Zprávy | Z archivu rubriky


Lídři koaličních stran a jejich experti na zahraniční politiku ve čtvrtek dokončili sérii rozhovorů o podobě programového prohlášení kabinetu. Premiér a úřadující šéf ČSSD Gross si myslí, že program umožní dvouleté fungování vlády. Ta by podle něj neměla být udržovací, ale měla by se pustit do řady složitých projektů. S návrhem souhlasí i předseda unionistů a ministr spravedlnosti Pavel Němec. Podle něj není "v příkrém rozporu s programem některé ze tří koaličních stran". I předseda lidovců Miroslav Kalousek považuje text za "uspokojivě hájitelný" nejen ve stranách vládní koalice, ale i před veřejností.

V konečné verzi dokumentu kabinet slibuje komplexní důchodovou reformu. Mezi prioritami je i podpora rodin s dětmi, zvýšení podpory vědě a výzkumu, vláda je chce ale více směřovat k potřebám ekonomiky a reálného života. Shoda panuje nad novomanželskými půjčkami a příspěvku na školní pomůcky pro prvňáky. Ministři zároveň slibují, že v roce 2005 nebude schodek vyšší než 94 miliard korun. Nájemné by se mělo uvolňovat s ohledem na sociální situaci nájemníků. Počítá se se zavedením registračních pokladen s fiskální pamětí a majetkovými přiznáními u veřejných činitelů, a to nejen členů vlády či zákonodárců. V pasáži o zahraniční politice je napsáno, že vláda si je vědoma potřeby existence smlouvy s Vatikánem. Prioritou vládní zahraniční politiky je ale snaha zabránit umělému rozdělování Evropy a Spojených států.

Vládní prohlášení schválila ve čtvrtek navečer bez problémů i samotná koaliční vláda. Příští úterý kabinet se svým programem předstoupí před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry. Premiér předpokládá, že důvěru jeho tým dostane, ačkoli těsnou většinu 101 hlasu ohrozilo onemocnění jedné z poslankyň sociální demokracie. V takovém případě by koalice spoléhala na párování ve sněmovně.

Opozice ale vládu rozhodně nepodpoří, kabinet i jeho program odmítají KSČM i ODS už dopředu. Podle předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka nemají komunisté jediný důvod, proč by vládu ve sněmovně podpořili. Podle předsedy opoziční ODS Mirka Topolánka je programové prohlášení nezávazné slohové cvičení.

Ministerstvo vnitra již od úterý pátrá v archivech a hledá informace k působení vedoucího Úřadu vlády Pavla Přibyla v pohotovostním pluku Veřejné bezpečnosti (VB). "Pracovníci archivní a spisové služby procházejí archivní fondy, které se týkají pohotovostního pluku, a hledají jakoukoliv zmínku o jméně Pavel Přibyl," řekla ČTK Marie Masaříková z tiskového odboru ministerstva vnitra. Prošetřit Přibylovu minulost přislíbil premiér Stanislav Gross po vlně kritiky ze strany politiků i kulturních osobností. Nelíbí se jim, že do vysoké funkce byl jmenován člověk, který v roce 1989 velel policistům při potlačování protikomunistických demonstrací. V úterý se před sídlem kabinetu konala demonstrace, kterou svolali autoři petice, požadující odvolání Přibyla z funkce. Ve středu se k výzvě připojilo také vedení plzeňské krajské organizace US-DEU. Gross v úterý iniciátorům výzvy přislíbil, že Přibyla odvolá, pokud se prokáže, že on osobně nebo jeho tehdejší podřízení někoho fyzicky napadli. Uvedl, že dal pokyn ministrovi vnitra Františku Bublanovi k otevření archivů, které by mohly osvětlit Přibylovo působení v pohotovostním pluku Sboru národní bezpečnosti (SNB). Přibyl své působení u pohotovostní roty (složka pohotovostního pluku), kde byl velitelem, nepopírá. Tvrdí ale, že ani on ani jeho podřízení se při nasazení během takzvaného Palachova týdne v lednu 1989 neúčastnili násilí proti demonstrantům.