Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Havel nepochybuje o důkazech, které americké tajné služby shromáždily proti teroristické organizaci Al-Káida. Právě tuto skupinu, v jejímž čele stojí snad nejhledanější muž světa, saúdskoarabský terorista Usáma bin Ládin, Američané podezřívají ze zorganizování nedávných útoků na Spojené státy. Důkazy proti bin Ládinovi ve středu českému prezidentovi předložil americký velvyslanec v ČR Craig Stapleton. "Přestože jsou to důkazy velmi složité, protože také činnost organizace Al-Káida je velmi složitá, nepochybuji o tom, že to jsou skutečné důkazy," řekl ve středu prezident Havel novinářům na neformálním setkání. Americký velvyslanec mu, jak uvedl, přinesl na Hrad ukázat "tlustou knížečku". Prezident přiznal, že ji celou nečetl. "Seznámil jsem se s jejím hlavním obsahem," uvedl.

Důkazy proti bin Ládinovi Američané už v úterý předložili v Bruselu zástupcům členských zemí Severoatlantické aliance. Rada NATO poté rozhodla o tom, že atentáty z 11. září byly na Spojené státy skutečně vedeny zvenčí, a je tudíž důvod uplatnit pátý článek Washingtonské smlouvy. Podle něj je útok na jednu členskou zem považován za útok na všechny spojence. Státy sdružené v NATO se tak přímo zavázaly pomoci USA v boji s terorismem.

Také český premiér Miloš Zeman již v úterý večer hovořil o tom, že Česká republika může spojencům v Severoatlantické alianci poskytnout vojenskou pomoc, zejména polní nemocnice, protichemické jednotky a také zvláštní vojenské průzkumníky.

Hornorakouská platforma proti atomovému nebezpečí a další regionální uskupení odpůrců jaderné energetiky ve středu v Bad Leonfeldenu stanovily strategii svého dalšího postupu v boji proti jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Ta má být v nejbližší době založena na "píchání jehlami", které budou provádět "malé jednotky odporu", informovala agentura APA. Čas velkých hraničních blokád je momentálně za námi, řekl podle ní předseda platformy Josef Pühringer. To prý ale rozhodně neznamená slábnutí odporu ani rezignaci. Naopak, na pozadí obav, že Rakousko přece jen dá souhlas s uzavřením kapitoly energetika v přístupových jednáních ČR k EU, přestože sílící problémy kolem Temelína nejsou vyřešeny, musí odpor, a to i na ulicích, podle Pühringera bezpodmínečně pokračovat. Odpůrci Temelína proto plánují "horký podzim", přičemž se ale soustředí na krátkodobé a regionální akce, které mají se mají konat případně i bez úředního povolení, oznámil Pühringer. "Máme v tomto směru v šuplíku mnoho nápadů," řekl Pühringer.

První - ohlášená - akce se bude konat tento pátek na třech hraničních přechodech mezi Horními Rakousy a ČR. Během protestních shromáždění na těchto přechodech budou odpůrci atomu převlečení za lékaře rozdávat projíždějícím řidičům informační letáky o zdravotních důsledcích případné jaderné havárie. Na neděli odpůrci atomu spolu s církevními organizacemi z Horních Rakous a Bavorska zase svolali "protijadernou pouť" ke kostelu v hornorakouském Pöstlingbergu.

Spojené státy zatím nepožádaly Severoatlantickou alianci ani Českou republiku o konkrétní pomoc. Ve zpravodajském pořadu České televize to uvedl ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Na prohlášení premiéra Miloše Zemana, který nabídl spojencům polní nemocnice, protichemické jednotky a průzkumnou brigádu, reagoval slovy: "To co premiér prohlásil je poměrně razantní. Je to myslím si jednoznačný výsledek vážného odhodlání této vlády vyrovnat se s mezinárodním terorismem," poznamenal Tvrdík. Odpověď USA a aliance na českou nabídku je však podle ministra záležitostí "dlouhodobého režimu". V první etapě se na případném odvetném úderu budou podle Tvrdíka podílet pouze jednotky USA a Velké Británie. Spojené státy ale podle něj deklarovaly, že v určitém momentě požádají všechny členské země NATO o určitou pomoc. Premiér podle Tvrdíka jasně řekl, že nabídnuté jednotky jsou k dispozici a jsou připraveny své úkoly splnit.

"Speciální brigáda je jedna z jednotek, o kterých se málo ví," řekl Tvrdík k Zemanově zmínce o 6. speciální brigádě. Tato jednotka hloubkového průzkumu je zařazené pod zpravodajskou zprávu. Vojáci této jednotky pravidelně cvičí společně s kolegy z britské speciální jednotky SAS. "Je to nejlepší jednotka, kterou česká armáda má," řekl ministr obrany. Příslušníci jednotky, vycvičení i pro boj zblízka, jsou podle něj specialisty na všechny typy protiteroristických akcí a průzkumných operací.

Vědecká rada ministerstva zdravotnictví pozastavila do 1. dubna ověřování zatím sporné metody léčení rakoviny, devitalizace, na lidech. Po jednání rady to řekl její předseda Jan Dvořáček. Za půl roku, až budou vyhodnoceny výsledky u lidí, kteří podvazování nádoru podstoupili, rozhodne rada, zda je obnoví," upřesnil Dvořáček. "Výsledky u lidí jsou špatné, devitalizace zatím neprokázala žádnou účinnost," řekl Dvořáček a podotkl, že osobně byl devitalizaci nakloněn. Nyní je ale k této metodě velmi skeptický. Podle propagátora metody Karla Fortýna má podvázání nádoru vyvolat imunitní reakci, která zničí rakovinné buňky v těle. To se zatím nestalo, v příštím půlroce budou operovaní pacienti sledováni, zda se tak stane.

Na čtyřech pracovištích bylo operováno 45 pacientů, z nich 24 s rakovinou kůže, zemřelo sedm, dalších 21 s rakovinou konečníku či tlustého střeva, zemřelo sedm. Výkon neohrozil život nemocných, místní záněty však výrazně zhoršily kvalitu jejich života. Zmenšení nádorů nebylo zaznamenáno, shrnul Dvořáček a dodal, že ověřovat se bude dál na zvířatech. "Na lidech naposledy dělal doktor Mengele, my nemůžeme dovolit, aby se zkoušelo něco na lidech, co nemá žádné opodstatnění," vysvětlil.

Jeho slova vyvolala bouřlivý nesouhlas členů Svazu pacientů, kteří se tiskové konference účastnili. Podle nich operovaní pacienti byli v posledním stadiu nemoci a měli imunitu zničenou chemoterapií. Doktor Fortýn prý operoval 12 lidí v počátečním stadiu s úspěchem. Dvořáček upřesnil, že z těchto 12 zemřelo osm, dva žijí bez ústupu nemoci a dva se ztratili z evidence.