Zprávy | Z archivu rubriky


Disciplinární komise dnes vynesla na svém mimořádném zasedání první tresty v korupční aféře v první fotbalové lize. Sudí Stanislav Hruška, Jaromír Hlaváč, Václav Zejda a Bohuslav Krátký mají podle jejího rozhodnutí zakázanou činnost výkonu rozhodčího a všech svazových funkcí na 24 měsíců. Hruška byl potrestán za vyžadování úplaty, zbývající trio pak za její přijetí. Všichni navíc dostali pokutu 50 tisíc korun. Případ pátého obviněného sudího Josefa Dvořáčka, který v aféře rovněž figuruje, byl odročen na 24. června. Ve stejný den se bude rozhodovat i o osudu Synotu. Komise na toto zasedání předvolala bývalého sportovního ředitele Synotu Jaroslava Hastíka a navíc i svazového delegáta Pavla Spišiaka, jehož jméno se prý také objevilo v policejních spisech.

Svazová disciplinární komise, jejíž šéf Alexander Károlyi měl možnost nahlédnout do vyšetřovacího spisu, dnes vynesla maximální tresty. Začnou pro distancované sudí platit už od soboty. "Tresty jsou na nejvyšší hranici, protože jednání rozhodčích považujeme za velmi závažné," řekl po zasedání komise ČTK Károlyi. "Disciplinární komise vycházela z usnesení specializovaného policejního útvaru pro boj s korupcí a okresního státního zástupce. A důkazy považujeme za dostatečné k tomu, abychom mohli takto rozhodnout," dodal Károlyi.

Potrestaní sudí se podle něj zatím nevyjádřili k možnosti svého odvolání, ale před komisí prý svorně tvrdili, že se cítí být nevinní. Po čtvrté hodině odpolední rozhodčí opouštěli jednání disciplinárky před zástupci médií s kamennými výrazy a bez jakéhokoliv komentáře k verdiktu.

Čtením z díla spisovatele a diplomata Jiřího Gruši odstartoval ve čtvrtek v Praze ministr zahraničí Cyril Svoboda 7. ročník literárního maratonu Nonstop čtení. Letošní čtenářský maraton je věnován sousedským vztahům a u zrodu této myšlenky stál právě Svoboda. Ministr ČTK řekl, že vyspělost země se projevuje především ve způsobu, jakým řeší problémy v soužití se svými nejbližšími sousedy.

Grušův text Čechy - zem jako zátiší si Svoboda vybral záměrně. "Jeho texty jsou evropské, aniž by se ztratil smysl pro naši zemi," sdělil Svoboda. Češství by se nemělo pojímat jako uzavření se na vlastním území a izolace od vnějších problémů. "Naopak, kdykoli se český stát otevřel světu, vždy to bylo k jeho prospěchu," podotkl ministr.

Literární maraton už tradičně připravují Jazzová sekce a Správa českých center. Nonstop čtení se totiž uskuteční i v českých centrech v 17 evropských městech. Jeho evropská část skončí v pondělí 31. května a den poté nepřetržité čtení završí České centrum v New Yorku. Průběh maratonu je možné sledovat na internetu na adrese www.nonstopczech.cz.

Čtenářský maraton, při němž se za pultíkem střídají politici, herci, literáti i zcela neznámí milovníci literatury, si získal za šest let existence popularitu v Česku i v zahraničí. První ročník v roce 1998 byl věnován beatnické generaci. Jako čestný host se jej zúčastnil básník Lawrence Ferlinghetti. Loňský ročník s názvem Život v pravdě byl poctou Václavu Havlovi.

Český stát zřejmě zaplatí za desetiletý pronájem 14 stíhaček Jas-39 Gripen méně než 21 miliard korun, za něž Švédsko tyto letouny původně nabídlo. Jak uvedl Český rozhlas 1 - Radiožurnál, vyjednavačům se podařilo cenu snížit o miliardu. Švédsko navíc dodatečně vycvičí deset českých pilotů a 25 techniků, což bude znamenat další úspory v řádech stovek milionů.

