Zprávy | Z archivu rubriky


Český komisař Pavel Telička se o tom, že by jej měl v evropské exekutivě vystřídat premiér Vladimír Špidla, nejprve dozvěděl od kamaráda, který čerpal informace z médií. Až pak s ním hovořil úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross. Špidla se dosud neozval. Na Špidlově nominaci na funkci evropského komisaře se dohodli představitelé koaličních stran, Špidla řekl, že takovou nabídku přijme. "Byl jsem informován od jednoho ze svých kamarádů z Prahy, který to zachytil v médiích. Předseda Gross mě kontaktoval po koaličních jednáních a tiskové konferenci... Hovořili jsme velmi stručně," řekl ČTK a Českému rozhlasu Telička. "Beru na vědomí fakta a fakta jsou jasná. Koalice jednala, koalice rozhodla," řekl. "Premiér Špidla, který mě ještě jako velvyslance při EU navrhl do této funkce s mandátem do roku 2009, dospěl k závěru, že by chtěl tuto práci vykonávat a že ji bude dělat z hlediska reprezentace ČR lépe než já. Nezbývá mi, než říci, že doufám, že tato změna bude dobrá, bude ku prospěchu této instituce, Evropské unie, Evropy a samozřejmě obrazu ČR v ní," prohlásil. Evropský komisař Pavel Telička se tento víkend od úřadujícího předsedy ČSSD Stanislava Grosse nedočká vysvětlení, proč ho chce vládní koalice v Bruselu vyměnit za odcházejícího premiéra Vladimíra Špidlu. V Praze, kam přicestoval po pátečním rozhodnutí lídrů sociální demokracie, lidovců a unionistů, se telefonicky dověděl, že Gross není v hlavním městě a vrátí se až v pondělí.

Vládní koalice nemůže počítat s tím, že její návrh prosadit odcházejícího premiéra Vladimíra Špidlu do křesla evropského komisaře získá širší podporu na domácí politické scéně. Zástupci opoziční ODS a KSČM jsou přesvědčeni, že někdejší lídr sociální demokracie není vhodným kandidátem na tuto významnou funkci v centrále EU, kterou dosud zastává Pavel Telička. Kritika zaznívá i zevnitř ČSSD. "V dějinách Evropské unie bude pan Špidla prvním evropským komisařem bez plynulé znalosti angličtiny. Je to upřednosťňování řešení vnitřních problémů koalice a ČSSD na úkor České republiky," řekl ČTK místopředseda občanských demokratů Petr Nečas.

I Špidlův stranický kolega, šéf sněmovního zahraničního výboru Vladimír Laštůvka řekl, že z chystané Špidlovy nominace není nadšen. "Byl to právě Vladimír Špidla, kdo v ČSSD a ve vládě prosadil pana Teličku, a to i proti sociálnědemokratickému kandidátovi," uvedl. Telička ale už podle Laštůvky prokázal, že je mužem na svém místě. Bylo by proto škoda ho nyní měnit, zvlášť kdyby to mělo být kvůli "vnitrostátním hrátkám".

Prezident Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM David Král si myslí, že Špidlovou výhodou ve srovnání s Teličkou je zkušenost z premiérské funkce, handicapem horší znalost jazyků i bruselských poměrů. "V Evropě si během přístupových jednání vydobyl pozici konsensuálního, byť ne příliš výrazného politika, což možná pro Evropskou komisi není špatná vizitka," řekl Král.