Archiv: Zahraniční politika | Vztahy česko-latinskoamerické


Hokejisté Liberce vstoupili úspěšně do semifinále extraligy a porazili doma Mladou Boleslav 4:3. Suverénní vítěz základní části sice prohrával po trefě Richarda Jarůška, ale díky gólům Michala Bulíře, Jana Výtiska, Michala Birnera a Branka Radivojeviče zůstali Bílí Tygři i po pátém zápase letošního play off neporažení.

Česká krasobruslařka Eliška Březinová na mistrovství světa v Bostonu nepostoupila do volných jízd. Ještě před skončením krátkých programů se propadla mimo finálovou čtyřiadvacítku, která bude mít šanci startovat ve druhé části soutěže. Pokud některá ze zbývajících čtyř závodnic absolutně neselže, skončí devětadvacátá.

České hokejistky si díky výhře nad Japonskem 3:2 po nájezdech zajistily poprvé v historii účast ve čtvrtfinále mistrovství světa. Nyní je čeká Finsko.

Legendární kamion Tatra šestinásobného vítěze Dakaru Karla Lopraise dokázal i po třiceti letech úspěšně zvládnout nástrahy afrických cest. Nadšenci a milovníci slavné soutěže a zejména kamionů kopřivnické automobilky si tak symbolicky připomenuli třicáté výročí prvního startu Tatry na Dakaru. Expedice "Sen o Dakaru" se částečně zúčastnil i samotný Loprais, který za výpravou přiletěl do Senegalu. Většinu trasy odřídil Milan Horka, majitel soukromého muzea Tatry, který kamion nyní vlastní a společně s dalšími nadšenci jej upravil do původní podoby.

Prezident Miloš Zeman přijal pozvání na účast při zahájení letních olympijských her v brazilském Riu de Janeiro. Navazovat bude na jeho návštěvu Latinské Ameriky. Zeman to dnes řekl v Kostelecké Lhotě na Rychnovsku na tiskové konferenci při ukončení dvoudenní návštěvy Královéhradeckého kraje.

Prezident Václav Klaus s manželkou Livií ve středu odlétá na státní návštěvu Peru a Brazílie. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Prezident se v každé zemi setká s nejvyššími státními představiteli a zahájí tam podnikatelská fóra. Do Česka se vrátí v pátek 27. listopadu. V Peru bude prezident do 22. listopadu. Společně s peruánským prezidentem Alanem Garcíou se zúčastní podpisu mezistátních smluv a v sídle Limské obchodní komory zahájí česko-peruánské podnikatelské fórum. Na Pacifické univerzitě, kde bude mít přednášku, převezme čestnou profesuru a otevře výstavu fotografií mapujících události z let 1968 a 1989 v České republice. V sobotu prezident Klaus odletí do Cusca a vedle oficiálních bodů programu navštíví také ruiny předkolumbovského inckého města Machu Picchu. V Brazílii, kam zavítá v neděli, se Klaus setká s prezidentem Luizem Inácio da Silvou, s předsedou Senátu José Sarneyem, s předsedou Sněmovny reprezentantů Michelem Temerem a s předsedou Nejvyššího federálního soudu Gilmarem Mendesou. V hlavním městě Brasílii navštíví memoriál brazilského prezidenta českého původu Juscelina Kubitscheka a setká se s českými krajany. V Sao Paulu zahájí česko-brazilské podnikatelské fórum a na univerzitě Fundacao Armando Alvares Penteado převezme čestný doktorát. Kromě hlavního města a Sao Paula Klaus navštíví také největší brazilský stát Amazonas.