Zprávy | Z archivu rubriky


Sociální demokraté spojí hlasování o důvěře vládě s přijetím některého zákona, tvrdí politologové. Jinak by kabinet neměl šanci hlasování přežít. Kabinet může o důvěru požádat dvojím způsobem - buď samostatně, nebo ji spojit s přijetím některého zákona. Nejčastěji se mluví o zákonu o majetkovém přiznání či o střetu zájmů. "V tom případě mu ji (důvěru) komunisté nemohou odepřít a vláda bude už jasně vládou z jejich milosti. Já tipuji, že si vyberou tu druhou možnost," řekl ČTK Bohumil Doležal. Podobný názor má i Zdeněk Zbořil. Ve spojení důvěry s přijetím zmíněných zákonů vidí i dobrý tah - ČSSD tím podle něj zároveň začne s předvolební kampaní. "Když bude sněmovna hlasovat proti zákonům, tak řeknou (sociální demokraté) - to jsou ty strany, které hlasovaly proti," míní politolog. Otázkou podle něj je, zda se při hlasování o důvěře za svou stranu postaví všichni sociálnědemokratičtí poslanci. "Může se objevit deset nebo 15 disidentů, kteří by to mohli zvrátit," myslí si. Nyní je podle něj řada na prezidentovi - pokud bude nyní se schvalováním rekonstruované vlády otálet, přenáší se tak na něj částečně zodpovědnost za prodlužování vládní krize, podotkl Zbořil. Samostatné hlasování o důvěře nemůže vláda přečkat ani podle Rudolfa Kučery. "Už je to od Grosse jistý druh rezignace," myslí si. Na rozdíl od Zbořila je přesvědčen, že kabinet předstoupí před parlament kvůli tlaku prezidenta a ve skutečnosti s tímto krokem nikdo z vedení strany nesouhlasí. "Nikdo z nejbližších Grossových ministrů to nechtěl udělat, je to z jejich strany rezignace," řekl Kučera.

Konfederaci politických vězňů (KPV) se nelíbí, že se na obrazovce Primy objeví normalizační seriál Třicet případů majora Zemana, a to prý v podobě "krkolomné" verze Zemana v roli agenta CIA. Proti uvedení kontroverzního seriálu protestovali političtí vězni již loni, tentokrát však upozorňují zejména na jeho údajnou nízkou uměleckou úroveň. Nedomníváme se, že by uvedení seriálu bylo problematické, sdělil zástupce Primy. "I kdybychom se zřekli v kulturní oblasti požadavku etiky, zůstává nám zde ještě otázka vkusu a ohleduplnosti vůči těm, kteří si zachovali nárok na dobré, krásné a pravdivé umění," sdělila ČTK předsedkyně KPV Naděžda Kavalírová. Média by podle ní měla působit také výchovně a nedávat vždy přednost "tržním aspektům". Mluvčí Primy Jana Malíková sdělila ČTK, že televize počítá s uvedením seriálu v květnu letošního roku, vždy jeden díl týdně v pozdních večerních hodinách. Důvodem návratu ale není vznik akční verze majora Zemana, seriál a nový film jsou podle jejích slov dva rozdílné projekty. "Na novém filmu o majoru Zemanovi se nebudeme podílet, nebudeme jej koprodukovat, nemáme s ním nic společného," řekla ČTK mluvčí Primy Jana Malíková. Prima vysílala kontroverzní seriál vyrobený v normalizačních letech již loni. Také tehdy političtí vězni protestovali, podle nich je seriál oslavou minulého režimu a jeho represivních složek, které potlačovaly lidská a občanská práva. Podali také jedno z celkem čtyř trestních oznámení na Primu, policie však všechna odložila. Seriálem se loni zabývala také Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která rovněž dospěla k tomu, že Prima vysílací zákon neporušila.

Především působením Vladimíra Hučína ve složkách Bezpečnostní informační služby (BIS) a jeho tehdejšími aktivitami se zabýval přerovský soud. K jednání si předvolal bývalé i současné členy BIS, kteří byli kvůli soudu s Hučínem zbaveni mlčenlivosti. Jednání také doprovázely hlasité protesty aktivistů, kteří nesouhlasili s tím, že je proces neveřejný. Hučín je obžalován ze sedmi trestných činů. Případem se bude zabývat soud i v úterý. Bývalý zpravodajec Hučín, který svou vinu popírá, je s vývojem procesu zatím spokojen. "S procesem jsem zatím naprosto spokojen. Před soudem byl vyslechnut můj bývalý ředitel Petr Částečka, který jednoznačně vypovídal v můj prospěch. Kdybych to převedl do sportovní terminologie, tak vedeme 10:0," řekl ČTK Hučín. Podotkl, že nechápe, proč je proces neveřejný. "Je to zbytečně utajováno před občany, žádné zvlášť tajné informace se tam neprobírají," dodal Hučín. Aktivisté Hučína se k soudní místnosti během celého dne vůbec nedostali. Dveře na chodbu zablokovala ve třech řadách justiční stráž, která místy tvořila nad účastníky soudu převahu. Lidé i odpoledne klid na chodbě přerušovali výkřiky: Chceme svobodný proces, Jelínkova justice je ostudná nejvíce či Svobodu právu. Zazpívali také společně hymnu. Spis týkající se procesu Hučína má celkem osm svazků a téměř 2000 stran. Bývalého důstojníka BIS Hučína viní obžaloba ze šesti trestných činů. Podle státního zástupce v 90. letech jako důstojník BIS vyvolával v lidech pocit ohrožení levicovým extremismem, přechovával tajné materiály, neoprávněně shromažďoval osobní data a nelegálně držel zbraně a výbušniny.