Archiv: Sport | Atletika

Jakub Holuša skončil na mistrovství Evropy v Barceloně ve finále běhu na 800 metrů pátý. Za medailí zaostal o 23 setin sekundy. Koulař Antonín Žalský obsadil osmé místo. Výkonem 20,01 metru prošel jako poslední do užšího finále, ale v něm už se nezlepšil. Tyčkař Jan Kudlička skončil desátý. Ve finále překonal 560 cm, na výšce o pět centimetrů vyšší už neuspěl. Lucie Škrobáková do finále běhu na 100 metrů překážek nepostoupila. Ve svém semifinále skončila česká rekordmanka pátá, čas 13,10 sekundy jí nestačil.

Diskaři Jan Marcell a Libor Malina vypadli na mistrovství Evropy v Barceloně v kvalifikaci. Malina skončil na posledním 32. místě. Prvním hodem dlouhým 53,64 zaostal téměř deset metrů za limitem, pak dvakrát přešlápl. Marcell obsadil 23. pozici výkonem 58,95. Za postupem zaostal o tři metry.

Neuspěla ani ženská štafeta na 4x400, která nastoupila bez zklamané překážkářky Zuzany Hejnové. Kvarteto ve složení Jana Slaninová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková a Denisa Rosolová skončilo ve druhém rozběhu na předposledním šestém místě. K postupu mu chybělo téměř dvě a půl sekundy.

Biker Jaroslav Kulhavý obsadil šesté místo v pátém závodu Světového poháru v cross country v italském Val di Sole a poprvé v sezoně skončil horší než čtvrtý. Před závěrečným závodem seriálu nicméně udržel průběžně třetí místo. Nejlepší česká bikerka Kateřina Nashová obsadila v závodě Světového poháru po týdnu opět páté místo. Nedávná mistryně republiky v cross country v italském Val di Sole zopakovala svůj výsledek ze švýcarského Champéry.

Rychlostní kanoista Martin Fuksa obsadil na juniorském mistrovství Evropy v Moskvě podruhé čtvrté místo. Poté co v kategorii C1 skončil těsně pod medailovými pozicemi v pátek na 500 metrů, zaznamenal o den později stejné umístění na nejkratší dvousetmetrové trati. Sedmnáctiletý Fuksa přišel o bronz o 111 tisícin sekundy, od stříbra ho dělilo 127 tisícin.

Kajakářka Michaela Fasnerová byla ve finále dvoustovky šestá, stejné místo obsadila deblkanoe Marek Spálenský, Dan Drahokoupil v kategorii do 23 let.

Plážoví volejbalisté Přemysl Kubala a Petr Beneš skončili na turnaji Světového okruhu kategorie Grand Slam v Klagenfurtu na devátém místě. Český pár na rakouském písku zopakoval výsledek z předchozího podniku v Marseille. Deváté místo obsadily v Klagenfurtu už v pátek i Kristýna Kolocová a Markéta Sluková v soutěži žen.

Nejvýznamnější jednorázový cyklistický závod ve Španělsku Clásica San Sebastián vyhrál domácí Luís León Sánchez. Český cyklista Roman Kreuziger závod nedokončil.

Dosavadní výsledky 2. kola první fotbalovéligy: Sparta Praha - Slovácko 2:1, Liberec - Plzeň 2:3, Mladá Boleslav - České Budějovice 1:1, Brno - Ústí nad Labem 1:3, Teplice - Příbram 1:2 a Olomouc - Jablonec 4:1.

