Zprávy | Z archivu rubriky


Stará královská hrobka, kterou dal někdy po roce 1350 vybudovat český král Karel IV. pro sebe a svou rodinu, byla opět objevena a vydala svá tajemství. Nyní obsahuje zbytky rakví, kostí a oblečení církevních hodnostářů, které tam pohřbívali od 16. století, řekla v pátek umělecká historička Jana Maříková-Kubková, která se na výzkumu podílela.

Odborníci, kteří hrobku po 130 letech znovu objevili, do ní nahlédli prostřednictvím videokamery. Do komor ji spustili vyvrtaným otvorem širokým necelé čtyři centimetry. "Příprava trvala pět let a samotný výzkum sondou dva dny," uvedla Maříková. "My jsme vlastně nevěděli, v jakém stavu ta hrobka bude. Že tam nějaká dutina je, to jsme věděli, ale jestli je zasypaná, upravená, to jsme netušili, takže nás čekalo překvapení," sdělovala své dojmy Maříková. Hrobka je v dobrém stavu. Potvrdilo to měření teploty a vlhkosti a stěry vzorků ze stěn. "Není jediný důvod ji otevírat," dodala.

Dvě dřevěné schrány s kosterními pozůstatky jsou ve východní komoře. Poblíž nich kamera zachytila dvě nestejně velké měděné či bronzové nádoby. Uchovávaly se v nich orgány zemřelého, nejčastěji srdce a mozek. Ve východní komoře jsou naskládány i zbytky rakví, kování, štítků a dalších ozdob. Dvě truhly jsou i v západní komoře. Výzkum ale nepotvrdil, že by obsahovaly kosterní pozůstatky.

V hrobce byl objeven také nápis, že ji už v 19. století prozkoumal architekt a restaurátor Josef Mocker, když před 130 lety upravoval hlavní oltář. Chór katedrály byl pak nově vydlážděn a na hrobku se zapomnělo.

Policie zavedla v celé republice v reakci na čtvrteční sérii teroristických útoků v centru Londýna přísnější bezpečnostní opatření. Lidé tak mohou v ulicích a na nádražích vidět více policistů, hlídky důsledněji kontrolují také například vodní nádrže či elektrárny. Na všech hraničních přechodech s Německem platí zvýšená pohotovost, důkladněji se střeží také takzvaná zelená hranice.

Podle mluvčí západočeské cizinecké a pohraniční policie Heleny Fertšakové se zesílené kontroly na hranicích zaměřují zejména na osoby z rizikových oblastí, tedy z arabských zemí. Celníci je pečlivě prověřují. "Zaměřujeme se zejména na místa, kde by bylo možné ukrývat zbraně, střelivo a jiné nebezpečné látky," uvedla. Zvýšené kontroly se podle ní týkají i kamionové a železniční dopravy.

Policisté plní pokyny ministra vnitra Františka Bublana, který nařídil posílit ochranu metra, důležitých dopravních uzlů, železnic, letišť a elektráren. V metropoli dohlížejí posílené hlídky policistů na provoz v pražském metru či na Hlavním nádraží. Dalším stráženým objektem v blízkosti Václavského náměstí je budova Rádia Svobodná Evropa.

O bezpečnostní situaci jednal v pátek pražský primátor Pavel Bém s řediteli policie, strážníků i dopravního podniku. "Situaci bereme nesmírně vážně, v současné době však nemáme žádné signály, které by svědčily o přímém ohrožení města či jeho obyvatel," uvedl.

Finanční policie obvinila manželku uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře z praní špinavých peněz a státní zastupitelství jí obstavilo luxusní vilu v Černošicích u Prahy. "Žena je podezřelá z toho, že umožnila manželovi zastřít původ části finančních prostředků, které pocházely z jím spáchané trestné činnosti," informovala ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Zastírání původu peněz podle ní spočívalo především v nákupu a následné přestavbě a rekonstrukci rozsáhlé nemovitosti v Černošicích. "Příjmy obviněné ženy jsou podle dosavadních zjištění ve zjevném nepoměru s náklady vynaloženými na pořízení a úpravy tohoto domu," zdůraznila Kosinová. Státní zastupitelství vilu Krejčířové v hodnotě asi 400 miliónů korun obstavilo.

Advokát Kateřiny Krejčířové Tomáš Sokol, který obhajuje i jejího uprchlého manžela, už podal kvůli obvinění klientky stížnost. "Poté, co si celý národ i s politiky odhlasoval, že je Krejčíř zločinec, je logické, že musí být zlikvidována i jeho manželka," okomentoval nové stíhání pro ČTK Sokol.

Právě při domovní prohlídce černošické nemovitosti Krejčířové 18. června její manžel přítomným policistům zmizel. Podle policie jde o nebezpečného muže, kterému teď k dřívějším obviněním za majetkovou trestnou činnost přibyla i obvinění ze zločinného spolčení, osnování dalšího podvodu a dokonce i z přípravy vraždy celníka. Sokol považuje Krejčířovo stíhání za nesmyslné.