Zprávy | Z archivu rubriky


Vůbec poprvé se v pátek sešli členové etického panelu České televize. Pětičlenný poradní orgán generálního ředitele, který je složen z nezávislých odborníků, na svém premiérovém zasedání zatím o žádné konkrétní kauze nejednal - tedy ani o stížnosti pražského primátora Pavla Béma na reportáže ČT o povodních v roce 2002, odvysílané na přelomu loňského a letošního roku. "Členové jednali o formách činnosti, o jednacím řádu panelu," řekl ČTK mluvčí ČT Martin Krafl. Primátorovou stížností se etický panel zabývat bude. Jeho členové v pátek podle Krafla získali veškeré informace k reportážím, na něž si Bém stěžoval. Primátor ve své stížnosti poukázal na faktické nesrovnalosti v reportážích a také zpochybnil autenticitu některých zvukových záznamů, které v reportážích zazněly. Generální ředitel Jiří Janeček možnost falzifikace jednoznačně odmítl, několik nejasností v reportážích však uznal. Členové také v budoucnu zvolí ze svého středu předsedu, který bude vystupovat za panel před veřejností a tlumočit jeho názory. Další zasedání panelu se uskuteční 28. června.

V pětičlenném etickém panelu ČT zasedá profesor Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a advokát Petr Hajn, předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová, předseda nevládní neziskové organizace Sdružení obrany spotřebitelů František Lobovský a dva novináři - Jiří Peňás z časopisu Týden a externí redaktor zpravodajství ČT Zdeněk Velíšek.

Disciplinární komise dnes vynesla na svém mimořádném zasedání první tresty v korupční aféře v první fotbalové lize. Sudí Stanislav Hruška, Jaromír Hlaváč, Václav Zejda a Bohuslav Krátký mají podle jejího rozhodnutí zakázanou činnost výkonu rozhodčího a všech svazových funkcí na 24 měsíců. Hruška byl potrestán za vyžadování úplaty, zbývající trio pak za její přijetí. Všichni navíc dostali pokutu 50 tisíc korun. Případ pátého obviněného sudího Josefa Dvořáčka, který v aféře rovněž figuruje, byl odročen na 24. června. Ve stejný den se bude rozhodovat i o osudu Synotu. Komise na toto zasedání předvolala bývalého sportovního ředitele Synotu Jaroslava Hastíka a navíc i svazového delegáta Pavla Spišiaka, jehož jméno se prý také objevilo v policejních spisech.

Svazová disciplinární komise, jejíž šéf Alexander Károlyi měl možnost nahlédnout do vyšetřovacího spisu, dnes vynesla maximální tresty. Začnou pro distancované sudí platit už od soboty. "Tresty jsou na nejvyšší hranici, protože jednání rozhodčích považujeme za velmi závažné," řekl po zasedání komise ČTK Károlyi. "Disciplinární komise vycházela z usnesení specializovaného policejního útvaru pro boj s korupcí a okresního státního zástupce. A důkazy považujeme za dostatečné k tomu, abychom mohli takto rozhodnout," dodal Károlyi.

Potrestaní sudí se podle něj zatím nevyjádřili k možnosti svého odvolání, ale před komisí prý svorně tvrdili, že se cítí být nevinní. Po čtvrté hodině odpolední rozhodčí opouštěli jednání disciplinárky před zástupci médií s kamennými výrazy a bez jakéhokoliv komentáře k verdiktu.