Zprávy | Z archivu rubriky


Schopnost Evropské komise chovat se ke všem členským zemím Evropské unie rovnocenně bez ohledu na jejich velikost a další faktory budou patřit mezi kritéria, na jejichž základě se budou čeští zástupci rozhodovat o tom, koho podpoří jako kandidáta na předsedu Evropské komise. V Poslanecké sněmovně to naznačil premiér Vladimír Špidla. Stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil upozornil, že při výběru šéfa komise bude mít významný hlas Evropský parlament (EP).

"Česká delegace bude podporovat takového kandidáta, který bude schopným organizátorem a manažerem, bude mít dostatečné zkušenosti z evropských jednání a nejvíce ze všeho bude mít předpoklady vytvořit silnou komisi, jež v oblasti své působnosti měří všem členských státům stejně, bez ohledu na jejich velikost a další faktory," řekl Špidla ve sněmovní rozpravě o mandátu, s nímž čeští vyjednávači půjdou na nadcházející jednání Evropské rady o evropské ústavě. Žádné konkrétní jméno, koho by čeští zástupci mohli podporovat, ale Špidla neřekl ani nenaznačil. V obecné rovině hovořil o výběru šéfa komise i čerstvě zvolený poslanec EP Zahradil. "Konečné slovo a poslední slovo bude mít podle mého názoru stejně rozložení politických sil v Evropském parlamentu, případně dohoda mezi politickými silami reprezentovanými v Evropském parlamentu," předpověděl.

Mezi možnými kandidáty na předsedu komise jsou belgický premiér Guy Verhofstadt, předseda lucemburské vlády Jean-Claude Juncker, rakouský kancléř Wolfgang Schüssel, britský ministr Chris Patten, belgický expremiér Jean-Luc Dehaene a irský premiér Bertie Ahern. Nový předseda vystřídá od listopadu Romana Prodiho. Premiéři a prezidenti ho zvolí kvalifikovanou většinou. Pak jej musí potvrdit Evropský parlament, což se má stát na červencovém zasedání, prvním v novém složení. Okamžitě poté začne budovat svůj pětadvacetičlenný tým. Obrátí se na všechny vlády, aby mu nabídly kandidáty.

Evropská komise je klíčovým nadnárodním orgánem EU. Má výlučnou pravomoc navrhovat legislativu EU a kontrolovat její aplikaci. Jako strážce smluv dohlíží na dodržování evropského práva v celé unii. Členské státy na ni přenesly významné výkonné pravomoci, zejména v oblasti ochrany pravidel hospodářské soutěže. Předseda EK kolegiu předsedá, jen on má právo odvolat jeho členy. Zastupuje komisi na summitech EU, na zasedáních G8 a při vrcholných schůzkách unie s třetími zeměmi.

Státní dluh se na konci prvního čtvrtletí letošního roku zvýšil na 537,9 miliardy korun. To je o 44,7 miliardy Kč více než na konci loňského roku. Podrobné údaje oznámilo ministerstvo financí. V přepočtu na jednoho obyvatele tak dluh překročil 53.000 korun. Vnitřní dluh dosáhl 522,7 miliardy korun, přičemž téměř 352 miliard korun stát hradil státními dluhopisy a 171 miliard korun pomocí krátkodobých státních pokladničních poukázek. V zahraničí si stát půjčil 13,6 miliardy korun od Evropské investiční banky a dalších téměř 1,6 miliardy Kč od Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Dluh České republiky je v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie stále nízký, velmi rychle však roste, upozornil ekonom J&T Bank Petr Vodička. "Tímto tempem můžeme o naši výhodu velmi rychle přijít," dodal. Na struktuře dluhu je podle něj vidět, že se resort financí snaží využít historicky nízkých úrokových sazeb a podle plánu přechází od krátkodobých pokladničních poukázek k dlouhodobých dluhopisům. Výhodné úroky si tak zafixuje na delší dobu.

Stát letos plánuje vydat na úhradu schodků státního rozpočtu dluhopisy ve výši 103,6 miliardy korun. Státní dluh se tak zřejmě na konci letošního roku vyšplhá na téměř 630 miliard korun. Rostoucí dluhy státu neustále zvyšují jeho potřebu půjčovat si peníze a stát se ve druhém čtvrtletí poprvé odhodlal vydat dluhopisy i v zahraničí. Stát je kvůli vysokému zájmu investorů vydal v objemu 1,5 miliardy eur (asi 47 miliard korun), tedy o polovinu více, než plánoval. Podle analytiků však půjčka pro vládu nebude levnější, než zadlužit se na domácím trhu.

Podle statistického úřadu Evropské unie Eurostat dosáhl loni dluh celého veřejného sektoru 956,2 miliardy korun, tedy 37,6 procenta HDP. Eurostat do něj na rozdíl od ministerstva financí započítává i státní záruky nebo neuhrazené ztráty České konsolidační agentury a jejích dceřiných společností. Budoucí přijetí eura, které ČR plánuje v letech 2009 až 2010, vyžaduje, aby veřejný dluh nepřekročil 60 procent HDP.

Oslovit co nejširší spektrum příznivců hudby si kladou za cíl organizátoři přehlídky Pražské hudební slavnosti, která se uskuteční od 4. do 10. července v Rudolfinu. "Neskrývám, že dramaturgie je konzervativní a tradiční," řekl ředitel festivalu Ilja Šmíd. Podle něj se možná někteří z návštěvníků metropole během přehlídky vypraví vůbec poprvé v životě na koncert symfonického orchestru. Hudební slavnosti budou obsahovat šest koncertů, na kterých zazní hudba českých autorů i zahraničních skladatelů, jejichž osudy byly spjaté s Českem. Na úvodním koncertě nazvaném Pocta českým velikánům zahraje 4. července Pražská komorní filharmonie a Smetanovo trio například skladby Bedřicha Smetany nebo Antonína Dvořáka. O den později v programu Pocta smyčcům zazní rovněž Dvořákova hudba, stejně jako například skladba Leoše Janáčka, v podání Talichova komorního orchestru s houslistou Romanem Patočkou.

Další koncert se uskuteční 7. července v Zrcadlové kapli Klementina. V programu Pocta českému baroku a folkloru bude hrát Musica Bohemica s dirigentem Jaroslavem Krčkem. Následující den na koncertě Čechy - hostitel mistrů zazní opět v Rudolfinu například skladby Wolfganga Amadea Mozarta nebo Josepha Haydna.

Festival pokračuje 9. července koncertem Pocta českým mistrům, na kterém vystoupí Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Jakubem Hrůšou za doprovodu harfenistky Kateřiny Englichové. Na závěrečném koncertě nazvaném Česká hudba světu zahraje hudbu Josefa Suka, Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka Státní filharmonie Brno s dirigentem Petrem Altrichterem s houslisty Marií Gajdošovou a Leošem Zavadilíkem.

Na letošní nultý ročník přehlídky chce Šmíd navázat v příštích letech. Již za rok počítá s prodloužením festivalu do několika týdnů. I za rok se festivalová dramaturgie zaměří na známá jména.

Počet bohatých Čechů stále roste. V loňském roce bylo v České republice již 11 tisíc lidí s majetkem přesahujícím jeden milion dolarů (asi 27 milionů korun). Jen loni jich přibylo 12 procent, což byl šestý nejrychlejší růst na světě, uvedla studie společností Merrill Lynch a Capgemini. V České republice se příjmové nůžky stále více rozevírají a kromě úspěšných přibývá i lidí, kteří žijí pod hranicí chudoby. Ta podle Českého statistického úřadu ohrožuje 133.000 českých domácností, tedy 392.000 lidí, nejčastěji z řad dělníků a nezaměstnaných. Chudá rodina si za celý rok 2002 přišla jen na 31.258 korun hrubého, a to převážně na sociálních dávkách.

V průzkumu se neobjevili bohatí Češi, kteří svůj majetek převedli do různých daňových rájů. "Zjistíme, jaký kapitál z České republiky odchází a který se objeví například v USA. Daňové ráje však nesledujeme. Je tedy možné, že v našem pomyslném seznamu českých boháčů například pan Kožený nefiguruje," řekl ČTK na tiskové konferenci generální ředitel Capgemini ČR Patrik Horný. Přestože ještě před čtyřmi lety musel mít dolarový milionář více než 40 milionů korun a loni mu stačilo asi o 13 milionů méně, změna kurzu se prý na počtu bohatých Čechů neprojevila. "Naše statistika vliv kurzů téměř eliminuje," ujistil Horný. Také v dalších letech by se měl počet dolarových milionářů v ČR zvyšovat stejným tempem, tedy nejméně o tisíc lidí ročně. "Země pro to určitě má podmínky a potenciál, dobře roste i ekonomika," řekl Horný.

