Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus prohlásil, že kabinet Stanislava Grosse bagatelizuje podpis evropské ústavní smlouvy. Klaus kritizuje fakt, že smlouvu schválila vláda těsně před podpisem a neumožnila vážnější diskusi. Vadí mu i to, že až na poslední chvíli dostal od ministerstva zahraničí návrh, aby jmenoval náhradníky, kteří za něho pojedou v pátek smlouvu do Říma podepsat. "Vnímám velmi rozpačitě to, že takovou zásadní věc, jako je podpis smlouvy o evropské ústavě, schválila naše vláda až ve středu. Že to schválila, aniž by se to stalo jakoukoli vážnější diskusí v naší zemi. Je to jakoby neudálost, kterou se vláda snažila zbagatelizovat, a to je špatně," řekl Klaus.

Vláda ve středu rozhodla, že smlouvu za Českou republiku slavnostně podepíše premiér Stanislav Gross a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Kritik euroústavy Klaus odmítl dokument stvrdit. O způsobu ratifikace zatím politická reprezentace nerozhodla. Všeobecně se předpokládá, že čeští občané rozhodnou o ústavní smlouvě v referendu. Zatímco páteční podpis bude jen formalitou a slavnostní ceremonií se společným obědem a společnou fotografií evropských lídrů, ratifikační proces očekává Brusel s obavami. Kdyby totiž ratifikace selhala v jediné zemi, nevstoupí text v platnost a bude dál platit dosavadní stav.

Premiér Stanislav Gross byl Klausovým vyjádřením překvapen. "Já mám pocit, že pan prezident přeci jenom začíná v tuto chvíli zbytečně eskalovat některé problémy, protože my jsme spolu o tom, kdo pojede do Říma, hovořili tak před šesti sedmi týdny. To si, myslím, že je dostatečně dlouhá doba, takže tomu moc nerozumím," řekl novinářům.

Byla to jedna z nejslavnějších bitev v britských dějinách. Během letních měsíců roku 1940 se nad Londýnem a jihovýchodní Anglií rozhodovalo o dalším vývoji druhé světové války. Hitler byl v bitvě o Británii vůbec poprvé poražen. Přesto nemá tato událost v Londýně žádný památník. Přípravný výbor v čele s lordem Normanem Tebbitem se snaží toto historické opomenutí odstranit a v létě příštího roku, k 65. výročí bitvy by měl na nábřeží Temže nedaleko od budovy parlamentu památník stát. Budou na něm jména všech 2936 pilotů z 15 zemí, kteří se bitvy na straně Británie zúčastnili, tedy i 89 letců z Československa.

Mezi českými účastníky byl i Josef František, který patřil k největším leteckým esům celé bitvy. Během několika týdnů sestřelil 17 Němců. V té době byli jen dva piloti v celém královském letectvu, kteří měli ještě lepší skóre. František zahynul při přistání 8. října 1940. Na památníku bude také jméno Karel "Kut" Kuttelwascher, který byl se 20 sestřely (18 potvrzených a 2 pravděpodobné) během války nejlepším českým pilotem. Je mezi nimi i jméno Františka "Dollyho" Doležala, jeden z jehož spitfirů dosud létá při exhibicích z letiště v Old Warden Park severně od Londýna. Tento spitfire se sice na rozdíl od pilota nezúčastnil vlastní bitvy o Británii, ale zahrál si pak ve slavném filmu o ní z roku 1969. I proto se na sbírce na stavbu londýnského památníku podílí Česká republika, která přispěje 53.000 librami (2,5 milionu korun) na projekt za 1,6 milionu liber.