Zprávy | Z archivu rubriky


Síťová lůžka, která zůstala v českých léčebnách, nejsou podle ředitele bohnické psychiatrické léčebny Ivana Davida v žádném případě zneužívána. Používají se jen při zklidnění zvlášť agresivních pacientů, u nichž například neúčinkují silné léky, řekl David. V Bohnicích jsou dvě postele se sítí, jedna na mužském a jedna na ženském oddělení. "Agresivita je součástí mnoha poruch. Nevymysleli jsme si ji, abychom mohli pacienty týrat," uvedl David. Podle něj je použití lůžek přísně kontrolováno a vyhodnocováno. "Většinou jsou tato lůžka prázdná," dodal šéf léčebny. Kampaň kolem klecových lůžek označil za hysterickou, poškozuje podle něj psychiatrii. Lidé ji pak nevnímají jako lékařský obor, který pomáhá pacientům.

Informace o používání klecových a síťových lůžek v Česku vzbudily před rokem mezinárodní rozruch. Do kampaně za jejich zrušení se zapojila i autorka knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingová. Bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi "klece" v léčebnách okamžitě zakázal.

Agresivní a nebezpečné pacienty mohou lékaři uklidnit umístěním do síťového lůžka, v izolaci, kurtováním k posteli či silnými léky. Podle ředitele psychiatrické léčebny v Dobřanech na Plzeňsku Vladislava Žižky samotní pacienti obvykle vypovídají, že by byli raději uklidňováni v síťovém lůžku, kde se mohou pohnout, než kurtováni. "Ti, kteří v síťovém lůžku byli, pak přiznali, že to bylo oprávněné rozhodnutí," řekl ČTK Žižka. Připomněl, že omezovací prostředky se používají všude v zahraničí. V některých zemích se ale upřednostňují silné léky k utlumení, kurtování nebo zásah zdravotníků, kteří doslova neklidného pacienta zalehnou.

Paví rodinka, která obývá Valdštejnskou zahradu v areálu Senátu, se opět rozrostla. Jedna z pávic přivedla na svět dvě mláďata, jedno z nich ale zahynulo prakticky hned po vylíhnutí, řekl ČTK tiskový tajemník Kanceláře Senátu Petr Kostka. Ani jeho přeživší bratříček či sestřička ještě nemá úplně vyhráno. Hrozbou jsou pro něj špatné počasí, neukáznění návštěvníci nebo případní noční dravci.

Před dvěma lety měli pyšný paví otec a jedna z jeho tří partnerek větší důvod k radosti - narodila se jim tehdy paterčata. Tři z pávat loni našla nové působiště v zoologické zahradě v Chlebech na Nymbursku, kam byla zapůjčena. Místo nich letos na jaře do senátní zahrady přibyl párek netradičně zbarvených bílých pávů.

Tito opeřenci nejsou jedinými novými zvířecími obyvateli barokní zahrady. Její vodní nádrž s rákosím si dobrovolně vybrala k vyvedení mláďat potápka. "Kolik má potápčat, se přesně neví, protože se strašně hemží a nejdou spočítat," uvedl Kostka.

Domovské právo ve voliéře u umělé krápníkové stěny mají dva páry výrů, kteří přes den povzneseně dřímají v nejvyšším patře svého příbytku. V zahradním skleníku už tři roky hlídá růst květin papoušek Vokurka. Mezi návštěvníky jsou v oblibě i šupinatí obyvatelé zahrady, které mohou krmit nebo jen fotografovat ve vodní nádrži. Mnozí z karasů, kaprů nebo tolstolobiků už dosáhli úctyhodných rozměrů, které by potěšily každého rybáře.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) se obává, že česko-vatikánská smlouva nebude ani v budoucnu z vnitropolitických důvodů ratifikována. Na konferenci o vztahu církve a státu v české právní úpravě řekl, že přitom neexistuje jediný racionální důvod, proč by nemohla být uzavřena. Zablokování je podle něj jen snahou odpovědět na poptávku ve společnosti, či spíše na falešnou představu, že církev chce privilegia.

"Ratifikace česko-vatikánské smlouvy je v zájmu státu i společnosti," prohlásil Svoboda. Smlouva podle něj nikoho neohrožuje a není v rozporu s ústavou. Cyril Svoboda řekl, že v české politice se vztah církví a státu zformuloval během krátké doby mezi listopadem 1989 a volbami na jaře 1990. Základní směr byl, že církve mají právo vystupovat autonomně. "Od té doby jsme svědky opačného trendu," konstatoval dnes a zmínil se o posilování role státu i o jeho snaze více vstupovat do života církví. "Vůbec ale nerozumím tomu, čeho se tím má dosáhnout, co z toho má společnost mít," poznamenal Svoboda. Vyslovil domněnku, že nejde o racionální věc, ale pouze o odpověď na společenskou poptávku.

Připomněl, že česko-vatikánská smlouva byla vyjednána v době sociálnědemokratické vlády Miloše Zemana za úzké součinnosti ODS. Když měla být smlouva ratifikována, sami její autoři se proti ní postavili. Svoboda proto v tomto světle vidí předchozí přípravu smlouvy ne jako vytváření většího prostoru pro církve, ale jen jako snahu získat si tehdy podporu části voličů.

Upozornil také, že kořeny sociální demokracie jsou v odporu vůči katolicismu a že prezident Václav Klaus, někdejší předseda ODS, se nechal slyšet, že česko-vatikánskou smlouvu v této podobě nikdy nepodepíše.

Ve věku nedožitých 83 let zemřel v úterý významný pražský varhaník Jiří Ropek. Více než čtyři desetiletí působil v katolickém kostele sv. Jakuba v Praze na Starém Městě, vyučoval na konzervatoři a i poté, co již veřejně nevystupoval, pokračoval v komponování. O termínu posledního rozloučení má rodina informovat později.

U sv. Jakuba nastoupil Ropek po svém učiteli, pedagogovi a skladateli Bedřichu Antonínu Wiedermannovi v roce 1950. Kostel se tehdy pyšnil obnoveným nástrojem podle Wiedermannova návrhu. Tradice tamních varhanních koncertů, ať už za vstupné, nebo v neděli dopoledne v sousedství bohoslužby, trvá nadále.

Na Ropkovy varhanní hodinky chodily do kostela v době komunismu stovky lidí. Komunističtí strážci ideologie ho tolerovali, ale hlídali. Ropek vzpomínal, že pro režim například bylo nepřijatelné, aby zahrál kolem svátku sv. Václava Kličkovu fantazii na Svatováclavský chorál. Vyznělo by to zřejmě příliš manifestačně. Musel proto na poslední chvíli změnit program.

K jeho žákům patřil kdysi mimo jiné Michael Kocáb, který se však posléze jako rocker vydal v hudbě jiným směrem. Na Ropka vzpomíná jako někdejší žák také jazzman Milan Svoboda.

Jiří Ropek byl například prvním varhaníkem, který koncertoval v londýnské síni Royal Festival Hall. Roku 1968 zahajoval kulturní část olympiády v Mexiku. V roce 1995 obdržel jako první umělec z Východu diplom čestného člena britské Královské varhanické koleje - Royal College of Organists.