Zprávy | Z archivu rubriky


ODS se stala jednoznačným vítězem prvního kola senátních voleb, avšak za týden bude pro ni zřejmě obtížné při finálových duelech takový úspěch zopakovat. Svědčí o tom zkušenosti z předchozích let, kdy právě kandidáti ODS doplatili na to, že se proti nim ve druhém kole voliči soupeřů spojili. Na toto úskalí druhého, rozhodujícího kola senátních voleb, v neděli upozorňovali i politologové, které oslovila ČTK.

Výsledky předchozích senátních voleb a počty hlasů, které kandidáti dostali v prvním kole, stavějí do role jasných favoritů zástupce ODS na Českokrumlovsku, Táborsku, Mělnicku, Liberecku, Jičínsku a Brněnsku. Mírnými favority jsou občanští demokraté na Berounsku, v Praze 10 a 11 a na Kroměřížsku. Druzí nejúspěšnější by mohli být křesťanští demokraté, jejichž kandidáti mají velkou šanci na zvolení na Jihlavsku a Hodonínsku, mírnými favority jsou i na Novojičínsku a Ústeckoorlicku. Posílit pozice KSČM v Senátu by mohli hlavně její kandidáti na Mostecku a Bruntálsku, vítězství možná obhájí i v Ústí nad Labem. Maximum z minima by mohli vytěžit sociální demokraté. Ze tří jejich kandidátů by mohli uspět dva, a to na Olomoucku a Kutnohorsku. Ze dvou kandidátů US-DEU má větší šance na zvolení kandidát v Praze 6, na Pardubicku bude asi duel vyrovnaný. Obtížně odhadnutelný je výsledek i na Karlovarsku, Blanensku, Frýdeckomístecku, v Ostravě a v Brně. V tomto obvodu se možná zopakuje loňský těsný souboj mezi kandidáty ODS a KDU-ČSL. Ve finále doplňovacích senátních voleb je dělilo jen 21 hlasů.

Druhé kolo voleb bude i zkouškou toho, do jaké míry je ČSSD ochotná spolupracovat s KSČM. Kandidáti KSČM totiž budou za týden hned v devíti obvodech bojovat o zvolení s kandidáty ODS, sociální demokraty pak čeká stejné klání s protivníky z ODS ve třech obvodech. Někteří lidé z ČSSD a KSČM dali už před volbami najevo, že by o vzájemnou podporu svých kandidátů stáli.

Přestože někteří dodavatelé potravin nevyloučili, že zdraží své výrobky, ministr zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD) pro tento krok žádný důvod nevidí. Řekl to v nedělním diskusním pořadu Sedmička na TV Nova. Vzhledem k nadúrodě obilovin není podle Palase důvod k růstu cen například pečiva, a protože se obiloviny používají i ke krmení zvířat, mělo by podle něj zlevnit i maso. TV Nova citovala prezidenta Potravinářské komory Jaroslava Camplíka, podle kterého ceny masa porostou o 15 procent, ceny výrobků s vysokým obsahem cukru asi o deset procent, u mléka a mléčných výrobků to bude o pět procent a u pečiva porostou ceny do pěti procent. Podle něj stojí za růstem vstup do EU a otevření trhu. "Já musím odmítnout názor Potravinářské komory, že se musí potraviny v příštím roce zdražit o deset procent. Já nevidím důvod, proč by se takovýmto způsobem měly v průměru potraviny zdražit," prohlásil Palas. Letošní nadúroda obilovin podle něj nevytváří důvod, proč by se mělo zdražovat například pečivo. "Navíc část obilovin je základní nákladovou položkou pro živočišnou výrobu, krmí se obilím, všechny druhy živočichů, a jestliže budou levnější obiloviny, pak bude levnější maso," tvrdí Palas. Chovatelé i zpracovatelé vepřového však poslední dobou hovoří opět o zdražování. Zemědělcům se nelíbí nízké výkupní ceny prasat, které jsou podle jejich názoru pod úrovní nákladů.

V senátních volbách si vedou podle průběžných výsledků hlasování stále nejlépe kandidáti opoziční ODS. Ve čtyřech ze 27 obvodů mají dokonce šanci být zvoleni v prvním kole. Nepříliš dobře to po sečtení hlasů z 65 procent okrsků vypadá s kandidáty vládní ČSSD, kteří v žádném z obvodů nevedli a jen ve čtyřech se drželi na druhém místě. Vyplývá to z výsledků hlasování, které dnes zveřejnil Český statistický úřad na www.volby.cz. Kandidáti ODS podle nich zvítězili nebo vedli v 21 obvodech, v dalších čtyřech byli na druhém místě. Celkově druzí byli zatím zástupci KSČM, kteří si drželi prvenství ve třech obvodech a v dalších šesti obvodech byli druzí. Třetí byla po sečtení zhruba dvou třetin hlasů vládní KDU- ČSL, která měla šanci na vítězství v jednom obvodu, v dalších šesti možná její kandidáti postoupí do finále z druhého místa. Další vládní strana - US-DEU - má dvě želízka v ohni mimo jiné zásluhou Karla Schwarzenberga (ODA), který vyhrál první kolo v Praze 6.

Zasednout v Senátu by mohli ještě kandidáti SNK sdružení nezávislých, kteří v jednom obvodu vedli a ve dvou byli na druhém místě. Po jenom druhém místě zatím drželi také kandidáti hnutí Nezávislí, Evropských demokratů a jeden nezávislý kandidát. Historického úspěchu může dosáhnout Strana zelených - její jediný kandidát Jaromír Šetina se probojoval do finále na Praze 10. Šanci na zvolení senátorem v prvním kole měl se ziskem nadpoloviční většiny hlasů zejména plzeňský primátor Jiří Šneberger (ODS). Jen mírně pod padesátiprocentní hranicí se pohybovali dosavadní táborský senátor ODS Pavel Eybert a českokrumlovský kandidát ODS Tomáš Jirsa.