Tenistka Lucie Hradecká potvrdila, že na turnaji v Bad Gasteinu nemá ve čtyřhře konkurenci. Fedcupová reprezentantka vyhrála deblovou soutěž i ve čtvrtém ročníku, tentokrát se španělskou spoluhráčkou Anabel Medinaovou. Po prvním triumfu s Renatou Voráčovou následovaly dva s Andreou Hlaváčkovou, na něž nyní navázala s jednou z nejlepších světových deblistek Medinaovou. Favorizovaný druhý nasazený pár porazil ve finále turnajové čtyřky Timeu Bacsinszkou ze Švýcarska a Tathianu Garbinovou z Itálie po setech 6:7, 6:1 a 10:5. Pětadvacetiletá Hradecká získala letos druhý a celkově devátý titul ve čtyřhře na okruhu WTA.

Česká tenistka Vladimíra Uhlířová získala na okruhu WTA svůj čtvrtý titul ve čtyřhře. V Portoroži triumfovala dokonce podruhé za sebou, tentokrát po boku ruské hráčky Marie Kondratěvové. V sobotním finále zdolal druhý nasazený pár po setech 6:4, 2:6 a 10:7 rusko-novozélandskou dvojici Anna Čakvetadzeová, Marina Erakovicová. Dvaatřicetiletá Uhlířová každý ze svých dosavadních titulů získala s jinou partnerkou. Vloni vyhrála v Portoroži společně s Němkou Julií Görgesovou, v roce 2008 slavila v Amelia Islandu s Američankou Bethanií Mattekovou a o rok dříve v Budapešti zvítězila s Ágnes Szávayovou z Maďarska.

Biker Jaroslav Kulhavý obsadil druhé místo v nedělním závodu Světového poháru v cross country ve švýcarském Champéry a postaral se o nejlepší český výsledek v historii. V kategorii žen byla Kateřina Nashová pátá. Pětadvacetiletý Kulhavý nestačil pouze na domácího Floriana Vogela, s nímž jel v závěru závodu ve dvojici. Majitel tří medailí z MS nejlepšímu českému bikerovi nastoupil v táhlém stoupání několik set metrů před cílem a porazil ho o 11 sekund. Evropský šampion a mistr republiky Kulhavý byl jediným zahraničním závodníkem mezi nejlepšími čtyřmi.

Českému pilotovi Davidu Vršeckému vyšla i v druhém závodním dnu na Nürburgringu především jízda s hendikepem. Na sobotní vítězství v neděli navázal druhým místem. V předchozím pohárovém závodě skončil šestý a v průběžné klasifikaci se jezdec stáje Buggyra stále drží na čtvrté pozici. Adam Lacko s vozem MAN v neděli získal dva body a celkově je osmý.

Nejlepší český cyklista Roman Kreuziger zopakoval své loňské deváté místo na letošní Tour de France. Po letech 2007 a 2009 vyhrál potřetí v kariéře španělský cyklista Alberto Contador. Sedmadvacetiletý Contador porazil v celkovém hodnocení o 39 sekund Andyho Schlecka z Lucemburska. Třetí skončil Rus Denis Meňšov.

Evropským atletům začne v úterý vrcholná akce sezony. Do neděle bude Barcelona hostit kontinentální šampionát a druhé housle by v řadě soutěží na olympijském stadionu nemuseli hrát ani čeští sportovci. Podle papírových předpokladů mají v týmu čtyři jasné adepty na medaile a několik dalších spolufavoritů. Sbírku trofejí se pokusí zkompletovat oštěpařka Barbora Špotáková. Mistryně světa a olympijská vítězka má z ME zatím "jen" stříbro z Göteborgu a čeká se její souboj s Ruskou Marií Abakumovovou. Překážkáři Petr Svoboda a Zuzana Hejnová se naopak mohou stát novými hvězdami, na bronz svého kouče Jana Železného z minulého šampionátu v Göteborgu bude chtít navázat Petr Frydrych. Čeští atleti hned po příletu na ME do Barcelony řeší problémy. Oštěpařku Špotákovou bolí loket, výškaře Bábu lýtko a Ptáčníková čeká na ztracené tyče.

