Archiv: Společnost | Menšiny


Asi dvacítka Romů v pondělí z Ostravy vycestovala do Velké Británie. Romové mají zpáteční jízdenky a potřebné pojištění. "Tvrdí, že tam jedou za rodinami," řekl v pondělí Vladimír Bartovský, majitel karvinské cestovní kanceláře, která už v pátek přepravovala zhruba 30 Romů do Anglie. Na hraničním přechodu v Rozvadově na Tachovsku však byli Romové vráceni zpět do republiky. Němečtí úředníci nevpustili Romy do země nejčastěji proto, že u sebe neměli dostatek peněz nutných pro cestu do zahraničí a požadované pojištění. Podle odborníků na romskou problematiku není vyloučeno, že odjezdy do Velké Británie jsou organizovány hromadně. "Je zarážející, že Romové jsou schopni se tak rychle zorganizovat," řekla v pondělí vedoucí oddělení sociální prevence Ivana Nesetová.

Ostravští Romové, kteří opouštějí Českou republiku, tvrdí, že jsou bez práce, necítí se bezpečně a většinová společnost je neustále diskriminuje. Romská poradkyně Lýdie Poláčková řekla, že se snaží Romům maximálně pomoci. "Pro dceru jedné z žen, která se v pátek pokusila vycestovat do Velké Británie, jsme zařídili v loňském roce návštěvu švédské královny. Když jsem ji viděla v televizi, hnaly se mi slzy do očí," řekla Poláčková. Dodala, že dceři navíc zařídili přestup ze zvláštní školy do běžné základní. Také předseda regionálního sdružení Dženo Mikuláš Horváth, který na odjezd Romů upozornil, tvrdí, že jde pouze o ekonomické turisty. "Znesnadňují tak odchod těm, kteří mají skutečné problémy," uvedl. Romové, jimž se v pátek nepodařilo vycestovat, obviňují z nezdaru právě Horvátha. Přestože mu Romové telefonicky několikrát vyhrožovali, o policejní ochraně neuvažuje.

Policejními automobily odjeli z hraničního přechodu v Rozvadově na Tachovsku Romové, kteří se neúspěšně pokusili vycestovat z České republiky do Británie. Někteří se netajili tím, že chtějí požádat o azyl. Němečtí celníci nevpustili v pátek večer na své území celkem 79 lidí ze tří autobusů z Ostravy, Teplic a Litoměřic. Důvodem jejich rozhodnutí byla skutečnost, že Romové u sebe neměli dostatek peněz nutných pro cestu do zahraničí.

Jedna z rodin ostravských Romů, které se pokusily vycestovat do Británie a požádat tam o azyl, se přes německé hranice údajně dostala. Tvrdí to předseda regionálního sdružení Dženo Mikuláš Horváth. "O moc dál se však šťastlivci nedostanou. Anglické úřady je do země stejně nevpustí," řekl. Neúspěch páteční skupiny podle něj neodradí od cesty další Romy, kteří mají vyrazit příští týden v pátek. "Snažíme se jim vysvětlit, že to jsou zbytečně vyhozené peníze. Nechtějí nás poslouchat. Poučí se z chyb svých předchůdců a stejně odjedou. Dostanou se sice přes Německo i Francii, ale do Anglie už ne," uvedl Horváth.

Předseda regionálního sdružení Dženo Mikuláš Horváth, který před časem jako první začal hovořit o připravovaném odchodu několika desítek Romů z Ostravy do Anglie, se zatím nebojí pomsty. Ještě před pátečním odjezdem mu začaly na mobilní telefon přicházet výhrůžné textové zprávy. "Psalo se v nich, že pokud se nedostanou do cíle, poznám jejich hněv. Nyní mi zase telefonují příbuzní neúspěšných cestovatelů a vyčítají mi, že jsem jejich dětem zkazil štěstí. Nemohu však za to, že neměli dost peněz a pojištění," uvedl Horváth s tím, že tyto nedostatky byly hlavním důvodem pro rozhodnutí německých orgánů Romy vrátit do Česka. Horváth zatím omítá uvažovat o tom, že by požádal policii o ochranu.

Z Ostravy v pátek odcestovaly tři desítky Romů do Londýna. Řada z nich tam chce požádat o azyl. Tvrdí, že v České republice jsou bez práce, necítí se bezpečně a většinová společnost je neustále diskriminuje. Podle informací ČTK se o jejich odjezd zajímala i Bezpečnostní informační služba. "Přišla jsem vyprovodit sestru, která jede s pěti dětmi ve věku od čtyř do 14 let," řekla jedna z Romek. Věří, že se sestře v Británii povede dobře a v budoucnu za ní bude moci přijet. "Tam nedělají rozdíly, kdo je černý a kdo bílý," dodala.

Romové si koupili lístek u karvinské cestovní kanceláře, která zajišťuje pravidelnou linku Karviná-Londýn. Podle majitele firmy Vladimíra Bartovského si řada pasažérů koupila jen jednosměrný lístek za 2100 korun. "Na hranicích jsou s nimi problémy. Probíhá to tak, že nás drží v Doveru na imigračním třeba čtyři až šest hodin. Na českých hranicích jsme i dvě tři hodiny," řekl Bartovský.

Romové cestu do poslední chvíle tajili. Řada z nich odmítla s novináři komunikovat i při pátečním odjezdu. Někteří ale přiznali, že počítají i s variantou, že je přes hranice nepustí a budou se muset vrátit. "Tak to zkusíme podruhé," řekl ČTK jeden z odjíždějících. K odjezdu do Británie se rozhodl před dvěma týdny. O tom, kam půjde a kde bude v Anglii hledat pomoc, nemá představu. "Cestuji i s dětmi. Jazyka se nebojím. Věřím, že se všechno naučím. Když se tam chytnete, je to tam lepší," řekl mladík, který je několik let bez práce.