Archiv: Sport | Atletika

První medaili pro českou výpravu na atletickém mistrovství Evropy v Berlíně získala oštěpařka Nikola Ogrodníková a navázala na dvojnásobnou olympijskou vítězku Barboru Špotákovou. Porazila ji jen Němka Christin Hussongová díky novému rekordu šampionátu 67,90 metru. Druhá česká oštěpařka Irena Šedivá obsadila sedmé místo. Ogrodníková už v této sezoně stála třikrát na stupních vítězů při Diamantové lize, v Lausanne dokonce na stupni nejvyšším. Do svého prvního velkého finále vstoupila hodem dlouhým 61,85 m a ten nakonec stačil na stříbro, protože soupeřkám se příliš nedařilo.

Anežka Drahotová vybojovala v chodeckém závodě na 20 kilometrů v Berlíně stříbro. Svůj letošní nejlepší čas vylepšila o více než půldruhé minuty na 1:27:03 a porazila ji jen Španělka María Pérezová. Závod žen byl kvůli úniku plynu téměř o dvě hodiny odložen. Chodkyně tak musely v závěrečné přípravě improvizovat a na kilometrový okruh vyrazily nezvykle společně s muži. Drahotovou komplikace nijak nepoznamenaly, na trati udávala tempo a dokonce několikrát vedla.

Belgičanka Nafissatou Thiamová vyhrála sedmiboj na atletickém mistrovství Evropy v Berlíně a ke zlatu z olympijských her a mistrovství světa přidala další titul ziskem bodů 6816 bodů. Kateřina Cachová obsadila šesté místo stejně jako na předchozím evropském šampionátu, ale s podstatně lepšími výsledky. Ve většině ze sedmi disciplín překonala nebo vyrovnala své letošní nejlepší výkony a poprvé nasbírala 6400 bodů.

Ruska Marija Lasickeneová podle očekávání vyhrála na mistrovství Evropy v Berlíně soutěž výškařek, když překonala rovné dva metry. Stejně vysoko se dostala Bulharka Mirela Demirevová, ale až na třetí pokus. Michaela Hrubá si zlepšila letošní maximum na 191 centimetrů a obsadila šesté místo.

Štafeta mužů postoupila na atletickém mistrovství Evropy v Berlíně do finále běhu na 4x400 metrů v českém rekordu 3:02,52. České kvarteto se drželo od začátku na čtvrté pozici, ale v posledním kole ho Pavel Maslák posunul před Polsko a s přehledem kontroloval poslední postupové místo. Rychlejší byly jen favorizované štafety Británie a Francie.

Tenistka Petra Kvitová vyhrála pražský turnaj WTA a získala 23. titul v kariéře. Druhá nasazená hráčka ve finále na antuce ve Stromovce za pomoci plných tribun otočila utkání s Mihaelou Buzarnescuovou a Rumunku porazila 4:6, 6:2 a 6:3. Stala se třetí domácí vítězkou v čtyřleté historii J&T Banka Prague Open. "Byla to bitva se vším všudy. Rozhodla bojovnost," řekla Kvitová České televizi po svém prvním českém titulu. Z Prahy Kvitová spěchá do Madridu, kde vyhrála v letech 2011 a 2015.

Oštěpař Jakub Vadlejch skončil v úvodním mítinku Diamantové ligy pátý výkonem 86,67 metru, což byl jeho zatím nejlepší hod v začínající sezoně. Další český medailista z loňského světového šampionátu Petr Frydrych obsadil v Dauhá devátou příčku, ale zajistil si start na mistrovství Evropy. Osmdesátimetrový limit přehodil o sedm centimetrů. Soutěži vládlo trio německých reprezentantů, kteří poslali oštěp za devadesátimetrovou hranici. Nejlepší z nich byl olympijský vítěz Thomas Röhler (91,78).

Loni zesnulé wimbledonské vítězce Janě Novotné se dostalo před finále pražského turnaje WTA další pocty. Rodiče bývalé světové dvojky Libuše a František Novotní obdrželi z rukou legendy Martiny Navrátilové pamětní prsten, který dostává každý tenista uvedený do Síně slávy mezinárodní federace ITF. Novotná, která zemřela v listopadu v 49 letech na rakovinu, byla do Síně slávy uvedena v roce 2005. Dalším oceněním je předání prstenu.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru ve Stavangeru třetí místo v závodu na 5000 metrů a poprvé v sezoně se probojovala na stupně vítězů. Trojnásobná olympijská vítězka, kterou stále trápí problémy se zády a v minulých dnech měla i virózu, nestačila na vítěznou Němku Claudii Pechsteinovou a Ivanii Blondinovou z Kanady. Třicetiletá česká reprezentantka se v Norsku představila pouze na nejdelší ženské trati, které už řadu let kraluje. Stále totiž není stoprocentně zdravotně v pořádku.

Kateřina Nash dojela šestá na Světovém poháru v cyklokrosu v dánském Bogense. Závod juniorů vyhrál Tomáš Kopecký a vylepšil třetí místo, které obsadil před měsícem v Koksijde. Mezitím vybojoval stříbrnou medaili na mistrovství Evropy v Táboře. Nash zaostala o minutu a 20 sekund za vítěznou Belgičankou Sanne Cantovou, která vyhrála třetí pohárový závod za sebou a upevnila si celkové vedení.

Atletka Denisa Rosolová ukončila kariéru. Jednatřicetiletá vicemistryně Evropy v běhu na 400 metrů překážek z roku 2012 na facebooku oznámila, že s aktuálně nejlepším českým vícebojařem Adamem Sebastianem Helceletem čeká dítě. Ten ji před týdnem požádal o ruku v přímém televizním přenosu při slavnostním vyhlašování ankety Atlet roku. Rosolová byla neobyčejně všestrannou atletkou. Medaile na významných soutěžích zpočátku sbírala ve skoku do dálky, posléze se věnovala víceboji, hladké čtvrtce i překážkám. Jejím největším úspěchem je zlatá medaile z halového mistrovství Evropy 2011 v Paříži v běhu na 400 metrů. Čtyřikrát startovala na olympijských hrách. Sportovkyně, známá i pod dívčím jménem Ščerbová, se bude vdávat podruhé. V roce 2008 si vzala tenistu Lukáše Rosola, ale manželství se po třech letech rozpadlo.