Zprávy | Z archivu rubriky


Podmíněným trestem šest měsíců se zkušební dobou na jeden rok potrestal dnes Okresní soud v Přerově bývalého zpravodajce BIS Vladimíra Hučína za to, že od BIS v roce 2001 neoprávněně získal 7600 korun na nemocenských dávkách. Obhájce Milan Hulík poukazoval na to, že Hučín ve vazbě nemohl předat zaměstnavateli potvrzení o ukončení pracovní neschopnosti.

"Je to rozhodnutí zločinecké justice. Tvrdím, že postkomunistická justice navázala na předchozí zločiny, a proto na mě reaguje tak, jak reaguje," uvedl po vynesení rozsudku Hučín. Zdůraznil, že celý proces byl vykonstruovaný a podílí se na něm zejména přerovské okresní státní zastupitelství. "Mají důvod se mě obávat, protože jsem rozkrýval pronikání komunistických kádrů do justice. Proto mě chtěli dostat z BIS, uvěznit a následně kriminalizovat," doplnil.

Vynesení rozsudku doprovázela bouřlivá atmosféra. Přítomní příznivci Hučína v soudní síni hlasitě volali "hanba", proto ji soudce nechal vyklidit. Zdenu Mašínovou, sestru bratrů Mašínů, justiční stráž dokonce z jednací místnosti vyvedla proti její vůli. Hučín již peníze, které získal neoprávněně, vrátil. Je podezřelý z dalších šesti trestných činů. Obžaloba ho mimo jiné viní z toho, že zneužíval kontrarozvědku ke svým osobním zájmům, šířil mezi lidmi obavy z levicového extremismu či nezákonně přechovával zbraně, munici a tajné materiály. Hučín všechna obvinění popírá. Hrozí mu až deset let vězení. Proces bude zřejmě pokračovat na podzim.

Příčinou smrti zpěváka Karla Zicha, který zemřel 13. července na dovolené při potápění na Korsice, bylo onemocnění srdce. Vzhledem k charakteru onemocnění mohla fyzická zátěž smrt vyvolat, ale mohla to být zátěž jakéhokoli druhu, řekl šéf Ústavu soudního lékařství Jiří Hladík. Francouzské úřady Zichovo úmrtí vyhodnotily jako utonutí bez cizího zavinění. Zichova rodina požádala o provedení pitvy Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Příčinou smrti bylo kardiovaskulární onemocnění, nikoli nepřirozené úmrtí, tedy ani utopení, ani rychlé vynoření z hloubky, dodal Hladík.

Posledního rozloučení s populárním zpěvákem Karlem Zichem se v Praze zúčastnily stovky lidí. Břevnovská klášterní bazilika se zcela zaplnila již dlouho před začátkem bohoslužby. "U Karla bylo vynikajících vlastností hodně dohromady," řekl ČTK zpěvák Karel Gott, který se obřadu rovněž zúčastnil. Byl to podle něj vynikající muzikant, zpěvák, kamarád a kolega. "Vzájemně jsme si prokazovali úctu," prohlásil Gott. Těžko nahraditelný je Zich i podle Jiřího Tichoty, s jehož Spirituál kvintetem roky zpíval. Během bohoslužby slova zazněly Zichovy písně i píseň Erika Claptona inspirovaná předčasným úmrtím - melodie zpěváka, kterého prý měl Zich velmi rád.

Zich, který se narodil 10. června 1949, pocházel z rodiny matematika a hudebníka Otakara Zicha, jehož otec byl skladatelem a estetikem. Karel Zich vystudoval kompozici a estetiku se sociologií, ale vždy se pak už věnoval jen muzikantské dráze. K jeho nezaměnitelnému hlasu patřila kytara. Pro jeho interpretaci rokenrolu se mu říkalo český Elvis. Podle jeho oblíbeného zpěváka Presleyho. Zich prodal celkem přes milion desek a odzpíval tisíce koncertů ve vlasti i zahraničí.