Zprávy | Z archivu rubriky


Občanská demokratická aliance zřejmě nebude moci dodržet termín, který jí dali lidovci kvůli vyřešení jejího dluhu u České pojišťovny. Na pátečním jednání čtyřkoalice totiž lidovci odmítli způsob, jakým chce ODA svůj dluh uhradit, a vyzvali alianci, aby se do neděle vyjádřila k tomu, zda se sloučí s Unií svobody - DEU. Pokud nebude ODA se sloučením souhlasit, začnou lidovci jednat o novém složení kondidátek pro volby do Poslanecké sněmovny. Vedení ODA se však má na svém celorepublikovém sněmu sejít až o týden později, 27. ledna.

Někteří členové ODA soudí, že požadavky čtyřkoaličních partnerů, zejména lidovců, jsou nesplnitelné, nespravedlivé a likvidační. "Pro ODA jsou nepřijatelné návrhy, které se výslovně či prakticky rovnají vynucené likvidaci ODA," uvádí se v prohlášení ODA. Aliance je pouze ochotna hledat schůdnější a přijatelnější řešení svého dluhu. Čtyřkoaliční senátor Jiří Skalický a bývalý šéf ODA však sloučení aliance s unií považuje za rozumné řešení. Senátorka ODA Jitka Seitlová si myslí, že podmínky čtyřkoaličních partnerů jsou nereálné. Naopak politologové nekompromisní postoj lidovců a unionistů chápou. Jiří Pehe považuje nabídku Unie svobody-DEU na sloučení s ODA a převzetí jejího dluhu za nebývale velkorysou. Pehe dodal, že je třeba počkat, co bylo pro voliče větší hodnotou. Zda to, že ve čtyřkoalici bylo více stran, které se dohodly, či jestli spíše ocení její větší přehlednost se dvěma jasnými proudy: křesťansko-demokratickým a liberálním.

Ministr zahraničí Jan Kavan nesdílí obavy z toho, že by Rakousko zpomalilo cestu Česka do Evropské unie. Současnou situaci v česko-rakouských vztazích ale nepodceňuje a sleduje ji. Kavan to řekl členům sněmovního výboru pro evropskou integraci. Zdůraznil, že problémy by se měly řešit v atmosféře dobrých sousedských vztahů. V Rakousku začalo v pondělí týdenní referendum proti jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Někteří lidé si ho vykládají jako hlasování o nutnosti zabránit vstupu ČR do EU. Rakouská vládní strana Svobodných, která ho vyvolala, podmiňuje podporu vstupu ČR do EU odstavením Temelína a zrušením poválečných dekretů československého prezidenta Edvarda Beneše. Kavan zdůraznil, že pro něj je partnerem rakouská vláda. Poukázal na postoje rakouských politiků, kteří jménem vídeňské vlády podpořili rozšíření EU a vyjádřili zájem, aby jejím členem byla i ČR. V této souvislosti zmínil prezidenta Thomase Klestila, kancléře Wolfganga Schüssela, ministryni zahraničí Benitu Ferrerovou-Waldnerovou a ministra životního prostředí Wilhelma Molterera. Kavan poukázal na to, že i Rakousko bude z rozšíření EU profitovat. Ministr poznamenal, že změní-li Rakousko k rozšíření EU postoj, bude to Praha muset vzít na vědomí. Kavan také poslance bez dalších podrobností informoval, že ve středu přijal rakouského velvyslance v Praze Klase Daublebského. Ten mu tlumočil odmítavý postoj své země k výrokům, které pronesl premiér Miloš Zeman na adresu rakouských Svobodných a jejich bývalého předsedy Jörga Haidra. Zeman charakterizoval Svobodné jako postfašistickou stranu. Kavan vzal názor rakouské strany na vědomí. Sám Haider označil Zemana za komunistu a uvedl, že o jeho omluvu za verbální útoky nestojí.