Zprávy | Z archivu rubriky


Podle stínového ministra vnitra ODS Ivana Langera existuje podezření, že policie při vyšetřování kauzy údajného uplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky postupovala nezákonně. V diskusním pořadu České televize naznačil, že policie vytvářela tlak na svědkyně. Podle jeho informací tlačila na Dalíkovy známé Šárku Froňkovou a Radmilu Ondříškovou. Čtvrtečním zadržením asistenta šéfa ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka ukázala, že není objektivní, nezávislá ani profesionální. Případ údajného desetimilionového úplatku vyšetřuje pouze v jedné verzi, a to v té, která dává za pravdu poslanci vládní Unie svobody Kořistkovi. Na případ by podle Langra měla dohlédnout nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Ministr vnitra František Bublan ale vyšetřování označil za naprosto standardní. Langrovo obvinění považuje za zastrašování policie. Za snahu najít objektivní řešení případu považuje Bublan návrh Langrova stranického kolegy Vlastimila Tlustého vyslechnout všechny tři aktéry kauzy na detektoru lži v zahraničí. Langer považuje Tlustého návrh za názor laika, který se moc dobře neorientuje. Policie viní Dalíka s Večerkem z toho, že Kořistkovi při červencové schůzce nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu. Oba jsou stíháni jako spolupachatelé trestného činu vůči veřejnému činiteli. Za to by jim v případě prokázání viny hrozil rok až pět let vězení. Dalík i Večerek od počátku obvinění odmítají.

Stínový ministr vnitra ODS a místopředseda Poslanecké sněmovny Ivan Langer si myslí, že premiér Stanislav Gross by měl odstoupit, kdyby byla pravda, že byl s jeho vědomím odposloucháván šéf sekce předsedy vlády Zdeněk Šarapatka. Ten podle České televize požaduje, aby případ prošetřila komisi pro kontrolu použití operativní techniky. Šarapatka v tisku tvrdí, že ho s premiérovým vědomím nechal odposlouchávat bývalý vedoucí úřadu vlády Pavel Přibyl. Jeho nástupce Aleš Šulc Šarapatkovo tvrzení částečně potvrdil. "Vím, že si pan Přibyl nechal zkontrolovat, komu pan Šarapatka volal. Šlo o výpis hovorů, ne o jejich obsahy, pokud vím," řekl Šulc. Nedokázal však vysvětlit, jak si mohl Přibyl, který v té době již nebyl ve vládní funkci, tyto výpisy obstarat.

Mluvčí vlády Věra Dušková řekla, že Šarapatkovy výroky jsou nesmyslné. Zopakovala, že odposlech povoluje na žádost policie soud. Kontrola výpisu účtu podřízených je podle Duškové právem každého šéfa na úřadu. Že by takový výpis mohl Přibyl získat i v době, kdy už úřad nevedl, ale mluvčí považuje za "technicky nemožné".

Langer vyzval Grosse, aby se k obvinění, jež vznesl Šarapatka, jasně vyjádřil. Současně vyzval policii a její vedení, aby neprodleně zahájily šetření, zda a kým byl Šarapatka odposloucháván, na základě jakého podezření, zda byl odposlech schválen a jak se údaje z něho mohly dostat do rukou Přibyla, který rezignoval na místo šéfa úřadu vlády v srpnu poté, co se zvedla kritika proti jeho předlistopadovému působení u pohotovostního pluku komunistického Sboru národní bezpečnosti.