Archiv: Společnost | Menšiny


Průvod několika set účastníků festivalu Queer Pride, jehož cílem bylo zviditelnit gay a lesbickou komunitu, v sobotu odpoledne prošel centrem Tábora. Za silného policejního doprovodu dorazil bez problémů do dějiště festivalu na okraji města. Policisté nedovolili, aby se k průvodu dostali účastníci dopoledního shromáždění Dělnické strany. Veřejný pořádek nebyl vážněji narušen, řekl ČTK řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. V průvodu homosexuálů šlo asi 350 lidí. Podle mluvčí festivalu Evy Kubešové většinou přijeli z České republiky, ale byli mezi nimi i hosté z Francie, Německa a balkánských zemí. V dějišti vlastního festivalu na okraji města v areálu Ctiborova mlýna jsou na programu koncerty, divadelní představení a promítání filmů.

Pochodu gayů a lesbiček předcházelo dopolední shromáždění pravicových extremistů z Dělnické strany. Na Husově náměstí se sešly zhruba tři desítky příznivců pravicových radikálů. Během projevu místopředsedy DS Jiřího Štěpánka k němu přistoupil muž, který jej upozornil, že jeden z okolostojících stoupenců strany má na bundě nášivku propagující fašismus. Muže, který se představil jako režisér Filip Remunda, z nastalého srocení vyvedli členové antikonfliktního týmu. Projevy pravicových radikálů sledovala také starostka města Hana Randová. Připravenu měla i variantu, že shromáždění ukončí, řekla ČTK. Podle starostky ale radnice nenašla zákonnou možnost, jak shromáždění extremistů zabránit.

Ústavní soud (ÚS) dal za pravdu muži, který tvrdí, že v roce 2004 byl z Úřadu vlády propuštěn kvůli svému věku. Napsal to deník Právo. S odvoláním na mužova právníka Petra Zimu list informoval, že ústavní soudci rozhodli ve čtvrtek. Deník uvedl, že muž byl odborníkem na problematiku lidských zdrojů a specialistou na problémy zdravotně postižených. Výpověď dostal na podzim 2004 pro nadbytečnost. Do penze mu tehdy zbývaly necelé tři roky. Protože byl přesvědčen, že o práci přišel kvůli svému věku, bývalého zaměstnavatele zažaloval. Výpověď prý souvisela s personálními změnami, které nastaly na Úřadu vlády po nástupu Martina Jahna, tehdejšího vicepremiéra pro ekonomiku ve vládě Stanislava Grosse. Na úseku, kde muž pracoval, dostalo z reorganizačních důvodů výpovědi šest zaměstnanců, pěti z nich bylo nad padesát let. Podle právníka Zimy byli najati mnohem mladší zaměstnanci. Kauza se podle Práva u soudů protáhla na roky, mužovu žalobu nejprve zamítly Obvodní soud pro Prahu 1 a Městský soud v Praze, neuspělo ani dovolání u Nejvyššího soudu. Proto muž podal ústavní stížnost, kde uvedl, že Úřad vlády rozdílně zacházel se staršími a mladšími zaměstnanci. Ústavní soud podle listu označil za klíčový ukazatel věkové diskriminace na Úřadu vlády statistiku přijatých a propuštěných zaměstnanců v závislosti na věku. Jako nadbyteční byli v 80 procentech shledáni ti nad 50 let. Přijati byli v 93 procentech pracovníci mladší 28 let. "Uvedené údaje jsou dostačující k tomu, aby podporovaly tvrzení o zřejmé snaze dosáhnout generační obměny příslušného pracoviště. Zde je podle Ústavního soudu nebezpečí, že tato obměna bude vedena podle diskriminačních kritérií, reálné a dokonce velmi pravděpodobné," cituje deník nález Ústavního soudu. Soudní pře mezi mužem a Úřadem vlády se tak podle Práva vrací na začátek. Soudy ale budou muset nově vzít v úvahu rozhodnutí Ústavního soudu, dodal list.