde se tisk nerozmazává ani nemizí. Americká armáda si dala záležet, takže jména českých obcí a měst vytiskla včetně čárek a háčků nad písmeny, které jinak angličtina nezná.

Lustig byl za války radista a střelec. V Plzni byl naposledy letos v květnu na velkých oslavách 60. výročí osvobození. Dostal zde medaile, které mu osobně předal prezident Václav Klaus a představitelé města. Mezi veterány byl podle Krátkého jediným letcem, který na oslavy přijel.

Velké bombardování Plzně se uskutečnilo 25. dubna 1945, letadla vzlétla z několika základen v Anglii. Útočila na Škodovku a letiště. "Předtím poprvé a naposled v dějinách druhé světové války bylo civilní obyvatelstvo varováno před náletem ve vysílání BBC," poznamenal Krátký. Dělníci proto podle něj opustili fabriku nebo se ukryli v krytech. Protože ale Němci o náletech věděli, byli připraveni na ostřelování. Nad Plzní bylo 25. dubna sestřeleno šest letounů B-17 a zahynulo 24 letců, 56 strojů bylo poškozeno.

Téměř čtyřletý žralok útesový černocípý uhynul ve středu ráno v ostravském Mořském akváriu, které sídlí v prostorách výstaviště Černá louka. Podle jeho provozovatele Olega Cedivody za smrt může šok způsobený hlukem během víkendového festivalu Colours of Ostrava. "Je to velmi pravděpodobné. Skleněné výplně se jen otřásaly. Pódium od nás bylo několik metrů," řekl ČTK. Organizátoři případnou souvislost mezi akcí a úmrtím žraloka odmítají. "Je to absurdní. Žralok byl za několika dveřmi. Festival se v areálu Černé louky konal už několikrát. Vždy tam bylo i akvárium a nikdy nebyly problémy," řekla ČTK pořadatelka akce Zlata Holušová. Organizátoři navíc upozorňují na fakt, že měli areál výstaviště pronajatý celý. "Jde o snahu svést odpovědnost na někoho jiného," dodala Holušová.

Cedivoda tvrdí, že žralok v hodnotě 300.000 korun byl zdravý a v dobré kondici. "V sobotu přestal plavat a jen ležel u dna akvária. Tito mořští dravci jsou citliví a reagují na stres tímto způsobem," doplnil. Šéf Mořského světa v Praze Richard Balvín připustil možnou spojitost mezi hlukem a úmrtím žraloka. "Můžou dostat něco jako infarkt." Josef Drtil z olomoucké zoo, kde jsou i žraloci, je podobného názoru. "Žraloci jsou vnímaví a případné otřesy voda dobře přenáší," řekl. Uhynulý žralok byl chloubou Mořského akvária, ve které mohou návštěvníci vidět i krokodýla nilského, morénu či piraně.