Zprávy | Z archivu rubriky


Muhammad Atta, jeden z podezřelých teroristů, kteří 11. září unesli letadla a zaútočili s nimi na Světové obchodní středisko v New Yorku, se dvakrát sešel v Praze s agentem iráckých zpravodajských služeb, ale tyto schůzky nejsou ještě důkazem pro podíl Iráku na útocích. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl nejmenovaný americký zdroj, podle něhož se Atta s agentem sešel v Praze v červnu 2000 a v dubnu 2001. Tento zdroj nicméně upozornil, že Attovo setkání s iráckým špiónem není důkazem pro to, že se Irák podílel na teroristických útocích před měsícem. Není žádný důvod naznačovat, že to je spojeno s útoky z 11. září, řekl zdroj. Podle odborníků na zpravodajské služby není nic neobvyklého na tom, že člověk jako Atta, který byl údajně napojen na extremistické skupiny, se sešel s iráckým zpravodajským agentem, uvedla agentura.

O setkání Atty s iráckým špiónem v Praze informovaly minulý týden některé české deníky. Americká agentura AP napsala ve čtvrtek s odvoláním na vysoce postavené české vládní zdroje, že Atta se sešel s bývalým iráckým diplomatem v Praze Ahmadem Chalílem Ibráhímem Sámirem Aním několikrát. Podle tohoto zdroje ale Atta nebyl předmětem zájmu českých služeb, které se soustředily na Aního kvůli jeho "nepřiměřenému" zájmu o rozhlasovou stanici Svobodná Evropa. Podle zmíněného zdroje měl Atta s iráckým diplomatem tři nebo čtyři schůzky, ale není jasné, kdy se uskutečnily.

Vláda schválila návrh základního systému ochrany občanů České republiky před vysoce rizikovými biologickými látkami a jedy. ČTK to po středečním zasedání kabinetu řekl Jindřich Marek z tiskového oddělení Úřadu vlády. Jeho vypracování vláda zadala v srpnu ještě před zářijovým teroristickým útokem ve Spojených státech, dodal. Dokument se stal aktuální především po zjištění britské tajné služby, že biologickými zbraněmi zřejmě disponuje teroristická organizace Al-Káida Usámy bin Ládina. Důvodem vypracování ochranného systému byly podle Marka vzrůstající obavy z utajené modernizace a rozšiřování biologických zbraní a z teroristů, kteří těmito látkami disponují. Návrh počítá především s rozsáhlými preventivními opatřeními, která spočívají v legislativě a ve shromažďování informací o těchto skutečnostech a jejich vyhodnocování. Systém zahrnuje výcvik profesionálních záchranářů a specialistů, vědecký výzkum, tvorbu zásob očkovacích látek, přípravu obyvatelstva na sebeochranu a vzájemnou pomoc a zabezpečení laboratoří, které pracují s nebezpečnými biologickými látkami a jedy.

Kabinet na svém zasedání dospěl k závěru, že současná branná legislativa umožňuje sestřelení civilního letadla uneseného teroristy. Na tiskové konferenci to řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Oprávnění vydat takový rozkaz bude mít ministr obrany. V případě nedosažitelnosti ministra pak jeho první náměstek, nebo náčelník generálního štábu. Vláda se na tom shodla na základě právní analýzy, kterou jí předložil vicepremiér Pavel Rychetský spolu s ministrem Tvrdíkem.

Vláda souhlasila s poskytnutím pětimiliónové humanitární pomoci pro afgánské běžence, kteří prchají ze země po teroristických útocích v USA a následné odvetě. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík informoval o tom, že za jeden milión korun nakoupí stát léky, zbylé čtyři milióny korun poskytne vybrané mezinárodní humanitární organizaci. Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil již dříve ČTK řekl, že finanční pomoc má být uprchlíkům poskytnuta prostřednictvím úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Léky budou do oblasti zaslány přes český úřad v uzbeckém Taškentu.

Česká republika je připravena se podílet na odvetě USA proti teroristům poskytnutím dopravního letounu Tu-154, který by zajišťoval přepravu posádek letounu včasné výstrahy, pozemního personálu a materiálu mezi Evropou a Spojenými státy. Návrh ve středu schválila vláda. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík řekl, že projeví-li NATO zájem, vyšle ČR společně s letounem také 20 osob létajícího i pozemního personálu. Předpokládá, že dopravní letoun by pravděpodobně mezi Německem a USA absolvoval jeden až dva lety týdně, a to po dobu ne delší než 60 dnů. Letadlo je připraveno, záleží jen na tom, jestli aliance nabídku ČR využije, uvedl ministr. Podobný návrh totiž učinily i další tři státy NATO.

Česká vláda souhlasí s rozdělením 1,7 miliardy korun z Nadačního investičního fondu mezi 64 nadací podle výsledků výběrového řízení. K výsledkům výběrového řízení se musí ještě vyslovit parlament. Fond pak mezi uchazeče rozdělí podle bodového ohodnocení 849 miliónů korun. Zhruba stejnou částku, dělenou podle téhož klíče, nadace dostanou po prodeji akcií strategických podniků. Výběrové řízení na rozdělení finančních prostředků ve druhé etapě bylo vyhlášeno 31. ledna. Z celkového počtu zhruba 300 nadací se jich přihlásilo 89. Z toho bylo 25 nadací vyřazeno a 64 jich bylo bodově hodnoceno.

Kabinet přijal pravidelnou zprávu o stavu životního prostředí. Zpráva konstatuje, že hodnoty základních ukazatelů stavu životního prostředí v ČR se neliší od hodnot v zemích Evropské unie a ostatních kandidátských zemích ani od hodnot, které vykazují země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Dokument poukazuje na obrovské snížení produkce znečišťujících látek během 90. let, současně však uvádí, že příroda ještě neměla čas na toto zlepšení zareagovat. Lesy na území státu proto patří stále mezi imisemi nejvíce poškozené v Evropě.