Zprávy | Z archivu rubriky


Člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání, obviněný v Česku ze sexuálních kontaktů s nezletilými dívkami, zůstává ve vazební cele pankrácké věznice. Soud zamítl jeho žádost o propuštění z vazby, protože její důvody přetrvávají. Jednání o přerušení řízení a předání případu katarským úřadům odložil na neurčito. Konzulární odbor ministerstva zahraničí by měl podle soudkyně zaručit, že je katarský úřad, který rozhodl o převzetí Sáního případu, oprávněn takový verdikt učinit a že je pod rozhodnutím podepsán oprávněný člověk. Pokud se otázky nevyjasní do 25. dubna, kdy je v kauze nařízeno hlavní líčení, předstoupí Sání před soud, uvedla Křikavová.

Sání byl zatčen loni v září, od té doby je ve vazbě. Ministr spravedlnosti nedávno rozhodl, že případ bude předán do Sáního rodné země. Katar se zavázal, že bude v jeho stíhání pokračovat. Očekávalo se, že Obvodní soud pro Prahu 2 trestní řízení přeruší, pustí Sáního z vazby a princ bude předán na ruzyňském letišti zástupcům Kataru. Soudkyně však s rozhodnutím otálí. Již dříve uvedla, že nezpochybňuje právo ministra případ do Kataru předat, chce mít ale jistotu, že bude vše v souladu se zákonem. Nejvyšší žalobkyně Marie Benešová dala pokyn, aby Němcův postup prověřila policie. Ministerstvo spravedlnosti rozhodnutí soudu respektuje. Mluvčí úřadu Petr Dimun však připomněl, že rozhodnutím ministra zaniká důvod k vazbě. Již dříve uvedl, že Sánímu hrozí v Kataru až doživotní vězení. V Česku maximálně osmiletý trest.

Pracovníci generálního konzulátu České republiky v Košicích mají v těchto dnech plné ruce práce. Kromě vybavování běžné agendy už naplno probíhají přípravy na stěhování zastupitelského úřadu, který 1. června po necelých jedenácti letech končí své působení v metropoli východního Slovenska. Zrušení konzulátu z finančních důvodů oficiálně oznámila Praha slovenskému ministerstvu zahraničí 1. dubna letošního roku. Česká republika hodlá místo konzulátu zřídit v Košicích České centrum. Generální konzulát v Košicích je přitom prvním pracovištěm, které bude zavřeno v rámci nové koncepce českého ministerstva zahraničí, informoval generální konzul Vítězslav Pivoňka.

Česká republika má v současnosti ve světě 122 zastupitelských úřadů, včetně velvyslanectví, konzulátů či stálých diplomatických misí, stálých delegací a speciálních zastoupení. Proti zrušení konzulátu v Košicích protestovali primátor města Zdenko Trebuľa i české krajanské spolky. Krajané se totiž obávají, že budou muset cestovat kvůli některým úředním záležitostem až 400 kilometrů na velvyslanectví v Bratislavě. Podle Pivoňky však i v budoucnu bude velvyslanectví vyřizovat konzulární záležitosti také v Košicích. "Jednou měsíčně do Košic přijedou pracovníci konzulárního oddělení z Bratislavy, kteří budou tyto záležitosti vyřizovat v prostorách Českého centra," vysvětlil Pivoňka.