Zprávy | Z archivu rubriky


Asistent šéfa ODS Marek Dalík a lobbista Jan Večerek, stíhaní za podplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky, podezírají ostravského státního zástupce Martina Fraše z podjatosti. Spatřují ji v tom, že Fraš údajně dopředu policii bez podkladů slíbil, že pro obviněné navrhne vazbu.

Podle informací obhájce obou obviněných Stanislava Devátého se Fraš na uvalení vazby předem bez podkladů domluvil s náměstkem policejního prezidia Jaroslavem Macháněm, přičemž spis k případu putoval k Frašovi až vrtulníkem, kterým policie do Ostravy posílala i zatčeného Dalíka a Večerka. "Myslíme si, že tento člověk, který dopředu vyjádřil svůj názor na celou kauzu, nemůže rozhodovat o naší stížnosti proti usnesení o zahájení trestního stíhání," zdůraznil Devátý. Pokud Fraš řekne, že podjatý není, Devátý podá proti jeho vyjádření stížnost.

Frašův nadřízený Josef Bláha ale nakonec rozhodl, že návrh na uvalení vazby nebude soudu předložen. Verdikt vyvolal vlnu stížností. Devátý si u zastupitelství stěžuje na neadekvátní postup policie, Macháně zase na postup žalobců nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové. Ta připustila, že státní zastupitelství bylo při rozhodování o vazbě v případě Dalíka a Večerka nejednotné. Krajské zastupitelství, nadřízené Bláhovu okresnímu, nyní okolnosti kolem rozhodování o vazbě prověřuje. Do konce týdne by měla být prověrka správnosti postupu žalobců uzavřena.

Území Dolní Lutyně na Karvinsku je poslední možnost pro vybudování strategické průmyslové zóny v Moravskoslezském kraji a ministerstvo životního prostředí by tomuto záměru nemělo stát v cestě. Místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn to řekl při zahájení Investičního fóra v Ostravě. Průmyslová zóna by se podle Jahna měla dokončit i za cenu přestěhování chráněných ptáků motáků, kteří na území přežívají. Ministerstvo životního prostředí chce na stejném území vyhlásit ptačí rezervaci v rámci projektu Natura 2000. Jahn rovněž přiznal, že stát nemá peníze na dobudování všech připravených průmyslových zón a že zatím ani nejedná s takovým investorem, který by mohl do zóny Dolní Lutyně vstoupit. Zdůraznil, že by se do budování zón měly zapojit také privátní zdroje.

Odchod investorů z průmyslových zón je podle vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna věc, se kterou se musí počítat. Jahn to řekl v reakci na avizované stěhování zlínské firmy Graddo z Karviné na Ukrajinu. Firma byla jedním z prvních investorů v průmyslové zóně v Karviné, kde dosud ve výrobě kabelových svazků do automobilů zaměstnává okolo 300 lidí. "Cena práce v České republice roste a naše konkurenceschopnost do budoucna bude spíše záviset na kvalitě pracovních sil, na infrastruktuře pro výzkum a vývoj a podobně," uvedl Jahn s tím, že je proto třeba, aby rostla kvalita a objem výuky na školách.

Přerovský soudce kvůli hlasitým protestům příznivců Vladimíra Hučína pod okny přerovského okresního soudu přerušil proces s tímto bývalým důstojníkem BIS. Rozhodnutí předcházel ostrý střet demonstrantů s policií, kteří museli aktivisty násilně vyvést z budovy soudu. Při incidentu jeden důchodce zkolaboval a jedna žena si zranila nohu. Soudce přerušením vyhověl zároveň i přání obou Hučínových obhájců. "Nejsme schopni za těchto okolností v jednání pokračovat. Naposledy jsem takový zákrok zažil v roce 1988," uvedl Hučínův obhájce Stanislav Devátý.

Situace na chodbě přerovského soudu vyhrotila poté, co několik desítek lidí neuposlechlo nařízení justiční stráže, aby opustili soud. Příkaz jim dal soudce Jelínek, kterého hlasité skandování příznivců za dveřmi soudu rušilo. Tři desítky policistů poté po jednom násilně odváděly aktivisty před budovu soudu. Mnozí si na protest lehali na zem. Mezi prvními násilně vyvedenými byl i herec Oldřich Kaiser, který se přijel na proces podívat z vlastního zájmu. Incident měl podle demonstrujících na svědomí soudce Jelínek, který jim nedovolil účastnit se soudního líčení. "Znovu opakuji, že jednání nebylo možné otevřít pro veřejnost. Pan Hučín byl téměř deset let pracovníkem tajné služby, probírají se tady utajované skutečnosti a nic se na tom nezměnilo," uvedl soudce.

Příznivci Hučína prostřednictvím veřejného dopisu vyzvali premiéra, ministra vnitra a policejního prezidenta k okamžitému odstoupení. Důvodem je podle nich údajný brutální policejní zákrok. Tvrdí, že směřoval především proti starým lidem, bývalým politickým vězňům z 50.let. "Odmítáme nařčení, že jsme komunistická policie s totalitními manýry," řekla k tomu ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová s tím, že k rezignaci policejního prezidenta Jiřího Koláře není žádný důvod. "Jednání u soudu vygradovalo natolik, že bezpečnostní složky byly předsedou senátu požádány, aby vzdálily osoby z budovy soudu. A to proběhlo naprosto v souladu se zákonem," zdůraznila. Podle Lucie Uhlířové z prezidia řeší adekvátnost zákroku policistů kontrolní útvar severomoravské policejní správy.

Bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína viní žaloba ze šesti trestných činů. Podle státního zástupce v 90. letech jako důstojník BIS vyvolával v lidech pocit ohrožení levicovým extremismem, přechovával tajné materiály, neoprávněně shromažďoval osobní data a nelegálně držel zbraně a výbušniny.