Zprávy | Z archivu rubriky


Poslanec Unie svobody-DEU Zdeněk Kořistka trvá na tom, že mu koncem července asistent předsedy ODS Mirka Topolánka Marek Dalík a lobbista Jan Večerek nabízeli deset milionů za to, že nepodpoří vládu. "Ta nabídka zazněla," řekl v pondělí ČTK Kořistka. Dalík i Večerek to však popírají a zvažují, že na zákonodárce vládní strany podají trestní oznámení. Také ODS nabízení úplatku kategoricky odmítla, žádá policejní vyšetřování a tvrdí, že Kořistka si obvinění vymyslel. Kořistka považuje vyjádření obou aktérů schůzky za absurdní a nevěrohodná. "Tito lidé pravděpodobně usoudili, že má výpověď na policii bude pro ně nepříznivá, a tak začali takto argumentovat. Já tyto jejich argumenty samozřejmě odmítám," uvedl. Podle svých slov si uvědomuje, že dokázat korupci bude velmi těžké. "Nedělám si iluze o tom, že (Dalík a Večerek) na policii všechno popřou a řeknou, že jsme se bavili o fotbale a nepodstatných věcech," dodal. Nechce ale, aby kauza vyzněla do ztracena. Věří, že policie případ důkladně vyšetří a dotáhne do konce. Vyzval také své kolegy poslance, aby také oni zveřejnili podobné zkušenosti s politickou korupcí. Zatím jej vyslyšel jen další unionistický poslanec Robert Vokáč. Uvedl, že jej zástupci ODS kontaktovali, peníze mu prý ale nikdo nenabízel. "Bude hrozně důležité, jestli někdo další najde odvahu a řekne, že je ODS kontaktovala. Pak by se ukázalo, že to není výmysl, ale jednoznačná praxe," soudí Kořistka.

O senátorské křeslo po Vladimíru Železném budou na Znojemsku v říjnových doplňovacích volbách bojovat kandidáti pěti stran. Post bývalého ředitele TV Nova se uvolnil při nedávných volbách do europarlamentu, v nichž Železný uspěl za hnutí Nezávislí. Do nynějších voleb vysílají své kandidáty ČSSD, KDU-ČSL, US-DEU, ODS a KSČM. V pondělí vypršel termín, do kdy mohla politická uskupení podávat kandidátky do voleb. "Všechny prověříme a pokud budou v pořádku, tak by se první kolo voleb mělo konat osmého a devátého října," řekl v pondělí ČTK Jindřich Budín ze znojemské radnice. Železný se stal senátorem za Znojemsko ve volbách v roce 2002. Jako jediný kandidát tehdy získal tento post v prvním kole. V něm získal nadpoloviční většinu hlasů těch voličů, kteří přišli k urnám. Hlas mu dalo téměř 51 procent voličů. Železný při volební kampani objel všech 148 obcí okresu, stejnou strategii ale tentokrát žádný kandidát nechystá. Lidovci postaví do voleb náměstka ministryně zdravotnictví Milana Špačka. Ten byl již kdysi senátorem za Znojemsko. Svůj post ale ve volebním boji s Železným neobhájil. "Pro obyvatele Znojemska je náš kandidát dobře známou tváří. Doufáme, že post znojemského senátora získáme zpět," řekl ČTK šéf jihomoravských lidovců Stanislav Juránek, který je jihomoravským hejtmanem. ODS navrhuje na post senátora politicky nezávislého podnikatele Jaroslava Paříka, který je viceprezidentem a spolumajitelem české pekárenské skupiny Delta Pekárny.

Nové vládě premiéra Stanislava Grosse důvěřuje jen 42 procent obyvatel České republiky. Lidé tak reagují na programové prohlášení kabinetu, které koaliční strany zveřejnily ve čtvrtek. Uvedl to týdeník Nedělní svět (NS) na základě průzkumu, který pro něj v pátek uskutečnila agentura Tambor. Téměř 36 procent z celkového počtu 300 dotazovaných považuje vládní program za špatný a stejný počet lidí nevěří, že kabinet zvládne udělat potřebné reformy. Necelých 30 procent není spokojeno s personálním obsazením vlády. "Potvrdilo se, že vládní program hodnotí lidé jako špatný, stejně jako obsazení ministerských postů. Navíc se obávají, že nový kabinet nebude schopen provést potřebné reformy," komentoval pro NS výsledky průzkumu analytik společnosti Tambor Jakub Malý. Respondenti, kteří by novou vládu podpořili, by tak podle Malého učinili především kvůli sympatiím vůči Grossovi. Více než 34 procent mu důvěřuje a téměř 30 procent si myslí, že dokáže stabilizovat politickou situaci v zemi. Ze všech dotázaných je necelým 28 procentům Gross sympatický a z nich více než 26 procent považuje za dobrý vládní program. Koaliční strany si podle průzkumu zaslouží pochvalu za zvládnutí vládní krize po pádu Špidlova kabinetu. Více než 52 procent respondentů uvedlo, že se jim to povedlo lépe než opozici. Podle názoru dotázaných vydělali ze tří koaličních stran na vládní krizi nejvíce sociální demokraté. Myslí si to zhruba 56 respondentů. O lidovcích má stejný názor více než 23 procent a o unionistech přes 20 procent lidí. Zástupci koaličních stran si podle týdeníku z výsledků ankety těžkou hlavu nedělají. Předseda lidovců Miroslav Kalousek prohlásil, že vyjádření důvěry či nedůvěry je věcí emocí, na něž mají lidé právo. "Jsem přesvědčen, že převážná většina respondentů programové prohlášení vůbec nečetla a přebírají zkreslené informace z médií," řekl v rozhovoru pro NS.