Zprávy | Z archivu rubriky


Člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání, obviněný v Česku ze sexuálních kontaktů s nezletilými dívkami, si na cestu domů bude muset ještě počkat. Podle soudu totiž rozhodnutí katarských orgánů, že převezmou jeho stíhání, obsahuje zásadní vady. "Za této situace nemohu rozhodnout o přerušení řízení," řekla v pátek ČTK soudkyně Monika Křikavová. Proto bude v případu zatím pokračovat tak, jako by ministr spravedlnosti o předání do Kataru nerozhodl. Hlavní líčení naplánovala na dva dny - 25. dubna a 5. května. Ministrovi zároveň odešle dopis, v němž ho na nedostatky podkladů upozorní. "Nezpochybňuji právo ministra rozhodnout, měl to (správnost) ale garantovat jeho odborný aparát," uvedla Křikavová.

Soudkyni zejména vadí, že v katarském verdiktu, který jí ve čtvrtek doručil ministerský úředník, nejsou popsány skutky a právní kvalifikace neodpovídá obžalobě. Nedá se proto podle ní zkontrolovat, co vlastně Katar přebírá. "Nebude třeba nové rozhodnutí ministra, ale bude potřeba nové a správné rozhodnutí katarské strany, které bude ověřeno," uvedla Křikavová. Mluvčí ministra spravedlnosti Petr Dimun již dříve uvedl, že Sánímu hrozí v Kataru až doživotní vězení. V Česku maximálně osmiletý trest.

Sání byl zatčen loni v září, od té doby je ve vazbě. Křikavová je připravena o jeho dalším setrvání v cele rozhodovat první den líčení, tedy 25. dubna. Dřív by se vazbou zabývala jen v případě, že do té doby přijde návrh obhájce na Sáního propuštění či se jí z městského soudu vrátí k rozhodnutí navržená dvacetimilionová kauce.

Komunisté kategoricky odmítli návrh ČSSD na vytvoření vlády staronové koalice s jiným premiérem a bez stranických lídrů. Jedinou variantou, kterou by KSČM za určitých okolností mohla podpořit, je menšinový kabinet ČSSD. Ovšem za předpokladu, že by se sociální demokraté vrátili ke svému levicovému programu, řekl novinářům po pátečním jednání výkonného výboru KSČM předseda strany Miroslav Grebeníček. V případě, že by se pro variantu jednobarevné vlády ČSSD v sobotu vyslovil ústřední výkonný výbor nejsilnější vládní strany, je Grebeníček připraven svolat širší vedení KSČM a rozhodnout, za jakých podmínek jsou komunisté ochotni takový kabinet podpořit.

Proevropsky orientovaná vláda bez lídrů ČSSD, KDU-ČSL a US- DEU by podle Grebeníčka jen pokračovala v dosavadní politice vládní koalice, která je pro komunisty nepřijatelná. "Nehodláme podpořit druhou ligu, natož okresní přebor," uvedl.

Výkonný výbor KSČM přijal v pátek usnesení, v němž označuje za příčinu vládní krize neschopnost koalice efektivně vládnout a zájem ODS urychlit cestou předčasných voleb přechod k pravicové vládě Modré šance. V tomto scénáři ODS podle komunistů využívá aktivit KDU-ČSL, prostor pro vládu pravice připravuje i část ČSSD a Unie svobody-DEU. "Stranickou pozici v této situaci začal otevřeně zaujímat i prezident republiky," uvádí se ve stanovisku. Poslední obrat v postojích ČSSD podle KSČM svědčí o slabosti a rozpolcenosti této strany. "Vyzýváme reprezentaci ČSSD, aby našla odvahu vrátit se k tradičnímu levicovému pojetí své politiky a nepodléhala tlakům kapitálu a vnějších, republiku poškozujících zájmů... Na tahu není KSČM, i když máme promyšlené postupy různých variant vývoje," shodlo se vedení strany.

Pět nových strojů pro vládní letku chce stát splácet ročně maximálně půl miliardou korun. Návrh ministerstva obrany na nákup v roce 2007, který již projednala bezpečností rada státu, má ve středu potvrdit vláda. Koupi kritizuje opoziční ODS. Po případném převzetí moci po sněmovních volbách ale obchod nezruší. "Uzavřené smlouvy se ve slušné zemi respektují," řekl ČTK stínový ministr obrany Petr Nečas.

