Zprávy | Z archivu rubriky


Zatímco řada sportovců po Vánocích řeší problémy s přebytečnými kilogramy, běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová je na tom přesně opačně. Čtyřnásobná olympijská medailistka během svátků v závěru minulého roku zhubla. "Vůbec jsem neměla čas, měla jsem spoustu práce, do toho tréninky, takže na nějaké vánoční radovánky a hody mi nezbýval čas," uvedla Neumannová na své internetové stránce. Krátce před Štědrým dnem se pátá běžkyně průběžného pořadí Světového poháru nastěhovala do nového domu na šumavském Zadově, v němž bydlí a ve kterém zároveň plánuje provozovat penzion. "Bylo to sice hodně náročné, ale zase krásné trávit Štědrý den v novém domě," řekla Neumannová. Její dcerka Lucie dostala od Ježíška sáňky, které pak s babičkou hned vyzkoušely. "Lyže samozřejmě vyzkoušíme také, ale Lucka je občas trochu vzteklá a dělá si, co chce. Zatím zůstaneme u saní," uvedla jednatřicetiletá běžkyně, která využívá sněhových podmínek na Šumavě. "Pilně trénuji," dodala. Kvůli otravě z jídla musela vynechat 18. prosince závod v Ramsau, po němž přišla o třetí místo ve Světovém poháru. V seriálu by se měla znovu představit o příštím víkendu v Otepää. "Pokud bude všechno v pořádku, tak bych 6. ledna měla odletět do Estonska na Světový pohár a pak se to zase roztočí naplno," prohlásila lyžařka. Elitní seriál pak zavítá do Česka, kde jsou v plánu 12. ledna sprinty na Karlštejně a o následném víkendu má hostit nejlepší světové běžce na lyžích Nové Město na Moravě. Osud obou závodů však záleží na počasí. "Na Světový pohár doma se moc těším," řekla Neumanová, která nevylučuje, že poběží i v atraktivním prostředí golfového areálu na Karlštejně.

Trojice vážně zraněných Češek, které zůstaly po katastrofě v jihovýchodní Asii hospitalizovány v Thajsku, se zřejmě už brzy vrátí do vlasti. "Během následujících dnů by měly být převezeny do České republiky," řekl ČTK velvyslanec v Thajsku Jiří Šitler s tím, že zdravotní stav zraněných již podle lékařů jejich leteckou přepravu umožní.

V péči thajských lékařů se z těžkých zranění zotavuje modelka Petra Němcová, devítiletá dívka a další žena. Počet hospitalizovaných v postižených oblastech zůstává na třech, informoval v neděli náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda. Jedna žena a dítě jsou v nemocnici v Bangkoku, druhá z žen leží mimo Bangkok, doplnil bez upřesnění Šitler. Podle něj nebudou zraněné přepraveny do Česka současně, termíny transportu nejsou zatím stanoveny. "Převoz budou organizovat rodinní příslušníci ve spolupráci s pojišťovnami a za naší asistence," prohlásil velvyslanec. Devítiletá česká dívka, která má následkem ničivé vlny hluboké řezné rány, se zotavuje po operaci hlavy. Je klientkou ČSOB Pojišťovny, stejně jako Němcová, která má mimo dalších zranění zlomenou pánev. Třetí vážně zraněná žena je pojištěna u Allianz. Při zajišťování péče o tyto Češky velvyslanectví úzce spolupracovalo s Američanem Henry Wildem, který je podle Šitlera jedním z největších expertů na zdravotnictví jihovýchodní Asie. "Dával nám například posudky na nemocnice tak, aby pro naše pacienty byla zajištěna péče na kvalitní úrovni," přiblížil velvyslanec. V případě devítileté dívky navíc Wilde přímo asistoval u zdravotní prohlídky, navštěvoval ji a zhotovil posudky na její zdravotní stav.

