Zprávy | Z archivu rubriky


Na projekty rozvojové spolupráce při vzdělávání Iráčanů vyčlenila Česká republika letos 12 milionů korun, řekl ve středu ministr zahraničí Cyril Svoboda. Především česká pomoc Iráku byla tématem jeho středečního rozhovoru s iráckým ministrem kultury Mufídem Džazajrím. Letos se sešli už podruhé. Džazajrí zdůraznil, že Irák potřebuje pomoc materiální, protože v mnoha oblastech začíná téměř od nuly, ale potřebná je i pomoc při rekonstrukci "lidských duší". "Jestliže chceme budovat demokratický systém v naší zemi, tak to můžeme jedině se zdravými, kulturními lidmi, kteří mají vědomosti na úrovni," vysvětlil. Od ledna prošlo pět iráckých diplomatů čtyřtýdenním kurzem na diplomatické akademii ministerstva zahraničí. Iráčané mohou snadněji studovat například na univerzitě v Hradci Králové. Loni v říjnu se začali školit právníci, na přelomu srpna a září začíná dvoutýdenní kurz pro padesátku iráckých soudců. Česko také pomáhá se školením lékařů, pracovníků civilních letištních správ a podobně. Čeští vojenští policisté budou do konce roku školit iráckou policii nedaleko jihoirácké Basry, o jejich případném dalším nasazení se podle Svobody ještě bude jednat. Ministr také zdůraznil velké obchodní projekty, mezi nejvýznačnější patří například obnova rafinerie u Basry. "Česká republika je ze zemí v Evropě, které byly na straně koalice v úspěšnosti na prvním místě. Podařilo se nám podepsat kontrakty za řadu milionů dolarů," poznamenal Svoboda. Kromě rafinerie připomněl dodávku neprůstřelných vest nebo nákladních aut z Tatry Kopřivnice.

Bývalý šéf Harvardských fondů Viktor Kožený, který je v Česku a Spojených státech stíhán za rozsáhlé podvody, zažaloval v úterý u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku "vládu ČSSD". "Po desetiletí bolševici ČSSD očerňovali a hanobili mou osobu a přišel čas zúčtování," napsal ve středu Kožený v prohlášení ČTK. Sociální demokracie podle Koženého při svém vládnutí porušila úmluvu o lidských právech a svobodách, kterou Česká republika podepsala. Žaloba je podle Koženého podána v zájmu všech občanů ČR, zejména podnikatelů. "Předáci této strany (ČSSD) se chovají posledních 12 let jako bolševická diktatura," uvedl Kožený. Žalobou chce českým občanům dokázat, že privatizace se uskutečnila v souladu se zákonem a že on sám zná právo lépe než sociální demokraté. Zástupci vlády považují za zbytečné Koženého žalobu komentovat. "Je otázka svobodné vůle pana Koženého, ke kterému soudu se obrátí. A pak je otázka nezávislosti tohoto soudu, aby celou věc posoudil," řekla novinářům mluvčí kabinetu Věra Dušková. "Není žádný důvod, proč by členové vlády měli komentovat jednání pana Koženého, který má několikeré státní občanství," dodal ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Kožený je v České republice stíhán jako uprchlý pro rozsáhlé podvody. Žije na Bahamských ostrovech, které nemají s Českem diplomatické styky ani smlouvu o právní pomoci. Soud v Nassau předloni dokonce nevyhověl české žádosti, aby bahamské úřady doručily Koženému obvinění. Policie jej proto začala stíhat jako uprchlého a soud na něj vydal mezinárodní zatykač.

Prezident Václav Klaus se ve středu spolu se svým kazašským protějškem Nursultanem Nazarbajevem zúčastnil oslav 70. výročí založení národní univerzity Al-Farabiho v kazašském městě Almaty. Při této příležitosti převzal Klaus čestný doktorát. Uvedl, že podobných ocenění se mu už v životě dostalo mnoho, nikdy však v Asii. Na oba prezidenty čekal v areálu školy nekonečně dlouhý špalír skandujících studentů s mávátky. Poté hlavy států položily základní kámen univerzitní knihovny. Klaus a Nazarbajev zhlédli části několika vystoupení tanečníků v pestrobarevných kostýmech. Téměř každý detail oslav neodbytně připomínal sovětskou minulost Kazachstánu. Klaus, který ve středu zahájil oficiální návštěvu Střední Asie, oceňuje na Kazachstánu to, že je navzdory problematičnosti regionu stabilní zemí. Návštěva by podle něj měla být impulzem k prohloubení vzájemných vztahů v mnoha oblastech. "Dělí nás sice tisíce kilometrů, ale přesto je nám Kazachstán v mnoha věcech velmi blízký," uvedl. Kazaši připravili českému prezidentovi velkolepé přijetí. Dlouhou cestu z letiště do hotelu lemovalo množství vlajek zdravících českou delegaci, kolem silnice stáli vojáci a policisté v pozoru. Obrovský aplaus během předávání doktorátu a po Klausově následném projevu byl jen pokračováním vzdání holdu hlavě českého státu. Podobně vřele a ve velkém stylu byl český prezident přijat na jaře v Číně. Klausův předchůdce Václav Havel Kazachstán v roli hlavy státu nikdy nenavštívil. Cesty evropských prezidentů do této oblasti jsou spíše ojedinělé.