Zprávy | Z archivu rubriky


Pražské květnové povstání je jediným druhem odboje druhé světové války, který nemá vlastní zákon a nebyl rehabilitován. Při čtvrtečním shromáždění v Obecním domě, které pro účastníky tehdejších bojů uspořádalo hlavní město, to řekla předsedkyně Českého svaz bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková. Skutečnost, že zákon parlament ještě neprojednal, považuje za "ukázku politické nevůle a lhostejnosti". Poznamenala, že z pražských domů také mizí pamětní desky a nelze tomu zabránit. "Povstání je přitom ukázkou statečnosti, odhodlání a vůle postavit se nacistické nadvládě," uvedla s tím, že by se Česko mělo inspirovat například ve Francii.

Zástupci města ve čtvrtek účastníkům povstání, legionářům a politickým vězňům za jejich odvahu, která přispěla k ukončení nejkrvavějšího konfliktu v dějinách, poděkovali. Tři zastřešující organizace převzaly z rukou náměstka primátora Jana Bürgermeistera stříbrnou medaili, ke které se váže i finanční odměna 300.000 korun.

Předseda Československé obce legionářské Antonín Špaček uvedl, že hodnoty obce byly "v totalitním režimu pošlapány, majetek rozkraden a nyní je rozprodáván". "Primátor nám dal nějakou korunu, tak zase budeme moci chvíli živořit," řekl.

Podle Bürgermeistera je ocenění pouze skromným podáním ruky, ne výrazem domýšlivého splacení dluhů. "Nesmíme zapomenout na hodnoty, které díky vaší odvaze a rozhodnosti můžeme nyní společně sdílet," uvedl.

Finanční policie začala prošetřovat prodej nafty s příměsí levnějšího topného oleje, kterou podle zjištění České obchodní inspekce nabízejí některé tuzemské čerpací stanice. Kontrolám ČOI nevyhověla desetina vzorků nafty a podle ústředního ředitele ČOI Jiřího Pěkného by se daňové úniky mohly ročně vyšplhat na několik miliard korun.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban v rozhovoru pro Český rozhlas připustil, že jde o obdobu takzvané kauzy lehkých topných olejů z 90. let. "My spolupracujeme velmi účinně s Policií České republiky a celními orgány. A zdá se, že ten rozsah, který se v této chvíli objevuje, skutečně je velmi závažný a je to jev plošnější, než se nám původně při těch kontrolách zdálo," řekl Urban ČRo. Vedle daňových úniků vidí Urban jako daleko větší riziko například poškozování motorových vozidel, která toto palivo tankují, a ohrožení bezpečnosti. "Protože takováto nafta či benzin způsobí snížení výkonu a například při předjíždění může dojít k velmi nebezpečným situacím," varoval Urban.

Topný olej určený k vytápění je osvobozen od daně a naopak nafta je zatížena spotřební daní 9,90 koruny za litr. Státní rozpočet by tak kvůli prodeji ředěné nafty mohl přijít o značné finanční částky. Podle Pěkného zřejmě jde o organizovaný zločin. "Není reálné, aby příměsi do nafty přidávaly jednotlivé čerpací stanice, ani by se jim to nevyplatilo. Provádějí to pravděpodobně organizované skupiny, které fungují jako švýcarské hodinky," řekl čtvrtčnímu vydání deníku Právo Pěkný.

Sněmovna zamítla návrh novely, který měl zabránit tomu, aby jeden z rozvedených manželů musel svého bývalého partnera z rozhodnutí soudu živit třeba i mnoho let po rozvodu. Poslanci ODS v neúspěšné předloze navrhli omezit tuto dobu na nejvýše tři roky od rozvodu. Jejich návrh smetly hlasy ČSSD a KSČM, pro zamítnutí bylo ale i několik lidovců.

Kritici návrhu se obávali toho, že by se obrátila proti lidem, kteří se v době manželství například starali o domácnost, ztratili proto kvalifikaci, a po rozvodu se tak dostali do obtížné životní situace. Poslankyně ČSSD a předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů Anna Čurdová uvedla, že v České republice se to stále ve velké většině případů týká žen. Návrh poslanců ODS označila za "nepotřebný, škodlivý a zlovolný".

Podle autorů novely se ale někdy stává, že i 14 let po rozvodu se odněkud "vynoří" bývalý manžel, který se o děti nestará, navíc je to třeba alkoholik a přesto se úspěšně domáhá toho, aby ho exmanžel živil.

Příslušný paragraf platného zákona o rodině hovoří o tom, že rozvedený manžel, který není schopen živit se sám, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na "přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů". Autoři novely uvedli, že případy zneužití tohoto paragrafu se množí.

Komunistka Zuzka Rujbrová se naopak podivila nad tím, že novelu předkládají poslanci ODS, kteří jinak odmítají státní paternalismus. Jejich předloha by podle ní zatížila stát, protože kdyby někteří z bývalých manželů o výživné od exmanžela přišli, "zřejmě by nám spadli do státní sociální sítě".

Ministerstvo spravedlnosti postupovalo nezákonně, když rozhodlo o předání případu katarského prince do jeho rodné země. Městský soud v Praze potvrdil právní názor Obvodního soudu pro Prahu 2. Katarský princ Hámid bin Abdal Sání je v Česku souzen za sex s nezletilými. "Postup ministerstva spravedlnosti nebyl v souladu se zákonem," citovala dnes usnesení městského soudu předsedkyně trestního senátu Obvodního soudu pro Prahu 2 Monika Křikavová. Potvrdila tak, že městský soud Sáního nepustil z vazby a rozhodl, že případ nebude odejmut ani Obvodnímu soudu pro Prahu 2, ani senátu Křikavové.

Obhájce Sáního Josef Lžičař již dříve řekl, že pokud městský soud podpoří názor soudu nižšího stupně, zvítězí soudržnost soudů nad zákonem. Je proto připraven podat ústavní stížnost. "K Ústavnímu soudu to mělo jít hned, soudkyně měla přerušit řízení a vyžádat si jeho názor," uvedl Lžičař.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) rozhodl o předání případu do Kataru bez předchozího návrhu soudu. Po soudu pak žádal, aby Sáního pustil z vazby. Křikavová to odmítla s tím, že ministr takto postupovat nemůže. Také podle městského soudu nemůže samo ministerstvo soudu věc odejmout a předat ji do ciziny. Takový postup by podle něj byl v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Němcův úřad již dříve uvedl, že předání věci do Kataru bez návrhu soudu umožňuje trestní řád. Odvolal se přitom na slova soudce Nejvyššího soudu a autora trestních zákonů Pavla Šámala. Podle něj nemá soud žádný prostředek, jak by mohl rozhodnutí ministra odmítnout.