Zprávy | Z archivu rubriky


I když někteří poslanci ČSSD stále váhají s podporou nové vládě, premiér Jiří Paroubek i místopředseda sociální demokracie a kabinetu Bohuslav Sobotka soudí, že nakonec pro nový kabinet zvedne ruku všech 70 poslanců nejsilnější vládní strany. Sobotka si nedokáže představit, že by se některý člen poslaneckého klubu ČSSD postavil proti rozhodnutí ústředního výkonného výboru, který vznik nové vlády v sobotu schválil a doporučil poslancům ČSSD, aby mu vyjádřili důvěru.

Paroubek ve středu novinářům řekl, že se snaží postupně mluvit se všemi poslanci ČSSD. Nikdo podle něj nemá právo na exkluzivní zacházení, protože by to mohlo zhoršit vztahy v poslaneckém klubu. "To, kteří poslanci údajně nehodlají podpořit vládu, je skutečně spekulací," míní.

V úterý večer se premiér sešel s Janem Kavanem, který patří do skupinky rebelujících poslanců a žádá změny v české zahraniční politice. Na jednání byl i staronový ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Kavan po schůzce řekl, že s podporou vládě stále váhá a možnost dohody se spíše vzdálila. Paroubek ale získal dojem, že je možné mezi sněmovním zahraničním výborem a Černínským palácem nastolit rozumnou spolupráci. Kavan a jeho kolega Vladimír Laštůvka vedle lepší spolupráce se Svobodovým úřadem rovněž žádají, aby se prvním náměstkem ministra stal současný velvyslanec při OSN Hynek Kmoníček. Svoboda to ale odmítl.

Sobotka připomněl, že během posledního zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD se sešla i poslanecká frakce, i když ne v plném počtu. "Klub nadpoloviční většinou podpořil vznik vlády a současně rozhodl, že hlasování o důvěře vládě bude závazné hlasování," uvedl vicepremiér a ministr financí. V takovém případě je povinností každého poslance ČSSD hlasovat spolu s ostatními, a pokud má výhrady, musí to oznámit předem. Zatím tak nikdo neučinil, uvedl Sobotka.

V sociální demokracii nepanuje shoda v tom, zda by měly mít centrální stranické orgány větší vliv na vytváření kandidátek pro parlamentní volby. Návrh, podle něhož by je sestavovalo předsednictvo a krajské organizace by se k nim jen vyjadřovaly, narazil většinou na odpor, i když by při případných sporech měl rozhodující slovo ústřední výkonný výbor, kde jsou kraje zastoupeny. Změnu sice odmítl březnový sjezd, vedení strany ale o posílení svého vlivu na kandidátky stále uvažuje.

Někteří vlivní socialisté v centru i v krajích ČTK řekli, že současný systém není dobrý, a připustili alespoň výjimečné zásahy stranického vedení do kandidátek, o nichž by podle nich měly rozhodovat krajské konference jako dosud. "Myslím si, že by měla být dána větší možnost orgánům sociální demokracie vyjádřit se k tomu, jak poslanci dosud pracovali ve sněmovně," uvedl senátor Milan Štěch. Kraje hodnotí poslance podle práce v regionu, hodnotit jejich výkon ve sněmovně by mělo stranické vedení, dodal. Člen ÚVV Ivan David vidí naopak v návrhu, který nynější vedení odůvodňuje tím, že nese hlavní tíhu odpovědnosti, další pokus o centralizaci. "Problém je v tom, že toto vedení, zatím vede stranu od desíti k pěti, proto pokládám takový návrh za drzost," zdůraznil. Posílení centrálních orgánů při sestavování kandidátek podle Davida má posloužit k vyloučení "rebelujících poslanců" a jejich nahrazení "nohsledy". "Byl by to způsob, jak vést poslance k větší odpovědnosti," řekl naopak Štěch.

Už dva tanky stojí od středečního odpoledne na rušné křižovatce nedaleko centra Ostravy. Německý tank tam jako první postavil podnikatel Maxmilián Šimek, který tak chce upozornit na patnáctiletý restituční spor jeho rodiny. Ruský tank nechal ve středu asi za 50.000 korun přepravit z Hlučína- Darkoviček ostravský magistrát. Primátor Aleš Zedník tvrdí, že obrněnce chce magistrát využít především k propagaci sobotní tankové bitvy na počest výročí osvobození Ostravy. Ke sporu s Šimkem se nevyjádřil.