Tržby obchodníkům se v České republice sice nadále zvyšují, růst však postrádá dynamiku loňského roku, kdy byla inflace nulová. Letošní vyšší růst spotřebitelských cen, vysoká nezaměstnanost a pomalejší růst mezd nutí lidi utrácet s rozvahou a více šetřit, míní analytici, které ČTK oslovila. "Inflace začala přivírat spotřebitelům peněženky," komentoval čísla o maloobchodních tržbách hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Tržby obchodníků se v dubnu meziročně zvýšily o 2,6 procenta, zatímco před rokem bylo tempo jejich růstu více než dvojnásobné.

"Lidé byli v dubnu s utrácením opatrnější, protože nevěděli, nakolik je postihnou změny v DPH po vstupu do Evropské unie," uvedla Markéta Šichtařová z Volksbank. Na druhou stranu se lidé příliš nenechali pobláznit zprávami o masivním zdražování a nenakupovali ve velkém do zásoby. "Žádná nákupní horečka před vstupem do EU se tedy v ČR na rozdíl od Polska nekonala," dodala Helena Horská z České spořitelny.

Údaje o maloobchodních tržbách také podle ekonomů prozradily některé nové trendy v chování spotřebitelů. Stále oblíbenější jsou velká nákupní centra, kam lidé dojíždějí kromě nakupování i za zábavou. Těmto prodejnám se v dubnu dařilo více než specializovaným obchodům. Roste také obliba zásilkového prodeje a nákupů přes internet. Statistika dále naznačila, že lidé stále více dbají o módu a životní styl obecně.

I za nepříznivého stavu v úvodním souboji s Lotyšskem na evropského šampionátu v Portugalsku věřili oslovení čeští trenéři, že svěřenci Karla Brücknera dotáhnou zápas do vítězného konce. Výhru českého mužstva 2:1 označili vesměs za spravedlivou a zároveň vyjádřili přesvědčení, že týmu úvodní tři těžce vybojované body pomohou především po psychické stránce.

Na dvacet tisíc českých fanoušků má podle odhadů dorazit během fotbalového mistrovství Evropy do Portugalska. Většina z nich si během turnaje bude užívat především dobrého fotbalu a žhavého slunce, ale některé mohou daleko od domova potkat i nefotbalové potíže. V té chvíli se mohou čeští turisté, podobně jako jejich zahraniční kolegové, obrátit na pojízdnou 'Ambasádu pro fanoušky'. K dispozici bude v centru měst vždy den před utkáním, v den po zápasu i den poté. V Aveiru našla své přechodné působiště na břehu vodního kanálu u obří obrazovky, kde se srocuje nevíce fandů.

Fotbalový brankář Jan Laštůvka přestupuje z Baníku Ostrava do Šachťoru Doněck. Jednadvacetiletá opora českého mistra se během jednání na Ukrajině dohodla s vedením druhého klubu tamní soutěže na podmínkách pětileté smlouvy.

Angažmá olomouckého fotbalisty Radima Kučery v klubu účastníka anglické Premier League Blackburn Rovers už není utopií. Vedení britského celku po úterní klubové poradě zařadilo jméno třicetiletého univerzálního hráče na seznam vytipovaných posil, ale o podmínkách možného transferu začne teprve vyjednávat.

Protikorupční jednotka policie obvinila v pondělí jednoho z majitelů fotbalového celku 1. FC Synot Iva Valentu. Viní ho z návodu k trestnému činu podplácení, kterého se údajně dopustil v souvislosti s březnovými utkáními Synotu proti Spartě a Zlínu. ČTK o tom informoval kroměřížský státní zástupce Pavel Pukovec.

Brankář Roman Čechmánek se vrací do hokejového Vsetína jako sportovní manažer. V případě, že se v říjnu nerozběhne nový ročník NHL, bude trojnásobný světový šampion a olympijský vítěz z Nagana hájit barvy valašského klubu v extralize. "Předběžně jsme domluveni. Pokud ke stávce či výluce dojde, bude z Romana asi první hrající manažer. Hrající trenéry už jsme tady měli," uvedl předseda představenstva společnosti Oldřich Štefl na tiskové konferenci v Praze k dohodě s gólmanem Los Angeles Kings.

Dva čeští dálkoví plavci a s nimi všichni další účastníci Světového poháru v Číně si prožili nebezpečné dobrodružství. Pořadatelé podcenili krajně nepříznivé počasí a mohutné vlny v Jihovýchodním moři. Závodníci včetně Rostislava Vítka a Yvetty Hlaváčové strávili na rozbouřeném otevřeném moři deset hodin, dvakrát tolik než obvykle, a do cíle se neměli šanci dostat. Místo plánovaných 25 kilometrů urazili skoro dvojnásobek.