Zprávy | Z archivu rubriky


České lyžování je na vrcholu jako nikdy předtím. Od pátku do neděle se objevila trikolóra v závodu Světového poháru hned třikrát na prvním místě. Pohádkový víkend zahájil v pátek skikrosař Tomáš Kraus, v sobotu překvapil dalším triumfem běžec na lyžích Lukáš Bauer a v neděli vše korunoval prvním vítězstvím v kariéře skokan Jakub Janda.

Od začátku zimní sezony zvítězilo ve Světovém poháru už šest českých lyžařů. Skikrosař Kraus to dokázal třikrát, Neumannová dvakrát a po jedné výhře mají akrobat Aleš Valenta, boulařka Nikola Sudová, Bauer a Janda. Na stupně vítězů se navíc po čtyřech letech dokázal vrátit i sdruženář Ladislav Rygl.

"Zrovna o tom přemýšlím a myslím si, že to je asi nejúspěšnější víkend v historii českého lyžování," řekl ČTK předseda lyžařského svazu Aleš Vaněk. "Všechny obdivuji a děkuji jim za reprezentaci, za to, jak se rvou o každý dobrý výsledek. Jsem přesvědčený, že budou bojovat o medaile i na mistrovství světa jak klasici, sjezdaři tak třeba akrobati," uvedl Vaněk. Šéf lyžařského svazu přijímá díky skvělým výkonům závodníků na sněhu i příjemné telefonáty. "Je určitou satisfakcí, když volají lidi ze zahraničí a ptají se, jak to tam děláte, že jste tak dobří," usmíval se Vaněk. ČTK řekl, že bude po sezoně určitě s výkonným výborem uvažovat o speciálním ocenění úspěšných lyžařů. "Zaslouží si to, protože sportovní život je hrozně krátký, takže se budeme snažit jim trochu přilepšit," uvedl Vaněk.

Kraus nenašel potřetí za sebou přemožitele ve skikrosu v pátek v rakouském Kreischbergu a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu. "Mám štěstí a je bezvadný, že soupeři nemají dobrý pocit, když mě vidí vedle sebe na startu," řekl ČTK Kraus. V pondělí zamíří do amerického Aspenu na prestižní X-games.

Klasičtí lyžaři se blýskli tři týdny před mistrovstvím světa v německém Oberstdorfu. Neumannová skončila v Pragelatu v kombinaci druhá a Bauer pak vyhrál na budoucích olympijských tratích po finiši se Švédem Mathiasem Fredrikssonem. "Nebudu si říkat, že jsem 'king' a ve formě. Beru to jako podařený závod," držel se Bauer při zemi, protože věděl, že dosavadní průběh sezony se mu příliš nevydařil. "Snad se začnu přibližovat snu, s kterým jsem zahájil letní přípravu a pokusím se na mistrovství světa bojovat o medaili," uvedl Bauer.

Janda začal svůj životní víkend sobotním druhým místem. Po druhém skoku na můstku v německém Titisee-Neustadtu dokonce dostal z pěti známek tři dvacítky, nejvyšší možné ohodnocení. "Jsem nejšťastnější za celou sezonu," řekl už tehdy Janda. V sobotu skákal Janda poprvé v kontaktních čočkách. "Konečně vidím na výsledkovou tabuli," řekl k tomu a o den později možná nevěřil vlastním očím. Poprvé v kariéře viděl u svého jména na konci závodu vítěznou jedničku. Po dvou skocích dlouhých 134 metrů soupeře suverénně porazil. "Je to jako sen. Pořád nevěřím, že nespím," řekl Janda bezprostředně po závodu.

Osmá místa slalomářky Šárky Záhrobské a Sudové v paralelní jízdě v boulích se tak ocitly ve stínu medailových výkonů, i když rovněž patří mezi vrcholné výsledky.

Premiér a úřadující předseda sociální demokracie Stanislav Gross na nedělní konferenci moravskoslezské ČSSD získal desátou nominaci na funkci šéfa strany. V tajném hlasování dostal 74 hlasů, zatímco jeho jediného protikandidáta Zdeňka Škromacha podpořilo 30 z celkem 107 delegátů. Gross svým vítězstvím získal velkou naději na zvolení předsedou ČSSD. Na 13 krajských konferencích nasbíral deset nominací, další může čekat od středočeské ČSSD, své mateřské organizace. Středočeši se jako poslední sejdou v únoru. Škromach má zatím jen jedinou nominaci, kterou získal v sobotu na Zlínsku. Pardubičtí a jihomoravští sociální demokraté se jednoznačně nevyjádřili pro žádného z kandidátů. Severomoravská ČSSD zároveň nominovala jako statutárního místopředsedu Bohuslava Sobotku, který získal 87 hlasů.

Delegáti i hosté konference vyzvali k rychlému zahájení kampaně před volbami do sněmovny a obecních zastupitelstev v roce 2006. Například Sobotka řekl, že volební rok bude pro ČSSD mimořádnou šancí. "Bude vrcholit hospodářská konjunktura. Už teď víme, že podniky mají sjednané zakázky na dva roky dopředu, inflace bude klesat. Byla by velká smůla, kdybychom toho nevyužili a volby prohráli," řekl Sobotka.

Na konferenci vystoupili oba kandidáti na předsedu ČSSD. Zatímco Škromach kritizoval současnou politiku strany a vyzval k vyslyšení veřejného mínění, Gross se snažil vysvětlit potřebnost nepopulárních kroků. "Lidé nepotřebují mít desetitisícové důchody, ale musí mít pocit, že to s nimi myslíme dobře," řekl. Během své řeči se několikrát ohradil proti Škromachovu vystoupení. "Připadá mi, Zdeňku, jako bys v posledních šesti letech nebyl místopředsedou ČSSD," řekl Gross.

Státní zástupce Jaroslav Dolejší není podle ministra vnitra Františka Bublana nakloněn zveřejnění případů, kterými se zabýval zvláštní policejní tým Mlýn. Nechce osvětlovat případy, protože na některých se ještě pracuje a některé mohou být znovu otevřeny. "Mohlo by to narušit vyšetřování," řekl Bublan v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

O zveřejnění seznamu kauz stojí premiér Stanislav Gross, který tým zřídil, když vedl vnitro. Dolejší ho podle Bublana zveřejní, "pokud mu to umožní zákon". Existuje podezření, že policisté ze skupiny Grossovi předávali citlivé informace. Tým pod Grosse spadal rok a půl. Za tu dobu se v něm vystřídalo 12 lidí. V říjnu 2003 Mlýn převzal náměstek policejního prezidenta Jiří Macháně. Toho potom jako jediného mohl tým informovat o vyšetřování. Podle některých svědectví se ale Gross stýkal s některými členy týmu i poté. Bublan premiéra bránil; nikde podle něj nestojí, že nynější premiér tým řídil, nýbrž ho pouze zřídil, což je právem ministra, uvedl. Podle Bublana se tým věnoval podezření, že někteří policisté předávají citlivé informace lidem vyšetřovaným v hospodářských případech. Důvod, proč Mlýn vznikl a proč se případy nezabývala Inspekce ministra vnitra, vysvětlil Bublan tím, že inspekce nebyla v roce 2002 na úrovni. Neměla prý specialisty na vyšetřování hospodářských kauz.

Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun podal v úterý kvůli existenci utajovaného policejního týmu trestní oznámení. Chystá i další, tentokráte pro podezření ze zločinného spolčení.