"Je to divadlo. Kdo to zaplatí? Všichni," řekl ČTK mladík přihlížející, jak Zedníkův tank jeřáb sundává z valníku na zem. "Válčí za peníze daňových poplatníků. Druhý tank přivezl, aby to bylo 1:1," dodal divák.

Samotný Zedník se k otázce peněz nejprve vůbec nechtěl vyjadřovat. "Vy se ptáte na cenu. Neptejte se na takové věci v předvečer osvobození Ostravy," řekl ČTK primátor města, které bylo osvobozeno 30. dubna 1945. "To jsme tam měli nechat stát fašistický tank? Co bychom pak řekli veteránům, kteří do Ostravy na oslavy přijedou," dodal a zavěsil. Později poslal SMS: "Je v tom kus symboliky. Pan Šimek útočí na město a město se brání. V předvečer výročí osvobození nemůže být uprostřed města fašistický tank mířící na bezbrannou Ostravu. Takže výzvu přijímáme, volíme stejné zbraně a vyrovnáváme na 1:1," zopakoval primátor. Ve zprávě ještě dodal, že město umístění obou tanků využije také jako upoutávku na sobotní bitvu, která se uskuteční na letišti v Mošnově.

Český rozhlas spustí 1. května dvě nové stanice určené pro digitální rozhlasové vysílání, jejich program však zatím bude možné "naladit" pouze na internetu. Názvy stanic jsou zatím pracovní, ať už v případě zpravodajského kanálu D-Žurnál či stanice zaměřené na vážnou hudbu D-Dur. ČRo má připraveny ještě další dvě stanice - program zaměřený na popularizaci vědy Leonardo i léta plánovaný kanál pro mladé posluchače.

Vysílání obou stanic přes internet vnímá rozhlas zatím jako zkoušku. D-Žurnál by měl proto zpočátku vysílat pouze čtyři hodiny denně. "Jsou již pro něj připraveni lidé a nyní vysílá zkušebně, takzvaně 'do zdi'," řekl generální ředitel Václav Kasík členům Rady ČRo na jejich středečním zasedání. Stanice Leonardo je připravena k 1. září, o tři měsíce později je nachystána stanice pro mladé posluchače, která má podle Kasíka zatím pouze pracovní označení "čtyřka". Není však zatím jisté, zda ji ČRo skutečně spustí. "Nad tím vším se ovšem klene otazník, protože stanici pro mladé v současném stavu financování rozhlasu můžeme založit, ale nemůžeme ji provozovat," řekl Kasík v narážce na jednání o zvýšení koncesionářských poplatků. Spuštění stanice pro mladé posluchače totiž pokládá za finančně nejnáročnější projekt ze všech čtyř nových stanic. O zvýšení poplatků za rozhlas na 48 ze současných 37 korun bude sněmovna jednat v květnu.

Místopředseda pro ekonomiku Martin Jahn zatím neuspěl se svými návrhy na snížení daní a na daňové úlevy. Ministr financí Bohuslav Sobotka všechny jeho záměry odmítl a do vlády předloží svůj původní návrh. Jahnovy plány by podle Sobotky ještě více komplikovaly daňový řád, nebo měly příliš velké rozpočtové dopady. Jahnův plán by Čechům ponechal navíc asi 30 miliard korun, zatímco mírnější Sobotkův plán počítá asi s desetimiliardovým výpadkem státních příjmů. Sobotkou navržené snížení daní by pro většinu lidí znamenalo roční úsporu přes 4000 korun. Vydělat by měli především lidé s příjmy do 20 tisíc korun měsíčně. Jahnův návrh by znamenal úsporu i pro občany se středními příjmy a podle ekonomů je lepší, ale politicky téměř neprůchodný. Jahn kromě toho navrhoval, aby stát umožnil odečíst od daní náklady na dojíždění za prací nebo náklady na jazykové kurzy a školné. Sobotka však chce, aby se počet odečitatelných položek nezvyšoval a výhledově spíše snížil. Nižších daní by se Češi měli dočkat od příštího roku. Jahn narazil také s plánem zvýšit výdajové paušály živnostníkům na 70 procent a u zemědělských prvovýrobců na 80 procent. To by prý malým a středním podnikatelům výrazně snížilo administrativní zátěž. Ministr Sobotka však i nadále počítá s paušálem 50 procent, protože vyšší procento by prý znamenalo příliš velký výpadek příjmů státního rozpočtu.