Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus ve čtvrtek dopoledne přijme demisi kabinetu Vladimíra Špidly a pověří jej, aby do jmenování nové vlády dočasně spravovala zemi. Krátce poté zahájí oficiální konzultace o novém politickém uspořádání - na Hrad si jako prvního pozval úřadujícího šéfa ČSSD Stanislava Grosse, považovaného za nejvážnějšího kandidáta na budoucího premiéra. Prezident ale nepředpokládá, že by někoho pověřil sestavením ministerského týmu už ve čtvrtek. Odpoledne se prezident ještě setká s předsedy ODS a lidovců Mirkem Topolánkem a Miroslavem Kalouskem. Vládní unionisty i opoziční komunisty z jednání vynechal. Teprve po konzultacích s lídry tří parlamentních stran určí designovaného premiéra. Klaus dnes bez bližších podrobností uvedl, že vláda by měla mít ve sněmovně většinu. "Pro mne toto je podstatná věc a tudy také povedou má jednání," řekl. Již dříve prohlásil, že příští kabinet by se ve sněmovně neměl spoléhat na komunisty, o totéž se chce podle svých slov pokusit i Gross.

Klaus již dnes oznámil, že vyhověl Špidlovi a pověřil dosluhujícího premiéra, aby dočasně řídil ministerstvo spravedlnosti. Resort je bez šéfa po květnové demisi Karla Čermáka - navrženého poslance ČSSD Zdeňka Koudelku již Klaus kvůli vládní krizi nestihl jmenovat. Ministr spravedlnosti má podle Špidly určité pravomoci, kvůli kterým by neměl úřad zůstat týdny bez vedení.

Pokud bude na občana České republiky vydán evropský zatykač, bude moci být vydán do jiného státu Evropské unie. Předpokládají to předlohy, které dnes schválila Poslanecká sněmovna. Předlohy počítají s tím, že občané by byli na základě eurozatykače vydáni jen do země, která by své občany na základě evropského zatykače rovněž vydala Česku. Čeští občané by byli v cizí zemi jen souzeni, ale trest by si mohli odpykat v ČR. Na základě eurozatykače by mohl být vydán do ciziny člověk podezřelý z terorismu, obchodu s lidmi, pedofilie, korupce a obchodu s drogami a zbraněmi. Vydáni by byli i lidé podezřelí ze znásilnění, únosů letadel a lodí, vydírání, padělatelství peněz, rasismu, vraždy a dalších závažných trestných činů. Eurozatykač má být nástrojem boje s terorismem. V zemích EU ale nepanuje kolem jeho zavedení jednota. Evropská komise v pondělí upozornila, že Česko patří k šesti zemím EU, jež nezvládnou jeho zavedení do konce června, jak se zavázaly. Podle komise se tak tyto země vyřazují se z evropského systému boje proti terorismu. Sněmovna dnes sice předlohy s eurozatykačem schválila, ale to neznamená, že budou platit. Musí je totiž projednat ještě Senát a podepsat prezident Václav Klaus, což potrvá několik týdnů. Navíc parlamentní opozice dala najevo, že je připravena předlohy napadnout u Ústavního soudu. Dlouhodobě totiž nesouhlasí s vydáváním občanů Česka do ciziny.

Poslanecká sněmovna podle očekávání podpořila vyslání až 100 českých vojáků do Řecka, kde mají koncem léta pomáhat při zajišťování bezpečnosti letní olympiády a paralympijských her v Aténách. Senát má o jejich vyslání hlasovat 13. července. Česko vyšle do Řecka vojenské odborníky na detekci chemických zbraní a likvidaci následků jejich použití. Na základě dnešního souhlasu dolní komory budou moci v Řecku působit od 28. července do 30. září. Do Řecka má 100 vojáků přibližně se 35 kusy kolové techniky odjet koncem července. Chemici používají landrovery a nákladní auta ve speciálních úpravách. Na místo působení do Atén se budou přesouvat po železnici.

Vláda předpokládá, že čeští specialisté by mohli v Řecku působit až 65 dnů. Celkové náklady na jejich působení při ochraně olympiády a paralympiády mají činit skoro 30,3 milionu korun. Většinu z této částky mají hradit NATO a Řecko. Ze společných zdrojů aliance se zaplatí přeprava českých specialistů, Řecko uhradí jejich ubytování a stravování. Českou republiku má stát vyslání specialistů asi deset milionů korun. Bude hradit platy vojáků a náklady na údržbu speciální techniky. Dnešní rozhodování sněmovny bylo klidné a rychlé a dolní komora posvětila vyslání chemiků za zhruba čtvrthodinu. Pro vyslání chemiků na ochranu olympiády a paralympiády hlasovalo 164 ze 173 přítomných poslanců. Nikdo nebyl proti, zbývající se zdrželi nebo se hlasování neúčastnili. Vyslání chemiků podpořili nejen zástupci vládních stran a opoziční ODS, ale i komunisté, kteří jinak mají k vysílání českých vojáků do zahraničních misí výhrady a snaží se je různými způsoby blokovat. Už dříve ale dali najevo, že pomoc při ochraně olympiády považují za jiný případ než vyslání vojáků do zahraničních vojenských operací, a proto nasazení chemiků podpořili.