Zprávy | Z archivu rubriky


Vůbec poprvé se v pátek sešli členové etického panelu České televize. Pětičlenný poradní orgán generálního ředitele, který je složen z nezávislých odborníků, na svém premiérovém zasedání zatím o žádné konkrétní kauze nejednal - tedy ani o stížnosti pražského primátora Pavla Béma na reportáže ČT o povodních v roce 2002, odvysílané na přelomu loňského a letošního roku. "Členové jednali o formách činnosti, o jednacím řádu panelu," řekl ČTK mluvčí ČT Martin Krafl. Primátorovou stížností se etický panel zabývat bude. Jeho členové v pátek podle Krafla získali veškeré informace k reportážím, na něž si Bém stěžoval. Primátor ve své stížnosti poukázal na faktické nesrovnalosti v reportážích a také zpochybnil autenticitu některých zvukových záznamů, které v reportážích zazněly. Generální ředitel Jiří Janeček možnost falzifikace jednoznačně odmítl, několik nejasností v reportážích však uznal. Členové také v budoucnu zvolí ze svého středu předsedu, který bude vystupovat za panel před veřejností a tlumočit jeho názory. Další zasedání panelu se uskuteční 28. června.

V pětičlenném etickém panelu ČT zasedá profesor Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a advokát Petr Hajn, předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová, předseda nevládní neziskové organizace Sdružení obrany spotřebitelů František Lobovský a dva novináři - Jiří Peňás z časopisu Týden a externí redaktor zpravodajství ČT Zdeněk Velíšek.

Ve věku 78 let v pátek v Praze po krátké nemoci zemřel bývalý československý ministr zahraničí Bohuslav Chňoupek. Vedle politické dráhy, jejímž vyvrcholením byla éra normalizace v 70. letech, se během života věnoval také psaní reportážních a publicistických knih i beletrie. ČTK o Chňoupkově úmrtí informoval jeho syn. Slovenský publicista a československý komunistický politik Bohuslav (Bohuš) Chňoupek se narodil 10. srpna 1925 v Bratislavě- Petržalce. Roku 1945 vstoupil do komunistické strany. Po únoru 1948 byl redaktorem časopisu Borba, později pracoval v denících Smena a Pravda a byl šéfredaktorem bratislavského časopisu Predvoj. V roce 1969 se tento stoupenec Husákovy skupiny v normalizačním vedení strany stal členem ÚV KSČ. V letech 1972 až 1990 byl poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění. Od roku 1967 do roku 1969 byl náměstkem ministra kultury a v letech 1969 až 1970 ústředním ředitelem Československého rozhlasu, kde provedl první vlnu normalizačních čistek. Roku 1970 se Chňoupek stal velvyslancem v Moskvě a v prosinci následujícího roku byl jmenován ministrem zahraničních věcí. Když v polovině 80. let začal vystupovat jako stoupenec politiky sovětského vůdce Michaila Gorbačova, českoslovenští odpůrci "perestrojky", například Vasil Biľak či vedoucí oddělení mezinárodní politiky ÚV KSČ Martin Štefaňák, stačili v říjnu 1988, v samém závěru své vlastní politické kariéry, prosadit Chňoupkovo odvolání z ministerské funkce. Roku 1990 byl Chňoupek vyloučen z KSČ, v témže roce byl půl roku ve vyšetřovací vazbě pro obvinění ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Mezi jeho knihy patří Dobyvatel vesmíru, Miľniky či Lámanie pečatí.

Archeologové mají další nová svědectví o tom, že Český Dub patřil k vůbec nejstarším městům v Libereckém kraji. Objevili zde pravděpodobně část knížecího sídla, píše sobotní liberecká příloha Mladé fronty Dnes. "V jižní městské části Starý Zámek jsme při opravě kanalizace objevili zbytky zemnice, což je zahloubený objekt, nejspíš dům, z dvanáctého století," řekla MfD Jana Veselá-Žegklitzová z Archeologického ústavu Akademie věd. Pravděpodobně šlo o jakési zázemí nejstaršího zdejšího osídlení zvaného Vladislavice. Byl to hrad založený ve 12. století českým knížetem Vladislavem I. "O něm existují písemné zmínky, ale dlouho jsme nevěděli, kde byl. Teď už je jasné, že v Českém Dubu," uvedla Veselá-Žegklitzová. Archeologové jámu na nádvoří vedle mateřské školy zakreslí, zaměří a zdokumentují. Pak ji dělníci zasypou. Na řadu přijde mravenčí práce s uspořádáním předmětů, které se v jámě našly. Byly tam stovky keramických střepů z nádob a také jedna ostruha. Podle archeoložky nynější objevy nejsou náhodné. Dub je z historického hlediska jednou z nejzajímavějších lokalit kraje a výzkumy se zde konají již řadu let. "Dá se říci, že pokaždé, když tu začnou něco stavět, hloubit či opravovat, vynoří se úžasné věci," poznamenala Veselá-Žegklitzová. Vloni například archeologové při vykopávkách kolem zdejší johanitské komendy nalezli v jednom z hrobů dvojramenný románský kříž v koženém vaku, který měl zemřelý na rameni. Jde o naprostý archeologický unikát.

Zhruba třicet diváků v sobotu přišlo do pražského multikina Palace Cinemas Nový Smíchov, kde se uskutečnila předpremiéra filmu Český sen, dokumentujícího reklamní kampaň na neexistující stejnojmenný hypermarket. Snímek se v sobotu promítal také v multikině v pražských Letňanech. Tam přišlo diváků ještě méně, přestože na promítání měli vstup zdarma. Sobotní dvě předpremiéry věnovali tvůrci filmu, studenti dokumentaristiky na pražské filmové fakultě Vít Klusák a Filip Remunda podvedeným zákazníkům fiktivního hypermarketu. "Je to první krok na cestě k usmíření," řekl návštěvníkům před projekcí v Letňanech Klusák, který jim nabídl besedu s výměnou názorů po skončení promítání.

Loni koncem května se u obří filmové kulisy hypermarketu o rozměrech deset krát sto metrů v Letňanech nechalo napálit 4280 koupěchtivých zákazníků, které nalákaly avizované nízké ceny zboží. Tvůrci snímku s reklamní agenturou připravili kampaň k otevření nového obchodního domu. Zahrnula televizní i rozhlasové spoty, plakáty, letáky, inzerci v tisku a internetovou stránku nového hypermarketu a obsadila 400 pražských reklamních ploch. "Pravděpodobně málokdo půjde na projekci pro podvedené, protože tím říká, já jsem podvedený," řekl v sobotu ČTK Klusák, který očekává, že zákazníci Českého snu se "poschovávají" mezi běžnými diváky, až film přijde příští týden do distribuce. Promítání v kinech však podle tvůrců může být ohroženo, protože jeho stažení z distribuční sítě chce pomocí soudního rozhodnutí dosáhnout jedna z reklamních firem, které se na vzniku podílely. Podle Remundy se jejich bývalým spolupracovníkům nelíbí některé scény, v nichž sami vystupují. "Domnívají se, že ty scény jim nedělají dobrou reklamu," dodal Remunda.