Zprávy | Z archivu rubriky


Evropská komise bude trvat na tom, aby kapitola "energetika" byla v rozhovorech mezi Evropskou unií a Českem "připravena k uzavření v souladu s harmonogramem", tedy nejpozději do konce roku, řekl člen Evropské komise Günter Verheugen. Usoudil, že ještě zbývá malý časový prostor pro ukončení jednání mezi Českem a Rakouskem o Temelínu v rámci "procesu z Melku". Před úterním jednáním s českým ministrem zahraničí Janem Kavanem, který je za českou stranu hlavním vyjednávačem v "procesu z Melku", nechtěl Verheugen jít do podrobností. Současně nicméně řekl: "Pokud jde o podstatu, proces podle mého soudu skončil. Přetrvávají ovšem problémy politické povahy." Jedním z nich je právní povaha závěrečného dokumentu, kterým má jednání na základě dohody z Melku skončit. "Nemyslím, že nelze najít řešení. Česká vláda by se zajisté mohla zavázat, že daný podnik (ČEZ) prodá pouze za podmínky, že nový vlastník uzná dohody (s Rakouskem). Neměl by to být dramatický problém." Komisař zdůraznil, že Evropská komise nabízí oběma stranám nadále své dobré služby, podílí se na zpracování finálního dokumentu. Z jeho slov vyplynulo, že komise v nejbližších dnech, tedy nejméně tento týden, ještě nepředloží členským států návrh společného stanoviska Evropské unie vůči Česku v kapitole "energetika"; v nedávném dopise premiérům Česka a Rakouska přitom psal, že to udělá do konce října. Znamená to, že komise nadále doufá v relativně rychlý průlom v jednání, na druhé straně nehodlá čekat dlouho. Pokud má být "energetika" vrácena do jednání do konce roku, musí se tak stát při příštím kole 22. listopadu, nejpozději v první polovině prosince.

Spojené státy nemají podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka zásadní problémy s tím, jak česká strana minulý čtvrtek informovala o americkém požadavku na protichemickou jednotku pro operaci Endurnig Freedom (Trvalá svoboda). Ministr ale zároveň doplnil, že USA ve čtvrtek českou stranu požádaly, aby další informace nebyly poskytovány. "Premiér postupoval tak, jak uznal za vhodné," komentoval Tvrdík krok Miloše Zemana, který ve čtvrtek prostřednictvím tiskového oddělení informoval o americkém požadavku na 9. rotu protichemické ochrany z Liberce. Ministr obrany a náčelník generálního štábu Jiří Šedivý poté do hodiny uspořádali tiskovou konferenci, kde představili podobu asi třísetčlenné jednotky a připustili, že by měla být nasazena "tisíce kilometrů" od Česka. Oznámili také páteční návštěvu jednotky a tiskovou konferenci v Liberci. Setkání s novináři bylo ještě týž večer, zřejmě po americké žádosti, zrušeno a v pátek už vedení armády, ministerstva i chemici samotní důsledně mlčeli. Česká rota protichemické ochrany nebude nasazena v USA. Řekl to premiér Miloš Zeman během své pracovní cesty po USA v reakci na spekulace médií, podle nichž by čeští chemici mohli pomáhat Američanům v boji proti kontaminaci amerických úřadů antraxem. Podle spekulací je nejpravděpodobnějším místem případného nasazení Uzbekistán nebo Pákistán. Ministr ale upozornil, že v krátké době musí být pro vládu a pak i pro Poslaneckou sněmovnu připraven materiál, kterým bude vyslání vojáků schváleno.

Obsluha prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín již ochladila vodu v primárním (jaderném) okruhu a připravuje zařízení na odstranění netěsnosti na pomocném okruhu jednoho ze čtyř cirkulačních čerpadel. To bude podle tiskového mluvčího elektrárny Milana Nebesáře spočívat ve výměně těsnění, kterou technici provedou pravděpodobně v úterý. Štěpnou reakci v reaktoru prvního bloku zastavila obsluha v noci na čtvrtek a od té doby dochlazovala blok, aby bylo možné začít s opravou. Zatímco při nastartování reaktoru se teplota vody pohybuje kolem 280 stupňů Celsia, nyní ji personál ochladil na 39 stupňů Celsia. O víkendu také zahájil revize a kontroly zařízení, které spolu s opravou vyplní asi třítýdenní odstávku. Ta měla původně začít až 13. listopadu, tedy po ukončení etapy s výkonem reaktoru do 75 procent. Vedení Temelína ji však kvůli netěsnosti u jednoho z cirkulačních čerpadel, která zajišťují oběh chladicí vody, zařadilo již nyní. Odpůrci elektrárny proto tvrdí, že potíže jsou závažnější, než přiznává provozovatel Temelína, a.s. ČEZ. Jeden z temelínských operátorů Jiří Tyc řekl, že netěsnost, byť byla zjištěna v jaderné části elektrárny, má z hlediska dalšího spouštění malý význam. Dodal, že na starší elektrárně by o tak malém úniku nevěděli ani její pracovníci. Rakouští odpůrci Temelína v neděli protestovali na hraničním přechodu ve Wullowitzu, kde upozorňovali na nedostatky jihočeské elektrárny. Podle Tyce sama turbína vyvrátila názor, že není schopna dlouhodobého provozu při ustáleném výkonu.