Počet Čechů, kteří se po přírodní katastrofě stále neozvali příbuzným nebo úřadům, klesl v neděli odpoledne na 39. ČTK to potvrdil náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda. Ještě ráno čítal seznam 40 českých občanů, o pět méně než v sobotu. Nadále panují vážné obavy o životy pěti Čechů v Thajsku a jednoho na Srí Lance. V Thajsku se nyní neví o 21 lidech, na Srí Lance o 11, v Indonésii o třech. Na ostrovech Andamany a Nikobary stejně jako v Indii se pohřešuje jedna osoba, v Barmě dvě. Dosud má Česko oficiálně potvrzenou jedinou oběť. Rakev s jejími ostatky přepravil z Thajska vojenský speciál, který vezl do Indonésie humanitární pomoc a v neděli se vrátil do Prahy. S dosud nezvěstnými Čechy se ministerstvo zahraničí pokouší navázat kontakt i pomocí sms zpráv, kterými je vyzývá, aby se telefonicky ozvali, pokud jsou v nouzi. Náměstek ministra zahraničí dodal, že v pondělí, úterý a pátek poletí do krizových oblastí linky ČSA se zásilkami balené vody. Zároveň vyzval občany hlavně k peněžním příspěvkům. "Preferujeme velmi intenzivně finanční pomoc," sdělil. Některá forma pomoci může být neefektivní. Podle ministra nemůže být hodnota humanitárního materiálu nižší než cena dopravy do postižených lokalit. Pondělního jednání krizového štábu se vedle premiéra zúčastní i ministři zahraničí, vnitra, průmyslu a obchodu, zdravotnictví, obrany, financí a místního rozvoje. V úterý se má situací v jihovýchodní Asii na mimořádném zasedání zabývat vláda. Jednat má například o dalších krocích Česka při pomoci postiženým oblastem. "Bude rozhodnuto o první části naší pomoci, kterou pracovně nazývám deset plus pět," připomněl ministr Svoboda 15 milionů korun, které byly uvolněny na pomoc. O vlastní obnově se zřejmě rozhodovat nebude, dodal ministr. Premiér Stanislav Gross již v sobotu oznámil, že Česká republika by měla sjednotit humanitární pomoc Asii s aktivitami celé Evropské unie, a to včetně obnovy. Stejný názor má i ministr zahraničí. O koordinaci pomoci hovořil s lucemburským ministrem zahraničí, jehož země je předsednickou zemí EU.

Při manipulaci se zábavnou pyrotechnikou se kolem novoroční půlnoci těžce zranil devatenáctiletý mladík v Hnanicích na Znojemsku. Po převozu do nemocnice na následky zranění zemřel. Mluvčí znojemské policie uvedla, že nyní se vyšetřuje především to, s jakou pyrotechnikou a jak manipuloval a kde byla zakoupena. Podle dosavadních informací šlo o asi 80 centimetrů dlouhou raketu o průměru deset centimetrů. Policisté zjišťují, zda nebyla podomácku vyrobená. Mladíka našla asi deset minut po půlnoci před místní restaurací skupina lidí, která zde měla zřejmě soukromou silvestrovskou oslavu a odpalovala petardy. Po skončení ohňostroje objevili zraněného a zavolali záchranku. Muž zasažený světlicí do hrudníku byl převezen do nemocnice, asi v 01:40 pak zemřel. Policie bude vyslýchat svědky události a nařídí soudní pitvu, která má určit rozsah zranění a co bylo příčinou smrti, řekla ČTK mluvčí. Výsledky pitvy budou známé v příštím týdnu. Na silvestrovské odpalování pyrotechniky zřejmě doplatila také 61letá žena v Brně-Bystrci. Krátce po půlnoci otevřela balkónové okno, aby se podívala na oslavy, a byla poraněna na hrudníku. Se zraněním byla převezena do nemocnice, kde byla operována a bude zřejmě v pořádku. Policie nyní případ šetří. Také brněnská městská police řešila šest minut po půlnoci na centrálním náměstí Svobody poranění pyrotechnikou. Jeden z výrobků totiž narazil třiadvacetileté ženě do obličeje. Zraněná žena byla převezena do nemocnice. Zbylé rakety, petardy i světlice ale lidé v Brně odpalovali ještě v sobotu a okolo 13:00 se při manipulaci s petardami lehce zranil i dvanáctiletý chlapec z Brna-Bystrce, uvedl mluvčí brněnských strážníků.

