Zprávy | Z archivu rubriky


Obyvatelé Rokytnice v Orlických horách na Rychnovsku vyšli do ulic a protestovali proti nastěhování romských rodin z nedalekého Kostelce nad Orlicí. Akce se zúčastnilo asi 500 z přibližně 2000 obyvatel obce. Šlo o spontánní projevy, kdy lidé bránili přístupu k ubytovně, řekl ČTK policista z Rokytnice. Nikdo nebyl zadržen, stěhování bylo pozastaveno. Rokytnická radnice přitom s přestěhováním nesouhlasila, majitel soukromé ubytovny navíc nezískal na rokytnický objekt potřebnou kolaudaci.

Romové musí opustit své domovy v městské ubytovně v Kostelci kvůli rekonstrukci objektu. Radnice s opravami začala ve středu, přestože v ní stále přebývalo několik desítek Romů. Skončily jim nájemní smlouvy, ale odstěhovat se odmítli. Ubytovna je odpojená od přívodu vody, elektřiny a plynu, pracovníci stavební firmy již demontovali společné sociální zázemí včetně toalet, uvedl deník Právo. "Nájemníci byli dostatečně dopředu s naším postupem seznámeni. Nikdo z nich si nesehnal náhradní ubytování. Nyní již nemají v objektu co pohledávat ... dohoda s nimi je nemožná, pouze si stěžují, nadávají, vyhrožují," uvedla starostka Kostelce Ivana Červinková (ODS). Podle krajského romského koordinátora Františka Koláře je pravda na straně radnice. "Romům jejich nájemní smlouva definitivně vypršela, jsou v objektu již neoprávněně. Nabízí se alternativa, že ženy s dětmi se přestěhují do azylových domů a manželé do domovů pro bezdomovce pro muže," řekl Kolář. Dodal, že od začátku roku 1999 Romové věděli, že jejich bydlení v tomto objektu je smlouvou ošetřeno jen na dobu určitou.

Prezident Václav Klaus dává veřejnosti zavádějící informace o evropské ústavní smlouvě, prohlásil premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross. V diskusním pořadu České televize se tak postavil na adresu Klausových kritiků z Evropského i českého parlamentu ve sporu o dopady evropské ústavy. Prezidentův mluvčí Petr Hájek ČTK řekl, že hlava státu se k těmto Grossovým výrokům nebude zatím vyjadřovat. Prezident, který byl ve Vatikánu na inauguraci papeže Benedikta XVI., pořad neviděl a chce znát autentická Grossova vyjádření. Reakci prezidenta, který označil kritiku od europoslanců za urážku hlavy státu i suverénní členské země EU, považuje Gross za nepřiměřenou.

Na stranu Klausových kritiků se už dříve přidal předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD); prezident mu v pátek napsal, že se jeho postojem cítí dotčen. Zaorálek v nedělním pořadu televize Nova uvedl, že Klausovi odpoví "během jednoho dvou dnů". "Nesdílím názor, že to, že byl kritizován, je urážka České republiky. Protože si myslím, že říkal svůj osobní názor, že to nebylo stanovisko instituce," uvedl Zaorálek. Jeho oponent v diskusi, europoslanec Jan Zahradil (ODS), se postavil za prezidenta s tím, že stejný názor mají i ostatní Češi v Evropském parlamentu. "Cítíme se slovy těch dvou (Vidal- Quadrase a Leinena) na adresu prezidenta uraženi jako europoslanci, jako občané České republiky," konstatoval Zahradil. Odpor k ústavě, kterou označil za problematický dokument, podle něj roste. Není proto dobré tvrdit, že "jediný kladný názor je souhlas s euroústavou", soudí Zahradil.