Barbora Záhlavová-Strýcová zachránila čest českých tenistek v programu ECM Prague Open. Po odstoupení nejvýše nasazené Lucie Šafářová a prohře Evy Hrdinové se stala první domácí čtvrtfinalistkou turnaje. Záhlavová-Strýcová, bývalá dvojnásobná vítězka juniorky na Australian Open, porazila v druhém kole Rusku Ksenii Pěrvakovou, hráčku z kvalifikace, za více než dvě a půl hodiny 2:6, 6:4 a 6:2. Soupeřkou Záhlavové-Strýcové bude Švédka Johanna Larssonová. Ta vydělala na zranění Šafářové a postoupila bez boje.

Desetibojař Roman Šebrle nebude startovat na mistrovství Evropy v Barceloně. Šebrleho v této sezoně provázejí zdravotní problémy, které mu neumožnily dokončit závod v Götzisu, ani naposledy na Kladně, kde jen vyklusal úvodní stovku. Stehenní sval se mu podařilo vyléčit, ale v minulém týdnu si přivodil další svalové zranění, kvůli kterému nebude startovat ani na víkendovém domácím šampionátu v Třinci. Šebrle na ME už startoval třikrát a dva předchozí šampionáty vyhrál.

Teplický záložník Pavel Verbíř po sezoně skončí s fotbalem. Sedmatřicetiletý hráč novinářům řekl, že by rád dodržel svou smlouvu a odehrál ještě jednu sezonu, ale stejně tak by prý mohl skončit už v zimě. Chce prý odejít v době, kdy na ligový fotbal ještě stačí. Verbíř patří k legendám, v Teplicích už působí dvacátou sezonu a v klubu by po skončení kariéry měl zůstat i jako funkcionář. O konci kariéry prý přemýšlel už delší dobu, ale protože se mu vyhýbala zranění, rozhodl se ještě zůstat.

Česká oštěpařka Barbora Špotáková obsadila na mítinku Diamantové ligy v americkém Eugene třetí místo za hod 61,12 m. I při třetím startu v elitním seriálu tak olympijská vítězka dosáhla na stupně vítězů, ovšem předvedla nejslabší výkon.

Nejlepším výsledkem českých vodních slalomářů ve finále Světového poháru v Augsburgu bylo páté místo kajakářky Ireny Pavelkové. Ve finálových jízdách se představili také kajakářka Marie Řihošková a kanoista Stanislav Ježek, oba obsadili šestou příčku. Mezi kajakářkami postup do elitní desítky unikl jen o tři setiny veteránce Štěpánce Hilgertové.

Český cyklista Roman Kreuziger vstoupil do letošní Tour de France dvacátým místem v prologu. Čtyřiadvacetiletý člen týmu Liquigas ztratil na 8,9 km v Rotterdamu 38 sekund na nejrychlejšího Fabiana Cancellaru ze Švýcarska.

Biker Kamil Tatarkovič ovládl fourcrossový víkend v Kosmonosích u Mladé Boleslavi. Člen týmu Scott FDF vyhrál jak sobotní druhý závod Českého poháru, tak nedělní mistrovství republiky.

Čeští autokrosaři opět ovládli závod mistrovství Evropy v Nové Pace. V Mecce tohoto motoristického sportu pošesté za sebou vyhráli dvě ze tří hlavních kategorií. Mezi takzvanými plechovými auty, v divizi 1, byl nejlepší Václav Fejfar, slabší buggyny ovládl Ondřej Musil. Pouze v královské divizi 3, buggyn s obsahem do 4000 ccm, se domácí reprezentanti museli sklonit před uměním Terryho Callaghana z Nizozemska, jenž porazil nakonec druhého Petra Bartoše a ukončil tak jeho sérii pěti evropských výher ve Štikovské rokli.

Nejlepší český triatlonista Filip Ospalý obsadil na mistrovství Evropy desátou příčku. Šampion z roku 2001 přišel o naději už v plavecké části, minutové manko na čelní skupinu už smazat nedokázal.