Celkem 45 jmen čítá k sobotnímu dni seznam českých občanů, kteří se po zemětřesení v jihovýchodní Asii stále neozvali svým blízkým doma ani českým úřadům. Ještě v pátek to byl dvojnásobek. Nadále přitom panují vážné obavy o životy pěti Čechů v Thajsku a jednoho na Srí Lance. Dosud má ale Česko oficiálně potvrzenou jedinou oběť - mladou ženu v Thajsku. "Máme 45 nekontaktovaných osob, nemáme žádné další potvrzené úmrtí," řekl novinářům náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda po sobotním jednání krizového štábu, jehož se zúčastnil i premiér Stanislav Gross. Na úterý 4. ledna naplánoval mimořádné zasedání vlády k situaci v jihovýchodní Asii. Jednat má například o dalších krocích České republiky při pomoci postiženým oblastem. V souvislosti s nezvěstnými českými turisty se ministerstvo zahraničí snaží od jejich příbuzných získat další informace, které by pomohly při identifikaci pohřešovaných. Ke jménu a příjmení nyní požaduje doplnit věk, pohlaví, výšku, váhu, barvu kůže a vlasů, mateřská znaménka, jizvy i tetování. Vítaná bude i aktuální fotografie a například údaje o špercích či místě, kde se pohřešovaný nacházel při posledním kontaktu. "Upřesnění k hledaným osobám pošleme do příslušných destinací, kde naši lidé nebo místní úřady budou s těmito údaji pracovat," řekl Svoboda. Podle českého velvyslance v Thajsku Jiřího Šitlera, který je nyní na ostrově Pchúket, přestává být ale vizuální identifikace zemřelých lidí možná. Nadále bude možná pouze vědeckými metodami. "Z hlediska našeho velvyslanectví už při tom nemůžeme asistovat," řekl ČTK Šitler při sobotním dopoledním telefonátu. Pracovníci velvyslanectví podle něho prošli všechny místní nemocnice. Mezi pacienty, kteří byli v bezvědomí, nenašli nikoho, kdo by odpovídal fotografiím pohřešovaných Čechů. Řada postižených lidí byla ale podle velvyslance převezena jinam, třeba do Bangkoku. I v těchto lokalitách bude velvyslanectví zraněné v nemocnicích prověřovat. Ze 45 pohřešovaných Čechů patří jen pět lidí ke klientům cestovních kanceláří. V Thajsku se neví o 24 Češích, na Srí Lance o 11, v Indonésii o šesti. Na ostrovech Andamany a Nikobary stejně jako v Barmě se pohřešuje jedna osoba, v Indii dvě. Svoboda připustil, že seznam nezvěstných nemusí být úplný. Ministerstvo se s pohřešovanými pokouší navázat kontakt i pomocí sms zpráv, kterými je vyzývá, aby se telefonicky ozvali, pokud jsou v nouzi. "V důsledku této akce odhadujeme, že se přihlásilo a navázalo kontakt přibližně deset osob," konstatoval náměstek. Horké linky ministerstva nadále pracují 24 hodin denně. Navrátilce z postižených zemí v sobotu vyzval svaz zdravotních pojišťoven, aby při příznacích nemoci či nevolnosti vyhledali lékaře. V případě potřeby jakékoli pomoci či rady ohledně zdravotního stavu se mají obrátit na zdravotní pojišťovnu, u které jsou pojištěni.

Oslavy příchodu nového roku byly letos v ulicích metropole z pohledu policie, hasičů i záchranné služby klidnější než v letech předchozích. Přímo v souvislosti se silvestrovským veselím nebylo zaznamenáno závažné zranění ani velká škoda na majetku v důsledku požáru. Přesto v centru Prahy zemřel nad ránem šestadvacetiletý Bulhar, který byl pobodán při potyčce skupinky cizinců. V metru u stanice Florenc na trase B přejela ráno souprava mladého muže z Děčína, který spadl do kolejiště. Rovněž zemřel. Vážné zranění si vyžádala dopravní nehoda ve Vršovicích. "Byly nějaké rvačky v restauračních zařízeních, nějaké případy útoků na veřejného činitele, ale jinak nebyl v souvislosti s oslavami zaznamenán žádný závažný konflikt," řekla ČTK mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Noc se přesto podle ní bez incidentu s tragickým koncem neobešla, kriminalisté případ prověřují jako podezření z vraždy a pokusu o další. Kolem 03:00 vypukl konflikt mezi skupinou cizinců v ulici Rytířská na Můstku. Dvojice rusky hovořících mužů tam podle mluvčí zaútočila na jiné tři cizince, z nichž jeden - šestadvacetiletý Bulhar - po pobodání zemřel. Německy hovořící muž utrpěl lehké zranění a skončil na chirurgii. "Údajně byl zraněn ještě jeden muž, ale ten podle svědků utekl dřív, než přijela policie," přiblížila mluvčí. Dva podezřelé se policistům podařilo zadržet teprve pod pohrůžkou použití služební zbraně. K varovnému výstřelu nakonec nemuseli přistoupit a stačila jim jen pouta. Kriminalisté už stanovili několik vyšetřovacích verzí, motiv ale zatím neznají, neboť ještě nevyslechli všechny aktéry incidentu. "Každý navíc tvrdí něco jiného," poznamenala Miklíková.