Zprávy | Z archivu rubriky


Národní park České Švýcarsko zvažuje, zda bude usilovat o zápis do seznamu památek světového dědictví UNESCO. Pokud by se to podařilo, stal by se park první českou přírodní lokalitou v seznamu. "Region by se tím výrazně zviditelnil na české i evropské mapě," řekl ČTK ředitel parku Zdeněk Patzelt. Správci parku nyní zvažují, zda se do náročného procesu, který trvá zhruba dva roky, pustí. Lokalita totiž musí splňovat náročné podmínky. "Neuvážená nominace může náš plán předem zničit," zdůraznil Patzelt. Aktivity parku podporují obce na české i saské straně.

České a Saské Švýcarsko společně tvoří oblast Labských pískovců. Podle odborníků má lokalita díky svým jedinečným přírodním hodnotám velkou šanci být do seznamu UNESCO zapsána. Pokud by se tak stalo, region by měl velkou příležitost pro rozvoj cestovního ruchu. Obavy správci mají z návalu turistů. "Zejména máme strach z těch klientů, kteří se zaměřují právě pouze na památky UNESCO," uvedl Patzelt. "I proto je potřeba nominaci zvážit," dodal. Zatím problémy s návštěvníky správci nejmladšího českého národního parku nemají. Výrazně se přitom letos zvýšil počet turistů z Nizozemska. Správa proto v létě zavedla možnost procházet parkem společně s průvodcem.

Na seznamu UNESCO je zapsán například Národní park Grand Canyon v USA, Bělověžský prales v Polsku, Plitvická jezera v Chorvatsku či krasové jeskyně na Slovensku. Z České republiky v seznamu přírodní lokalita zatím chybí. O zápis už požádala Správa chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, která chce, aby na seznamu byl Labský kaňon.

Programové prohlášení vlády sice slibuje kroky ke zlepšení ekonomiky a podmínek pro podnikání, jeho konkrétní body ale podle prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka ukazují spíše na opačný trend. Podnikatelé odmítají například změny daní především pro obyvatele s vyššími příjmy. Těm nebude zvýšena sazba daně z příjmu, ale změní se odpočty. Zrušena bude například možnost odečíst si z daní částku 38.000 korun ročně. "Pro mě je to snižování motivace aktivních lidí," vysvětlil Drábek. Ideální je podle něj rovná daň, která nezvýhodňuje ani nepostihuje lidi podle příjmů. Komora souhlasí s principem privatizace všech akciových společností. Podle Drábka je ale nutné dohlédnout na to, aby příjmy z privatizace nebyly utopeny v běžných výdajích státního rozpočtu. V programovém prohlášení jsou zahrnuty i registrační pokladny. Ty jsou podle Drábka standardním prostředkem při obchodním styku, firmy ale nesouhlasí s povinností vlastnit pokladnu s fiskální pamětí. Tyto pokladny by pro drobné živnostníky znamenaly vysoké náklady a jsou prý zbytečné. Prezident Hospodářské komory odmítá zákon o povinném prokazování původu majetku. "Jde pouze o další navršení byrokracie. Navíc jsem přesvědčen o tom, že je zde vysoké riziko zneužitelnosti," prohlásil. Drábek ocenil, že si vláda klade za cíl zpřehlednění právních předpisů či zrychlení práce obchodních rejstříků.