Zprávy | Z archivu rubriky


O senátorské křeslo po Vladimíru Železném budou na Znojemsku v říjnových doplňovacích volbách bojovat kandidáti pěti stran. Post bývalého ředitele TV Nova se uvolnil při nedávných volbách do europarlamentu, v nichž Železný uspěl za hnutí Nezávislí. Do nynějších voleb vysílají své kandidáty ČSSD, KDU-ČSL, US-DEU, ODS a KSČM. V pondělí vypršel termín, do kdy mohla politická uskupení podávat kandidátky do voleb. "Všechny prověříme a pokud budou v pořádku, tak by se první kolo voleb mělo konat osmého a devátého října," řekl v pondělí ČTK Jindřich Budín ze znojemské radnice. Železný se stal senátorem za Znojemsko ve volbách v roce 2002. Jako jediný kandidát tehdy získal tento post v prvním kole. V něm získal nadpoloviční většinu hlasů těch voličů, kteří přišli k urnám. Hlas mu dalo téměř 51 procent voličů. Železný při volební kampani objel všech 148 obcí okresu, stejnou strategii ale tentokrát žádný kandidát nechystá. Lidovci postaví do voleb náměstka ministryně zdravotnictví Milana Špačka. Ten byl již kdysi senátorem za Znojemsko. Svůj post ale ve volebním boji s Železným neobhájil. "Pro obyvatele Znojemska je náš kandidát dobře známou tváří. Doufáme, že post znojemského senátora získáme zpět," řekl ČTK šéf jihomoravských lidovců Stanislav Juránek, který je jihomoravským hejtmanem. ODS navrhuje na post senátora politicky nezávislého podnikatele Jaroslava Paříka, který je viceprezidentem a spolumajitelem české pekárenské skupiny Delta Pekárny.

Poslanec Unie svobody-DEU Zdeněk Kořistka trvá na tom, že mu koncem července asistent předsedy ODS Mirka Topolánka Marek Dalík a lobbista Jan Večerek nabízeli deset milionů za to, že nepodpoří vládu. "Ta nabídka zazněla," řekl v pondělí ČTK Kořistka. Dalík i Večerek to však popírají a zvažují, že na zákonodárce vládní strany podají trestní oznámení. Také ODS nabízení úplatku kategoricky odmítla, žádá policejní vyšetřování a tvrdí, že Kořistka si obvinění vymyslel. Kořistka považuje vyjádření obou aktérů schůzky za absurdní a nevěrohodná. "Tito lidé pravděpodobně usoudili, že má výpověď na policii bude pro ně nepříznivá, a tak začali takto argumentovat. Já tyto jejich argumenty samozřejmě odmítám," uvedl. Podle svých slov si uvědomuje, že dokázat korupci bude velmi těžké. "Nedělám si iluze o tom, že (Dalík a Večerek) na policii všechno popřou a řeknou, že jsme se bavili o fotbale a nepodstatných věcech," dodal. Nechce ale, aby kauza vyzněla do ztracena. Věří, že policie případ důkladně vyšetří a dotáhne do konce. Vyzval také své kolegy poslance, aby také oni zveřejnili podobné zkušenosti s politickou korupcí. Zatím jej vyslyšel jen další unionistický poslanec Robert Vokáč. Uvedl, že jej zástupci ODS kontaktovali, peníze mu prý ale nikdo nenabízel. "Bude hrozně důležité, jestli někdo další najde odvahu a řekne, že je ODS kontaktovala. Pak by se ukázalo, že to není výmysl, ale jednoznačná praxe," soudí Kořistka.

Dvanáctiletý chlapec je podezřelý z vraždy jedenaosmdesátileté ženy z Olešnice u Čestic na Rychnovsku. Vražda se stala 12. srpna. Uprchlý chovanec výchovného ústavu v Kostelci nad Orlicí ženu ubodal nůžkami ze vzteku údajně proto, že jej důchodkyně nechtěla nechat přespat ve svém domě. ČTK to řekl zástupce ředitele rychnovské policie Zdeněk Hlaváček. Zraněnou důchodkyni, která žila sama, nalezl v jejím domku dvaatřicetiletý synovec. Záchranáři těžce zraněnou ženu ihned převezli do nemocnice, kde po pěti dnech zraněním podlehla. Žena měla bodné rány v oblasti hrudníku, na krku a na hlavě. Dítě, které policie zadržela v polovině minulého týdne, je nyní na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě. Chovanec ústavu, který je z Brna a dříve jej vychovávala teta, není jako nezletilý za svůj čin trestně odpovědný. Zákon jako nejpřísnější trest zná nařízení ochranné výchovy v zařízení pro děti, uvedl pro ČTK mluvčí hradeckého krajského soudu Pavel Staněk. Podle Hlaváčka však nebude pro chlapce problém z výchovného zařízení opět utéci. "Svému okolí pak bude opět nebezpečný. Nejsme připraveni na to, řešit dvanáctileté vrahy," míní Hlaváček. Podle pracovníků kosteleckého ústavu byla největším chlapcovým problémem neochota podřídit se ústavnímu režimu. "Pokud se dítě takového činu dopustí, jde o jedince s vážně poškozeným citovým a sociálním vývojem," řekl ČTK hradecký psycholog Jan Lašek.