"Kromě snížení celkové ceny pronájmu se nám podařilo navíc zahrnout do této ceny i některé naše požadavky, které šly za rámec původních požadavků, zejména se jedná o dodatečný výcvik personálu, pilotů i techniků po dobu deseti let," řekl rozhlasu plukovník Vladimír Ficanec, který se Švédy o podmínkách pronájmu vyjednával. Bližší informace nechce ministerstvo obrany sdělit do doby, než smlouvy mezi Prahou a Stockholmem projedná vláda. Ministři jejich návrhy dostanou na stůl možná příští týden.

Vojensky neutrální Švédsko by mohlo podle Radiožurnálu poskytnout České republice také některé poznatky obranného průmyslu - například o ochraně proti zbraním hromadného ničení, na níž se Česko v rámci NATO specializuje.

Česká strana od začátku vyjednávání usilovala nejen o snížení ceny, ale také o co nejlepší vybavení letounu. Ministerstvo obrany trvá například na tom, aby gripeny byly vybaveny americkými protiletadlovými střelami středního doletu AMRAAM, bez nichž by jejich bojová účinnost byla nízká. Česká strana v podmínkách smlouvy požaduje také to, aby stíhačky uměly rozeznávat cizí a vlastní letouny. Požadavky české strany, které původní švédská nabídka neobsahovala, nebudou podle ministerstva obrany v žádném případě znamenat zvýšení ceny.

Vláda se koncem loňského roku rozhodla pověřit ministerstvo obrany exkluzivním vyjednáváním o švédské nabídce na základě doporučení odborné komise. Gripenům dala přednost před nabídkou belgických modernizovaných F-16 a podobných letadel z Nizozemska. V soutěži byly ještě Kanada se stroji F/A-18 a Spojené státy, které nabízely starší variantu rozšířených F-16. Švédské stíhačky mají příští rok nahradit dosluhující letouny MiG-21.

Česká biskupská konference po třech týdnech zveřejnila v plném znění projev, který kardinál Miloslav Vlk počátkem května přednesl v Mnichově. Důvodem byl podle mluvčího církve Daniela Hermana zvýšený zájem médií a prezidentské kanceláře o text, v němž hodnostář kritizoval český stát za některé kroky vůči katolické církvi. Zejména šlo o ministerstvo kultury, které podle Vlka odmítalo evidovat některé církevní právnické subjekty, ale také o konstatování, že je nedostatek politické vůle vyřešit církevní restituce.

"Impulzy k tomu, aby se o těchto věcech znovu veřejně hovořilo, vítáme," řekl ČTK Herman v reakci na zájem o projev. Kardinál na Katolické akademii v Mnichově 6. května podle Práva hovořil o tom, že "stát církev šikanuje". Takovou interpretaci vystoupení předtím přinesla rakouská agentura APA. "Slovo šikana pan kardinál nepoužil," prohlásil však Herman.

To, co arcibiskup Vlk v Německu říkal, nebyly podle mluvčího pomluvy, ale pouze "pravdivá fakta, uveřejněná už dříve i v českém tisku". Ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) je ovšem podle deníku Právo přesvědčen, že to vážně poškozuje nejen vztahy mezi státem a církvemi, ale i dobré jméno republiky v zahraničí.

V prvních osmi letech svobody po roce 1989 nebyla podle Vlka politická vůle vyřešit církevní restituce - existovaly prý obavy, že případné navrácení majetku by mohlo posílit mocenskou pozici katolické církve. "Stály za tím církvi nepřátelské kruhy Občanské demokratické strany Václava Klause spolu s ostatními politickými odpůrci církve," uvedl kardinál v Mnichově.

V posledních letech, zvláště za vlády sociálnědemokratické strany, se podle něj zdálo, že konečně může být vztah církve a státu řešen. "Ani v tomto období však nedošlo k žádnému řešení ekonomického modelu církví, takže nespravedlnosti komunistického režimu pokračují - pod ochranou státu. Ještě horší je ale skutečnost, že se objevily tendence k omezování existující svobody církve," řekl. Stát, který by měl podle Vlka pouze evidovat, si totiž začal "uzurpovat právo" sám rozhodovat o právní subjektivitě, čili vzniku církevních institucí.