Zprávy | Z archivu rubriky


Český prezident Václav Klaus se neshodl se svým maltským kolegou Edwardem Fenechem-Adamim v pohledu na úspěšnost Evropské unie. Zatímco maltský prezident považuje EU za úspěšný příběh, který postoupí ještě dál díky evropské ústavní smlouvě, Klaus poslední vývoj v EU za úspěšný nepovažuje; navíc cítí "nová nebezpečí".

Maltský prezident v úterý novinářům řekl, že v jeho zemi nebude se schválením ústavní smlouvy EU žádný problém, i kdyby se nepodařilo přesvědčit opozici. Klaus uvedl, že v ČR se názory na evropskou ústavu různí, což podle něj ukazuje, že to bude zřejmě komplikovanější proces než na Maltě. Rovněž se obává, že ústavní smlouva nepovede ke zlepšení osobních svobod a ekonomiky. Česká vláda uvažuje o tom, že by o euroústavě rozhodli lidé v referendu. Na Maltě, ležící ve Středozemním moři, to má být v parlamentu během několika měsíců.

Fenech-Adami je přesvědčen o tom, že EU zaznamenala v poslední době úspěchy jak v ekonomické, tak v sociální oblasti a že životní úroveň v členských zemích roste: "EU je úspěšný příběh - ekonomikou a svým rozvojem a také patrně sociálním vývojem. Není pochyb o tom, že členské země profitují, je to vidět na ekonomickém poli a na úrovni života ve všech členských zemích".

S tím, že EU zaznamenala úspěchy na ekonomickém poli, Klaus nesouhlasí. Podle něj mají někteří lidé jen sen, že EU je silnější, neboť ekonomický růst unie je podle něj každé desetiletí slabší. Klaus prohlásil, že EU ztrácí i vůči ostatním kontinentům: "Nevím, jestli je pravdou nebo pouze snem, že EU je obrovským úspěchem z hlediska ekonomického. Ekonomický růst je každé desetiletí slabší a slabší."

Klaus dále kritizoval bruselské ústředí EU za to, že se prý snaží řídit životy lidí centrálně. To je podle něj největší nebezpečí. Proto se bojí o svobodu lidí a demokracii. "Já cítím nová nebezpečí, která my, kteří jsme přecitlivělí díky komunistické minulosti, možná cítíme silněji než mnozí v Evropě," řekl.

Sto let, které uplynou od narození zakladatelů Osvobozeného divadla Jiřího Voskovce a Jana Wericha, připomenou začátkem února mnoha různými pořady ve vysílání veřejnoprávní i soukromé televize a také Český rozhlas. Ten na stanici Vltava uvede už od 28. ledna střihový cyklus válečného vysílání Voskovce a Wericha, jehož úryvky vydá Radioservis na kompaktní desce. Česká televize kromě řady archivních snímků uvede 5. února vzpomínkový pořad, který režisér Viktor Polesný natočil s Jiřím Suchým, Josefem Vinklářem, Josefem Zímou, Jaroslavou Adamovou, Martinem Štěpánkem, Jiřím Menzelem a dalšími pamětníky. Televize Prima věnuje mimo jiné Werichovu jubileu o den dříve živý dopolední pořad Prima jízda. Na Nově se bude vzpomínat už 29. ledna. "K výročí odvysíláme mimo jiné 29. ledna komedii Miroslava Cikána z roku 1934 U nás v Kocourkově a 5. února rovněž v poledne snímek s Janem Werichem a Jiřím Voskovcem Hej rup!, který ve stejném roce natočil Martin Frič," řekla ČTK mluvčí Novy Veronika Šmítková.

Veřejnoprávní televize ohlašuje na víkend 5. a 6. února dokonce desítku pořadů. Bude mezi nimi aktovka Medvěd, v níž Jan Werich exceloval po boku Stelly Zázvorkové, a kreslený film Eduarda Hofmana z roku 1957 Stvoření světa s Hoffmeisterovým komentářem v přednesu Jana Wericha, kresbami francouzského karikaturisty Jeana Effela a Rychlíkovou hudbou v podání Orchestru Karla Vlacha. Uvedeny budou i dva díly z cyklu Karla Čáslavského Hledání ztraceného času, v němž se věnoval dvojici V+W, dále Svitáčkova adaptace povídky Seana O'Casseyho Uspořená libra s Janem Werichem a Jiřím Sovákem a unikátní záznam inscenace Těžké Barbory z roku 1960 v pražském Divadle ABC, jak ho zkompletovala Alena Berková z archivu České televize. Premiéru na obrazovce měl po osmatřiceti letech v lednu 1998.

"Stanice Praha Českého rozhlasu připomene 6. února Jana Wericha v pořadu Ondřeje Suchého Padesátník. Ve stejný den bude na Vltavě s Janou Klusákovou na téma Jan Werich hovořit teatrolog Vladimír Just," uvedl mluvčí Českého rozhlasu René Zavoral. Divadelní i filmovou tvorbu obou jubilantů připomene stovkami exponátů a doprovodnými programy výstava, která bude od 7. února do konce března otevřena na Staroměstské radnici v Praze.