Zprávy | Z archivu rubriky


Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross je nadále jednoznačným favoritem boje o funkci šéfa strany. Potvrdily to sobotní krajské konference ČSSD, které většinou podpořily právě jeho. Na Grossově převaze nic nezměnilo ani to, že jeho soupeř Zdeněk Škromach dosáhl prvního výraznějšího úspěchu. Na Zlínsku totiž tento nynější místopředseda strany získal vůbec první nominaci na funkci jejího šéfa.

Grosse podpořily pražská, královéhradecká, olomoucká a liberecká organizace ČSSD. Po konferencích, jež se konaly v předchozích týdnech, tak má Gross osm nominací. Jeho stranické akcie posiluje i to, že se daří ministru financí Bohuslavu Sobotkovi, který se chce stát prvním místopředsedou. Sobotka je považován za spojence Grosse ve snaze změnit ČSSD po vzoru britských labouristů tak, aby byla přijatelnější pro střední vrstvy.

Největším překvapením skončila konference na jižní Moravě, kde byl za favorita považován Škromach. Jihomoravská sociální demokracie se nakonec rozhodla nevyjadřovat podporu žádnému z kandidátů. Navíc pro Grosse hlasovalo 55 a pro Škromacha 54 delegátů. Šéfka jihomoravské organizace ČSSD Zuzana Domesová, která se netají sympatiemi ke Škromachovi, rezignovala na funkci.

Některé krajské organizace využily sobotní konference k výběru svých regionálních předsedů. Pražští sociální demokraté si do čela vybrali náměstka primátora hlavního města Petra Hulinského, který porazil ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka, jehož přitom osobně podpořil na konferenci Gross. Hulinský je spojován s bývalým předsedou ČSSD Milošem Zemanem.

Český obchodník se zbraněmi Dalibor Kopp, který byl v západoafrické Libérii zatčen v polovině prosince loňského roku, je na útěku. Podle agentury AFP to v sobotu oznámil zvláštní vyslanec OSN v Libérii Abú Músá. České ministerstvo spravedlnosti požádalo před týdnem o Koppovo vydání. Dvaačtyřicetiletý podnikatel prý zmizel poté, co dostal povolení zřejmě od zkorumpovaného úředníka opustit na 24 hodin vězení, aby se mohl setkat s manželkou a dítětem.

Kopp v sobotu telefonicky Českému rozhlasu tvrdil, že nikam neprchá a že byl normálně propuštěn. Mluvčí resortu spravedlnosti Petr Dimun v první reakci řekl, že ministerstvo opět požádá o Koppovo vydání, pokud se dozví, že byl znovu zatčen.

Músá odmítl sdělit jméno úředního činitele, který takové povolení podepsal. Řekl pouze, že hned, jak se v noci na sobotu o záležitosti dozvěděl, dal příkaz k jeho okamžitému zatčení. Koppa s rodinou ale policie už nenašla. "Pátráme po něm od (pátečního) večera. Tento muž představuje nebezpečí pro celou západní Afriku. Aktivně se účastní vyostřování konfliktů v oblasti tím, že prodává zbraně různým ozbrojeným skupinám. Pustit takového muže na svobodu je samo o sobě nebezpečím pro mírový proces v Libérii," citovala AFP abú Músu.

Podle Radiožurnálu se Kopp chystal v Libérii a v dalších afrických zemích podléhajících zbrojnímu embargu prodat linku na výrobu těžkého kulometu a několik tisíc nábojů do lehkého děla.

Koppa zadržely v Libérii jordánské mírové složky OSN na základě mezinárodního zatykače, který na něj v září loňského roku vydal Městský soud v Brně pro tři různé trestné činy týkající se nelegálního obchodování s vojenským materiálem. Hrozilo mu desetileté vězení. Policie a státní zastupitelství požadovaly již v dubnu, aby byl vzat do vazby. Poté, co soud ale odmítl vydat zatykač, uprchl podnikatel do zahraničí.

Zřízení policejního týmu Mlýn umožnilo nařízení bývalého ministra vnitra Jindřicha Vodičky (ODS). Dokument ministerstva vnitra z roku 1997 byl tajný. Informuje o tom sobotní Právo, které má kopii dokumentu k dispozici. Podle deníku je v textu Vodičkova nařízení stanoveno, že mohou takový tým zřídit ředitelé útvaru policie, policejní prezident nebo ministr vnitra. Specializovaný tým se podle nařízení zřizuje "k zabezpečení odhalování a objasňování trestných činů, které je vzhledem k jejich rozsahu a složitosti obtížné, vyžádá si značné úsilí a nelze je náležitě provést běžnými kriminalistickými postupy a prostředky". Týmu má podle Práva velet policista, který je na odhalování dané trestné činnosti specializován. Vedoucí je podřízený "pouze tomu, kdo svým rozhodnutím tým zřídil, a jemu podává informace o činnosti týmu".

Tým Mlýn zřídil premiér Stanislav Gross v době, kdy byl ministrem vnitra. Podle tisku pro něj policejní skupina sbírala informace. Gross to však odmítá a ve čtvrtek navrhl, aby byly zveřejněny případy, kterými se Mlýn zabýval. Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun podal v úterý kvůli existenci utajovaného policejního týmu Mlýn trestní oznámení. Chystá i další, tentokráte pro podezření ze zločinného spolčení.

Podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Františka Bublana se tým věnoval podezření, že někteří policisté předávají citlivé informace lidem vyšetřovaným v hospodářských kauzách. Kauzy Investiční a Poštovní banky či televize Nova, o kterých spekuloval tisk, však prý podle ministra nešetřil. Důvod, proč Mlýn vznikl a proč se kauzami nezabývala Inspekce ministra vnitra, vysvětlil Bublan tím, že inspekce nebyla v roce 2002 na dobré úrovni. Neměla prý specialisty na šetření hospodářských kauz. O tom, zda policejní tým existoval v souladu se zákony, jednali ve čtvrtek členové sněmovního branného výboru. Neshodli se.