Archiv: Zahraniční politika | NATO


Předseda Strany zelených a vicepremiér Martin Bursík chce v souvislosti se schvalováním smluv o americké radarové základně v Česku počkat, jak se k projektu budování protiraketové obrany postaví nový prezident USA Barack Obama. Americký viceprezident Joseph Biden v sobotu v Mnichově řekl, že USA budou pokračovat v budování protiraketové obrany za určitých podmínek. Bursík jeho projev označil v pořadu TV Prima Nedělní partie za nejednoznačný. "Mám za to, že je racionální v tomhle počkat. A my jsme také řekli, že počkáme na novou administrativu, nového prezidenta, až se jasně vyjádří, až on se jasně vyjádří," řekl Bursík. Biden v sobotu na 45. mnichovské bezpečnostní konferenci uvedl, že Spojené státy budou pokračovat v budování protiraketové obrany za podmínky její technologické účinnosti a přiměřených nákladů. Zdůraznil, že Washington o protiraketové obraně bude hovořit s evropskými spojenci i s Ruskem. Moskva se dlouho ohrazuje proti tomu, že vláda minulého prezidenta George Bushe chtěla nezávisle na NATO a Rusku postavit v Česku radar a v Polsku raketové silo a tím čelit případnému raketovému útoku. Podle Bursíka není stále jasné, jak se americká administrativa zachová. "Míč je na straně Spojených států," uvedl šéf zelených. Jasněji by podle něho mohlo být po návratu českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který se má v úterý ve Washingtonu poprvé setkat s novou šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou.

Spojené státy budou pokračovat v budování protiraketové obrany za podmínky, že bude její účinnost odpovídat nákladům na ni. Na mezinárodní bezpečnostní konferenci to v Mnichově řekl americký viceprezident Joe Biden. Spojené státy také chtějí podle Bidena nastolit nový tón v zahraniční politice a hodlají klást důraz na diplomacii, ale nebudou nikomu uznávat sféru vlivu. "Budeme pokračovat ve vývoji protiraketové obrany jako protiváhy rostoucí íránské kapacitě za předpokladu, že tato technologie bude účinná a bude odpovídat vynaloženým nákladům. Budeme o tom hovořit s našimi spojenci v NATO i s Ruskem," řekl Biden k projektu, který předpokládá také umístění prvků v České republice a Polsku. Vláda minulého prezidenta George Bushe chtěla nezávisle na NATO a Rusku postavit v Česku radar a v Polsku raketové silo a tím čelit případnému íránskému raketovému útoku. Rusko s tím dlouhodobě nesouhlasí a pohrozilo rozmístěním vlastních raket v kaliningradské oblasti na západě země.

Českého ministra zahraničí Bidenův výrok nepřekvapil. "Mně bylo naprosto jasné, že vzhledem k hospodářské krizi se bude i v tomto ohledu šetřit," řekl Karel Schwarzenberg českým novinářům v Mnichově. Vyjádřil pochopení pro to, že Američané dbají na efektivnost systému, který se podle něj ve své kvalitě neustále vylepšuje. Šéf diplomacie dodal, že USA navíc chtějí "nastavit trošku lepší atmosféru" ve vztahu k Rusku. "Nic tak překvapivého se neděje," konstatoval Schwarzenberg, který bude v úterý jednat i o tomto projektu ve Washingtonu s ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovou.