Zprávy | Z archivu rubriky


Spartu a Slavii dělí v prvoligové tabulce jednadvacetibodový rozdíl, ale letenští fotbalisté mají před sobotním 261. derby dostatek motivace. V odhadech jsou tradičně optimističtí, na Strahov prý jedou pro výhru. Není to ale proto, že by soupeře podceňovali; derby bude i podle nich zápasem dvou vyrovnaných soupeřů.

Sparťané tuší, že současný bodový rozdíl není reálným odrazem výkonnosti obou týmů. Na jaře se sice na Letné radovali z více výher, ale vypjatý zápas pokaždé přinese zcela jinou podívanou. V zádech mají skvělou bilanci posledních let: z gólu ve sparťanské síti se slávisté radovali naposledy v dubnu 2002, přepočteno na hrací čas před sedmi a půl hodinami. V tomto století Slavia ještě ligové derby nevyhrála, naposledy se jí to podařilo v roce 1999.

O zvláštní atmosféře derby mluví všichni aktéři. "Pokaždé to je svátek, mimořádná událost," říká trenér Jaroslav Hřebík, který slavný zápas prožil na obou stranách bariéry. Může se pochlubit tím, že nebyl nikdy poražen. Přesto nervozitu nezapře. Možná tuší, že výhra mu může vylepšit pozici u dosud velmi kritických fanoušků. Stále platí nepsané pravidlo, že vítěz derby je králem Prahy a fandům na obou stranách na tom zvlášť záleží.

Jednu obavu ale přece jen sebevědomí sparťané přiznávají. Výměna trenéra většinou přináší v nejbližších zápasech úspěchy a příchod trenéra Karla Jarolíma může podle nich uvadající slávisty pozvednout. "Takové výměny bývají většinou úspěšné. On přinese nové myšlenky - Slovácko hrálo za jeho trénování kvalitní fotbal," uznal Hřebík kvality svého kolegy.

Prezident Václav Klaus trvá na tom, že východiskem nynější vládní krize může být buď kabinet na základě bývalé koalice, nebo dohoda stran o předčasných volbách. Proto požádal předsedy dosavadních vládních stran o potvrzení, zda jejich dohoda o novém kabinetu definitivně ztroskotala. Třetí možnost - menšinovou vládu bez předem dohodnuté podpory - neumožní.

"Sděluji ČSSD, že žádná třetí cesta, to znamená menšinová vláda bez předem sjednané koaliční či eventuálně opoziční podpory, není východiskem. Vznik takové vlády neumožním," uvedl Klaus v tiskovém prohlášení.

Pokud mu lídři ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU potvrdí, že se nedohodli na novém kabinetu na základě koalice vzniklé po volbách v roce 2002, neprodleně zahájí s politickými stranami jednání o prozatímní vládě a o přípravě předčasných voleb.

Gross ve čtvrtek Klause informoval o výsledcích nočního jednání, z něhož vzešla dohoda lídrů ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU o novém kabinetu s jiným premiérem a v obnoveném personálním složení. Sociální demokraté včetně Grosse ale pár hodin poté ujednání odmítli, chtějí vládu bez stranických špiček. "Kdybych to bral osobně, cítil bych se jeho (Grossovým) včerejším jednáním podveden, protože jsem mu uvěřil, že udělá všechno pro to, aby dohoda z noci z 13. na 14. dubna 2005 byla realizována. Tyto osobní pocity si však jako hlava státu nemohu dovolit," reagoval na nečekaný zvrat událostí prezident.

Památkáři mají výjimečnou možnost prozkoumat zřejmě původní dřevěné základy pražského Karlova mostu. Cíleně je odkryli dělníci, kteří od konce loňského roku opravují dva mostní pilíře na malostranské straně památky. Právě na těchto pilířích, stejně jako na oblouku mezi nimi, je podle odborníků nejvíce původních prvků. Další možnost podívat se na dubové základy budou mít památkáři zřejmě až za několik set let. "Domníváme se, nebo jsme přesvědčeni, že jsme teď našli původní dubový rošt, na kterém je založen pilíř, a že tento rošt pochází z druhé poloviny 14. století," řekl Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu. Přesné datum nyní říci nelze. "Budeme odebírat vzorek a budeme se snažit určit dobu kácení dřeva," uvedl památkář.

Odborníci nechali udělat výkop u pilíře záměrně. Předpokládali, že tam základy z doby Karla IV. naleznou. Šefců podotkl, že kolem způsobu založení pilířů dosud panovaly částečně dohady, částečně fámy a bylo jen málo přesných údajů. Nyní je na dalších zhruba 200 až 300 let poslední možnost se na dubový rošt podívat, uvedl památkář. Za několik týdnů zmizí pod betonem. Podobné základy by bylo možné podle Šefců najít i pod dalšími pilíři. Protože však jejich založení bylo opraveno po velké povodni koncem předminulého století, nikdo se k nim už nedostane.

Magistrát nyní zajišťuje pilíře, na něž se tehdy nesáhlo. Podloží kolem nich vymlela katastrofální povodeň v roce 2002. Podle primátorova náměstka Jana Bürgermeistra už jsou dva ohrožené pilíře zabezpečeny. "Jsou staticky zajištěny tak, aby se nemohly už v žádném případě při případné povodni pohnout," řekl náměstek novinářům.