Celkem má Česko zaplatit za velký letoun, dvě menší letadla a dva vrtulníky 3,1 miliardy korun. Návrh už přijal prezident Václav Klaus. Jeho cestu na pohřeb papeže Jana Pavla II. ve čtvrtek poznamenala závada na letounu. Kvůli prasklému sklu musel Challenger nouzově přistát v Mnichově. Stejnému stroji prasklo sklo už loni v listopadu. V březnu se muselo kvůli závadě vrátit letadlo Tu-154 s ministrem obrany Karlem Kühnlem.

S rozhodnutím bezpečnostní rady se ztotožnil prezident na zasedání počátkem února. "Těm, kterým se zdá, že celková cena je vysoká, opakuji, že to není projekt na jeden den, jeden měsíc, jeden rok," řekl.

Podle Nečase obrana neudělala hloubkovou analýzu a dostatečně nezvážila všechny alternativy. Jako přijatelná se mu jeví možnost, že by Česko koupilo letadla společně s další zemí, čímž by ušetřilo. "Prioritou má být zabezpečení dopravy vojenských jednotek, služba ústavním činitelům je jen doplňkovou šlehačkou na dortu," řekl ČTK. Jejich cesty by podle něj mohly smluvně zajišťovat civilní letecké společnosti.

Zatímco čeští představitelé ještě nerozhodli o způsobu ratifikace ústavy Evropské unie, euroskeptický prezident Václav Klaus už s velkou pompou zahájil kampaň za její odmítnutí. Píše to páteční francouzský deník Le Monde. Podnětem k článku byla středeční Klausova prezentace knihy Řekneme své ano nebo ne evropské ústavě.

Klaus, "známý svým hlubokým opovržením k novinářům, neopomněl zdůraznit, že 'v titulku je ano i ne'. V publikaci však není jediná věta, která by byla evropské ústavě příznivá," napsal prestižní list. Kniha obsahuje český překlad analýzy návrhu evropské ústavy od skupiny euroskeptických irských odborníků. Klaus k ní napsal předmluvu, kterou Le Monde označil za "skutečnou obžalovací řeč proti ústavě a proti většině vedoucích evropských představitelů". "Klaus tam předkládá své 'desatero přikázání', nové desky zákona ultraliberálních opozičníků vůči ústavě." Deník tak naráží na to, že Klaus přirovnal nedávno Evropskou unii k někdejší Radě vzájemné hospodářské pomoci. Výtky shrnul v únoru do desatera, jež v Česku i v Evropě vyvolalo velkou polemiku. Francouzský list dále konstatuje, že Klaus je jediný šéf státu v Evropě, který vede kampaň proti ratifikaci ústavy. Píše rovněž, že prezident "bez odstínů pranýřuje stoupence evropské integrace" a že "jeho pamflet se nerozpakuje používat obraty a výrazy, jichž před 'sametovou revolucí' používaly komunistické úřady proti disidentským intelektuálům".

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek ani první místopředseda strany Jan Kasal nebudou v případné nově zformované vládě tří koaličních stran. KDU-ČSL také nebude požadovat více ministerstev, než měla v koaličním kabinetu Stanislava Grosse, řekl Kalousek. Neupřesnil přitom, zda lidovci budou chtít ve vládě stejná ministerstva, která měli, a zda budou prosazovat i stejné ministry. KDU-ČSL ve vládě zastupují ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda, ministr životního prostředí Libor Ambrozek a ministr dopravy Milan Šimonovský. Lidovci se podle Kalouska budou chovat stejně disciplinovaně a stejně uměřeně jako loni v létě, kdy se ČSSD rozhodla vyměnit premiéra Vladimíra Špidlu za Stanislava Grosse.

Deník Právo v pátek uvedl, že ještě předtím, než ČSSD přišla s návrhem na novou podobu vlády, uvažoval údajně Kalousek o tom, že by po Grossově odchodu usedl ve zrekonstruované vládě do křesla ministra financí. Podobné úvahy se objevily již v loňském roce, kdy odcházel Vladimír Špidla a nastupoval Stanislav Gross. Pro ČSSD ale bylo tehdy nepřijatelné přenechat toto klíčové ministerstvo jiné koaliční straně.

Kalousek byl přitom ještě donedávna předsedou sněmovního rozpočtového výboru. V polovině března ale na funkci rezignoval, a to v souvislosti s kauzou kolem bytu své manželky. Novinářům tehdy řekl, že osočení jeho ženy z krácení daně je účelová lež, svým krokem však chce chránit prestiž rozpočtového výboru a KDU-ČSL.