Zprávy | Z archivu rubriky


V senátních volbách si vedou podle průběžných výsledků hlasování stále nejlépe kandidáti opoziční ODS. Ve čtyřech ze 27 obvodů mají dokonce šanci být zvoleni v prvním kole. Nepříliš dobře to po sečtení hlasů z 65 procent okrsků vypadá s kandidáty vládní ČSSD, kteří v žádném z obvodů nevedli a jen ve čtyřech se drželi na druhém místě. Vyplývá to z výsledků hlasování, které dnes zveřejnil Český statistický úřad na www.volby.cz. Kandidáti ODS podle nich zvítězili nebo vedli v 21 obvodech, v dalších čtyřech byli na druhém místě. Celkově druzí byli zatím zástupci KSČM, kteří si drželi prvenství ve třech obvodech a v dalších šesti obvodech byli druzí. Třetí byla po sečtení zhruba dvou třetin hlasů vládní KDU- ČSL, která měla šanci na vítězství v jednom obvodu, v dalších šesti možná její kandidáti postoupí do finále z druhého místa. Další vládní strana - US-DEU - má dvě želízka v ohni mimo jiné zásluhou Karla Schwarzenberga (ODA), který vyhrál první kolo v Praze 6.

Zasednout v Senátu by mohli ještě kandidáti SNK sdružení nezávislých, kteří v jednom obvodu vedli a ve dvou byli na druhém místě. Po jenom druhém místě zatím drželi také kandidáti hnutí Nezávislí, Evropských demokratů a jeden nezávislý kandidát. Historického úspěchu může dosáhnout Strana zelených - její jediný kandidát Jaromír Šetina se probojoval do finále na Praze 10. Šanci na zvolení senátorem v prvním kole měl se ziskem nadpoloviční většiny hlasů zejména plzeňský primátor Jiří Šneberger (ODS). Jen mírně pod padesátiprocentní hranicí se pohybovali dosavadní táborský senátor ODS Pavel Eybert a českokrumlovský kandidát ODS Tomáš Jirsa.

Opilí fanoušci, kteří demolují stadion či házejí kameny na policisty. To je v poslední době častý obrázek z českých fotbalových stadionů. Brutalita a agresivita radikálních fandů stále roste. S ní se zvětšují i policejní opatření, které mnohdy připomínají manévry. Při každém rizikovém utkání jsou nasazeny stovky policistů, což stojí statisíce až miliony korun. Většinou jen kvůli hrstce násilníků, kteří se na stadion přišli vyřádit. Stovky policistů dnes proto na ostravském fotbalovém stadionu Bazaly nacvičovaly zásah proti agresivním fanouškům. Jedno z největších cvičení svého druhu v České republice uspořádali v reakci na stále častější výtržnosti při zápasech. Podobná akce se konala začátkem října v Teplicích. Během dnešního cvičení se policisté snažili rekonstruovat situaci, kterou museli řešit letos v březnu. Tehdy v Ostravě řádili příznivci Brna. Při cestě z vlakového nádraží ke stadionu zdemolovali dva autobusy dopravního podniku. Nové zkušenosti mohou zasahující policisté využít ještě dnes odpoledne. Do moravskoslezské metropole totiž opět přijedou příznivci brněnského klubu, který se utká s Baníkem. Fanoušci Baníku, Brna a Sparty patří mezi nejproblémovější a policejní opatření při každém problémovém utkání stojí i několik stovek tisíc korun. Policie proto v rámci úspor cvičení připravila ve stejný den, kdy se bude v Ostravě konat rizikový zápas.

V krajských volbách vítězí podle průběžných výsledků opoziční ODS. Po sečtení téměř 80 procent okrsků vedou občanští demokraté ve 12 ze 13 krajů, pouze v Jihomoravském kraji svádí těsný souboj s lidovci. Volební účast se pohybuje kolem 29 procent.

V Královéhradeckém kraji vede ODS s téměř 40 procenty hlasů před KSČM se ziskem téměř 17 procent a ČSSD s téměř 12 procenty hlasů. V Pardubickém kraji vítězí ODS se ziskem zhruba třetiny hlasů, druhá Koalice pro Pardubický kraj obdržela téměř 24 procent hlasů a třetí KSČM skoro 19 procent.

Na Vysočině mají první občanští demokraté zhruba 29 procent hlasů, zisk druhých komunistů a třetích lidovců se pohybuje kolem 21 procent. V Olomouckém kraji vede ODS se ziskem téměř 29 procent před KSČM s 23 procenty, o třetí místo soupeří sociální demokraté a lidovci. V Moravskoslezském kraji se zisk vedoucích občanských demokratů pohybuje kolem 38 procent, druzí komunisté mají 23 procent a třetí ČSSD téměř 16 procent hlasů.

V Jihomoravském kraji těsně vedou lidovci s 26 procenty hlasů. Za nimi jsou s téměř stejným skóre občanští demokraté. Třetí komunisté mají 19 procent. Ve Zlínském kraji jsou v čele občanští demokraté s 30 procenty hlasů před lidovci s 23 procenty a komunisty s 15 procenty.

V Jihočeském kraji vítězí jasně ODS s 44 procenty. Za ní jsou komunisté s 20 procenty a ČSSD s 13 procenty. V Plzeňském kraji vede ODS s 41 procenty před KSČM s 21 procenty a ČSSD s 15 procenty.

Ve Středočeském kraji vede ODS s téměř 44 procenty hlasů před KSČM s téměř 20 procenty, následuje je ČSSD, která zatím dostala 17 procent hlasů.

V Karlovarském kraji také vede ODS, která zatím obdržela 39 procent hlasů, za ní se umístila KSČM s 25 procenty hlasů, na třetím místě je ČSSD se 16 procenty. Na Ústecku po sečtení tří čtvrtin hlasů vede ODS s 39 procenty před KSČM s 25 procent hlasů, následovanou ČSSD, která zatím dostala 15 procent hlasů.

I v Libereckém kraji, kde byly sečteny dvě třetiny hlasů, zatím vítězí občanští demokraté s 37 procenty před KSČM se 17 procent hlasů a Stranou pro otevřenou společnost s necelými 11 procenty odevzdaných lístků.